IPPB3/423-641/10-4/GJ - Moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wynagrodzenia zapłaconego jako odstępne w zamian za rozwiązanie umowy najmu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-641/10-4/GJ Moment ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wynagrodzenia zapłaconego jako odstępne w zamian za rozwiązanie umowy najmu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2010 r. (data wpływu 13 września 2010 r.), uzupełnionym na wezwanie organu pismem z dnia 26 listopada 2010 r. (data wpływu 6 grudnia 2010 r.) oraz odpisem z KRS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu " odstępnego" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu sklepu zajmującego się sprzedażą towarów (z przewagą spożywczych). W celu nabycia praw do używania sklepu położonego w P. we własnej działalności, za rozwiązanie za porozumieniem przez dotychczasowego najemcę, tj. C, sp. z o.o. umowy najmu dotyczącej tego sklepu i tym samym umożliwienie Spółce zawarcia nowych umów najmu Spółka pokryła koszty odstępnego należnego dotychczasowemu najemcy, tj. C. sp. z o.o. Odstępne pozwoliło Spółce na zawarcie umowy najmu dotyczącej danej placówki. Umowa najmu została zawarta na okres dziesięciu lat. Zapłata odstępnego jest w tym przypadku wynagrodzeniem za rozwiązanie zawartej dotąd umowy najmu i umożliwienie tym samym związania się przez Spółkę umową najmu. Wydatek z tego tytułu został jednorazowo zaliczony w koszty uzyskania przychodów. Natomiast w księgach rachunkowych rozłożono ten koszt w czasie proporcjonalnie do trwania umowy najmu.

W związku z powyższym zadano pytania:

W jakim momencie powstaje koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu zapłaty wynagrodzenia (odstępnego). Czy fakt ujęcia ww. wynagrodzenia w księgach rachunkowych determinuje skutki podatkowe dla rozliczenia tego kosztu. Czy jest do zaakceptowania sytuacja, w której wynagrodzenie to zostało zaliczone jednorazowo w koszty uzyskania przychodów, a rozłożone w czasie dla celów rachunkowości. Czy ważne jest dla skutków podatkowych prawidłowość (nieprawidłowość) ujęcia przedmiotowego wynagrodzenia w księgach rachunkowych. Czy w przypadku zmiany sposobu zaksięgowania w księgach rachunkowych ww. wynagrodzenia na koszt jednorazowy, a nie rozliczany w czasie, zmianie ulegną także skutki podatkowe poprzez jednorazowe zaliczenie wynagrodzenia w koszty uzyskania przychodów. Czy pozostawienie w księgach rachunkowych tego wydatku, jako "rozłożonego w czasie", spowoduje obowiązek korekty rozliczenia tego wydatku także na koszt "rozłożony w czasie", a jeśli tak, to na j długi okres czasu.

Stanowisko Spółki:

Na podstawie przepisów art. 15 ust. 4-4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), wydatki z tytułu odstępnego powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów sukcesywnie przez okres trwania najmu. Fakt ujęcia wydatku w księgach rachunkowych determinuje skutki podatkowe, tj. w przypadku zmiany kwalifikacji wydatku w księgach rachunkowych na koszt rozliczany jednorazowo, zmianie uległyby także skutki podatkowe - odstępne mogłoby wtedy zostać zaliczone jednorazowo w koszty uzyskania przychodów. Identyczne stanowisko w analogicznym stanie faktycznym zajął Minister Finansów w Interpretacji Indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 17 czerwca 2010 r. nr ILPB3/423-207/10-5/ŁM.

W uzupełnieniu na wezwanie organu Spółka dodała: koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu zapłaty wynagrodzenia (odstępnego) powstaje z chwilą ujęcia (zaksięgowania) faktury dokumentującej ten wydatek. Fakt ujęcia ww. wynagrodzenia determinuje skutki podatkowe rozliczenia tego kosztu, czyli rozłożenie tego kosztu w czasie dla celów rachunkowości powinno spowodować analogiczne skutki w podatku dochodowym od osób prawnych. Prawidłowość (nieprawidłowość) ujęcia kosztu w księgach rachunkowych nie wpływa na skutki podatkowe, jednak zmiana sposobu zaksięgowania wydatku spowoduje zmianę sposobu jego podatkowego ujęcia.

Zatem pozostawienie w księgach rachunkowych przedmiotowego wydatku, jako "rozłożonego w czasie", spowoduje korektę w podatku dochodowym od osób prawnych poprzez "rozłożenie w czasie" tego kosztu odpowiednio do czasu przyjętego w rachunkowości Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w opisanym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl