IPPB3/423-672/09-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-672/09-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2009 r. (data wpływu 2 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (zwany dalej także "Spółka") zamierza przystąpić do osobowej spółki handlowej (dalej "Spółka osobowa"). Na pokrycie wkładu w Spółce osobowej, Wnioskodawca planuje wnieść wkład niepieniężny (aport) w postaci takich składników majątkowych jak: nieruchomości zabudowane, nieruchomości niezabudowane lub prawa użytkowania wieczystego gruntu, znaki towarowe, udziały oraz papiery wartościowe, w tym akcje (zwane dalej łącznie "Wkłady").

Po przystąpieniu do Spółki osobowej Wnioskodawca rozważa wnoszenie do niej kolejnych Wkładów. Wkłady zostaną wniesione do Spółki osobowej według ich wartości rynkowej z dnia wniesienia.

Wnioskodawca planuje, iż Spółka osobowa będzie wykorzystywała Wkłady do prowadzenia działalności gospodarczej lub je wydzierżawiała, aczkolwiek nie jest wykluczone, iż w przyszłości Spółka osobowa może dokonać ich odpłatnego zbycia uzyskując z tego tytułu przychód.

Niektóre Wkłady mogą stanowić u Wnioskodawcy przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa lub też mogą być pojedynczym aktywem (składnikiem majątkowym), np. znaki towarowe, udziały lub papiery wartościowe, lub zespołem składników majątkowych nie stanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 4a pkt 3 i 4 Ustawy CIT oraz art. 5a pkt 3 i 4 Ustawy PIT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wniesienie do spółki osobowej Wkładów będzie skutkować powstaniem przychodu po stronie Spółki.

2.

Czy wykazując w księgach i ewidencji środków trwałych Spółki osobowej, Wkłady jako jej środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, jako wartość początkową tych składników majątkowych należy przyjąć wartość określoną w akcie notarialnym na podstawie, którego Wkłady zostaną wniesione do Spółki osobowej, jednakże nie większą niż wartość rynkowa Wkładu na dzień jego wniesienia wkładu oraz czy odpisy amortyzacyjne od tak określonej wartości początkowej będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

3.

Na jakich zasadach Spółka obowiązana jest określić jako wspólnik Spółki osobowej koszt uzyskania przychodu w związku z ewentualną sprzedażą przez Spółkę osobową wniesionych do Spółki osobowej Wkładów.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 1. W przedmiocie pytań nr 2 oraz 3 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Zdaniem Wnioskodawcy (ad. nr 1):

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie Wkładów do Spółki osobowej nie skutkuje u Wnioskodawcy powstaniem przychodu w rozumieniu Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. dalej, jako "ustawa o p.d.o.p.").

Z uwagi na transparentność podatkową spółek osobowych - jako, że podatnikami podatku dochodowego są wyłącznie ich wspólnicy - wniesienie do takiej spółki wkładu niepieniężnego nie może być traktowane jako odpłatne zbycie wnoszonych składników majątkowych. Z jednej zatem strony Spółka osobowa nie jest odrębnym od Wnioskodawcy podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a skoro nie ma dwóch podatników to nie ma między nimi transakcji rodzącej przychody u pierwszego i koszty u drugiego; z drugiej strony Wnioskodawca nie otrzymuje wynagrodzenia, tj. przychodu, za wnoszony Wkład, za takie wynagrodzenie nie może być uznany określony w umowie Spółki osobowej udział kapitałowy, który jest zupełnie czymś innym niż będący przedmiotem obrotu udział czy akcja w spółce kapitałowej. W spółce osobowej, w drodze wyjątku, przedmiotem obrotu może być jedynie ogół praw i obowiązków w tej spółce. Za trafnością powyższej wykładni przemawia m.in. brzmienie dodanego z dniem 1 stycznia 2001 r. art. 12 ust. 1 pkt 7 Ustawy o p.d.o.p. Do tego dnia bowiem wszystkie aporty nie były opodatkowane; po tym dniu opodatkowane są aporty do spółek kapitałowych. Gdyby miały być opodatkowane wkłady do spółek osobowych ustawodawca musiałby przewidzieć w Ustawie o p.d.o.p. inne szczególne przepisy z tym związane, jak np. art. 12 ust. 1b, art. 15 ust. 1j, ust. 1k i ust. 1o Ustawy CIT, które określają podstawowe elementy konstrukcyjne opodatkowania aportów tak na dzień wniesienia jak i na dzień zbycia udziałów lub akcji w spółce kapitałowej:

Spółka wskazuje, iż takie stanowisko jest powszechnie akceptowane przez organy podatkowe. Jego potwierdzenie można znaleźć m.in. w następujących interpretacjach prawa podatkowego wydawanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie: z dnia 28 października 2008 r. (sygn. IPPB3/423-1001/08-5/MK), z dnia 20 października 2008 r. (sygn. IPPB3/423-1070/08-4/MS), z dnia 28 lipca 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-655/08-3/MB), z dnia 22 lipca 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-752/08-2/MS), z dnia 19 maja 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-323/08-2/MS), z dnia 8 lutego 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-322/07-3/MS). Pozytywne interpretacje są nadal wydawane przez wszystkie cztery Izby Skarbowe upoważnione do ich wydawania. Również Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyrokach z 17 lutego 2009 r. (III SA/Wa 2926/08), z 14 kwietnia 2009 r. (III SA/Wa 3103/08), i 2 czerwca 2009 r. (III SA/Wa 346/09) potwierdził, że wniesienie wkładu do spółki osobowej jako że nie jest odpłatnym zbyciem nie skutkuje powstaniem przychodu u wnoszącego wspólnika.

Powyższego stanowiska Wnioskodawcy nie zmienia okoliczność, iż Wkłady będą stanowiły lub też nie będą stanowiły u Wnioskodawcy przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl