IPPB3/423-695/13-2/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-695/13-2/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2013 r. (data wpływu 9 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

1. Sp. z o.o. ("Spółka") będzie realizować projekt biurowy i stanie się właścicielem lokali użytkowych znajdujących się w wybudowanych budynkach biurowych.

2. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej zasadniczo opodatkowaniu podatkiem VAT Spółka wynajmie przedmiotowe lokale użytkowe najemcom.

3. W toku negocjacji umów najmu z najemcami, Spółka, jako wynajmujący, może zobowiązać się do wypłacenia na rzecz danego najemcy jednorazowej kwoty, stanowiącej zachętę dla tego najemcy do określonego zachowania się, które polega na zaakceptowaniu warunków umowy najmu w kształcie zaproponowanym przez Spółkę i zawarciu umowy najmu ze Spółką ("Wynagrodzenie").

4. Warunkiem otrzymania Wynagrodzenia jest zobowiązanie się do zawarcia umowy najmu ze Spółką.

5. Zarówno Spółka jak i najemcy, którym Spółka będzie wypłacała przedmiotowe Wynagrodzenie, są czynnymi, zarejestrowanymi podatnikami VAT.

6. Dla celów rachunkowych Wynagrodzenie wypłacane poszczególnym najemcom rozliczane będzie przez Spółkę w czasie, proporcjonalnie do okresu obowiązywania poszczególnych umów najmu (przy czym, koszt dotyczący Wynagrodzenia będzie ujmowany dla celów rachunkowych jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów). Umowy najmu zawierane są przez Spółkę z najemcami na czas określony.

7. Spółka zamierza regulować kwoty Wynagrodzenia najpóźniej w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności tych kwot przy czym termin płatności nie będzie dłuższy niż 60 dni.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1. Czy Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez najemcę, dokumentującej czynność polegającą na zaakceptowaniu przez najemcę warunków umowy najmu w kształcie zaproponowanym przez Spółkę i zawarciu umowy najmu ze Spółką w zamian za Wynagrodzenie.

2. Czy Wynagrodzenie będzie stanowiło dla Spółki koszt pośrednio związany z jej przychodami i tym samym powinno ono zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów podatkowych proporcjonalnie do okresu obowiązywania umowy najmu, z którą związane jest wypłacane Wynagrodzenie.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedz na pytanie nr 2 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Odpowiedz na pytanie nr 1 w zakresie podatku od towarów i usług zostanie zawarta w odrębnej interpretacji.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, Wynagrodzenie będzie stanowiło dla Spółki koszt pośrednio związany z jej przychodami i tym samym powinno ono zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów podatkowych proporcjonalnie do okresu obowiązywania umowy najmu z którą związane jest wypłacane Wynagrodzenie.

I. Stan prawny

Zgodnie z UPodPraw

1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy (art. 15 ust. 1).

2. Co do zasady, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (art. 15 ust. 4)

3. Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (art. 15 ust. 4d).

4. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z pewnymi wyjątkami nie mającymi zastosowania w sprawie, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo dzień na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo bo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e)

II. Klasyfikacja Wynagrodzenia jako kosztów uzyskania przychodu

W świetle powyższych przepisów, zdaniem Spółki:

1. Wynagrodzenie wypłacane będzie przez Spółkę na rzecz najemcy w celu zachęcenia go do zaakceptowania warunków umowy najmu w kształcie zaproponowanym przez Spółkę i do zawarcia umowy najmu ze Spółką. Tym samym, w ocenie Spółki, fakt wypłaty Wynagrodzenia na rzecz najemcy będzie niewątpliwie wpływać na możliwość osiągania przez Spółkę przychodów z tytułu umowy najmu zawartej z danym najemcą.

2. Jednocześnie, Wynagrodzenie nie stanowi żadnej z kategorii kosztów, o których mowa w art. 16 ust. 1 UPodPraw.

3. W konsekwencji należy uznać, że wydatki na Wynagrodzenie dla najemców będzie spełniało przesłanki, o których mowa w art. 15 ust. 1 UPodPraw i jako takie powinny stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

III. Klasyfikacja Wynagrodzenia jako koszów innych niż bezpośrednio związanych z przychodami

W świetle powyższych przepisów, zdaniem Spółki:

1. Zgodnie z art. 15 ust. 4-4e UPodPraw, moment zaliczenia Wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów Spółki uzależniony jest od tego, czy stanowi on "koszt bezpośrednio związany z przychodami" Spółki (tzw. koszt bezpośredni), czy też jest to "koszt inny niż bezpośrednio związany z przychodami" (tzw. koszt pośredni). UPodPraw nie zawiera definicji powyższych pojęć.

2. W ocenie Spółki należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów.

3. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, a więc takie, którym nie można przypisać konkretnego przychodu, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie. Kosztami takimi są w szczególności wydatki związane z całokształtem działalności podatnika. Tego rodzaju koszty, chociaż niewątpliwie związane są z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Tym samym nie jest możliwe ustalenie, w którym okresie bądź roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów.

4. W ocenie Spółki wypłacane przez Spółkę Wynagrodzenie nie dotyczy konkretnych przychodów osiąganych przez Spółkę i nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość uzyskiwanych przez Spółkę przychodów z najmu (wysokość czynszu ustalana jest odrębnie i nie jest w bezpośredni sposób uzależniona od zapłaty przez Spółkę Wynagrodzenia). Są to więc koszty związane z całokształtem działalności/funkcjonowania Spółki.

5. W konsekwencji, wydatki na Wynagrodzenie dla najemców należy zaklasyfikować jako koszty pośrednio związane z przychodami Spółki.

IV. Moment zaliczenia Wynagrodzenia do kosztów podatkowych Spółki

W świetle powyższych przepisów, zdaniem Spółki:

1. W ocenie Spółki wydatki na Wynagrodzenie dotyczą okresu trwania umowy najmu tj. okresu przekraczającego rok podatkowy a zarazem nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego. W konsekwencji na podstawie art. 15 ust. 4d UPodPraw wydatki na Wynagrodzenie stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu którego dotyczą tj. okresu umowy najmu.

2. Ponadto, zgodnie z art. 15 ust. 4e Podpraw, dniem poniesienia kosztu jest dzień, na który Spółka uwzględnią koszt w prowadzonych księgach rachunkowych (za wyjątkiem rezerw i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów). Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika jednoznacznie, iż ustawodawca uzależnia moment, w którym koszt pośrednio związany z przychodami może zostać rozpoznany, jako koszt podatkowy w momencie ujęcia go w księgach zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości.

3. Powyższe oznacza, że moment uznania wydatku za koszt podatkowy jest uzależniony od momentu ujęcia (zaksięgowanie) kosztu dla celów rachunkowych.

4. Jak Spółka wskazała powyżej, dla celów rachunkowych Wynagrodzenie wypłacane poszczególnym najemcom rozliczane będzie przez Spółkę w czasie, proporcjonalnie do okresu obowiązywania poszczególnych umów najmu (jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów).

5. W konsekwencji, również dla celów podatkowych Wynagrodzenie powinno być uwzględniane jako koszt podatkowy Spółki proporcjonalnie do całego okresu obowiązywania umowy najmu, z którą związane jest wypłacane Wynagrodzenie.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, Wynagrodzenie będzie stanowiło dla Spółki koszt pośrednio związany z jej przychodami i tym samym powinno one zostać zaliczone przez Spółkę do kosztów podatkowych proporcjonalnie do okresu obowiązywania umowy najmu, z którą związane jest wypłacane Wynagrodzenie.

Przedstawione powyżej stanowisko Spółki znajduje pełne potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, w szczególności w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 lutego 2013 r., znak IPPB5/423-1100/12-3/JC, zgodnie z którą: "wydatek poniesiony przez Spółkę z tytułu wypłaty jednorazowej kwoty stanowiącej zachętę do zawarcia negocjowanej długoterminowej umowy najmu stanowić będzie pośredni koszt uzyskania przychodów. (...) Jeżeli zaś podatnik zdecyduje, że wartość wydatku jest istotna i dla celów bilansowych rozlicza ją w czasie, w poszczególnych miesiącach, to w tym samym czasie powinien zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl