IPPB3-423-681/08-3/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3-423-681/08-3/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko.... Szpitala............ w....., przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 5 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości obniżenia dochodu do opodatkowania o straty z działalności statutowej, poniesione w poprzednich latach podatkowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości obniżenia dochodu do opodatkowania o straty z działalności statutowej, poniesione w poprzednich latach podatkowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Szpital w 2006 r. uzyskał z prowadzonej statutowej działalności w zakresie ochrony zdrowia dochód, który w części przeznaczył na cele związane z działalnością statutową tj. ochroną zdrowia. Dochód ten w części przeznaczonej na działalność niestatutową, Szpital opodatkował. Nadto Szpital osiągnął w latach poprzednich stratę podatkową, która powstała w ramach działalności statutowej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dochód uzyskany przez Szpital można rozliczyć w trybie art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze stratami poniesionymi w latach ubiegłych... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stratę można obniżyć o dochód uzyskany w roku podatkowym. Strata może zostać obniżona o dochód w następujących po sobie kolejno pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Przepisy prawa podatkowego nie różnicują strat w zależności od tego czy powstały one w ramach działalności statutowej czy pozastatutowej. O takim podziale nie stanowi również powołany art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z czym mamy do czynienia z jednolitym pojęciem straty niezależnie od źródła jej pochodzenia. W związku z powyższym dochód powstały w Szpitalu może zostać rozliczony ze stratą niezależnie od tego czy strata powstała z działalności statutowej czy niestatutowej.

Na tle zaistniałego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - określonej w dalszej części skrótem "ustawa o p.d.o.p."), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Stosownie do art. 7 ust. 5 ustawy o p.d.o.p. o wysokość straty, o której mowa w ust. 2, poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Nadmienić należy, iż wnioskodawca przedstawiając swoje stanowisko błędnie przytoczył treść tego przepisu.

Przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania, na mocy przepisu art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ww. ustawy, nie uwzględnia się m.in. przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku oraz kosztów uzyskania przychodów związanych z tymi przychodami.

Natomiast, zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy o p.d.o.p. przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 3 <...>.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. podstawę opodatkowania z zastrzeżeniem art. 21 i 22 stanowi natomiast dochód ustalony zgodnie z zasadami określonymi w art. 7 albo 7a ust. 1 ustawy o p.d.o.p. po odliczeniu wartości wskazanych w tym przepisie.

Katalog dochodów podlegających zwolnieniu od opodatkowania zawiera art. 17 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p. wolne od podatku dochodowego są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest m.in. działalność w zakresie ochrony zdrowia, w części przeznaczonej na cele tej działalności.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Szpital w 2006 r. z prowadzonej działalności statutowej w zakresie ochrony zdrowia uzyskał dochód, który w części przeznaczył na cele związane z działalnością statutową, tj. ochroną zdrowia. Dochód w części przeznaczonej na działalność niestatutową Szpital opodatkował. W poprzednich latach podatkowych Szpital poniósł stratę, która powstała w ramach działalności statutowej. W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż może pomniejszyć dochód do opodatkowania o stratę niezależnie od tego, czy jest to strata powstała na działalności statutowej czy niestatutowej.

Należy jednak zauważyć, iż Szpital realizując cel statutowy jakim jest ochrona zdrowia, a przeznaczając uzyskane dochody na cele statutowe, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p., korzystał ze zwolnienia przedmiotowego.

Skoro uzyskane przez Szpital przychody oraz ponoszone koszty dotyczyły źródła przychodów, z których dochód podlegał zwolnieniu od podatku dochodowego, to zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 7 ust. 3 ustawy o p.d.o.p., przychodów uzyskanych z działalności w zakresie ochrony zdrowia i kosztów ich uzyskania nie uwzględniało się przy ustaleniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania za 2006 rok. Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy o p.d.o.p., wartości te nie mogły być również uwzględnione przy ustaleniu straty za poprzednie lata podatkowe.

Oznacza to, że poniesione przez Szpital w latach podatkowych poprzedzających 2006 r. straty nie są stratami podatkowymi w rozumieniu przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o p.d.o.p. tj. stratami mogącymi mieć wpływ na wysokość podstawy opodatkowania.

Straty osiągnięte w ramach działalności statutowej są bowiem stratami ekonomicznymi lub bilansowymi w znaczeniu ekonomicznym, a nie stratami w rozumieniu prawa podatkowego i w konsekwencji nie mogą obniżać dochodu uzyskanego przez Szpital w 2006 r. i podlegającemu opodatkowaniu.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż stanowisko przedstawione przez Szpital w kwestii możliwości odliczenia strat z działalności statutowej od dochodu podlegającemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl