IPPB3/423-624/10-2/EB - Ustalenie wartości początkowej znaków towarowych wniesionych aportem do spółki z o.o. wraz ze składnikami stanowiącymi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-624/10-2/EB Ustalenie wartości początkowej znaków towarowych wniesionych aportem do spółki z o.o. wraz ze składnikami stanowiącymi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej znaków towarowych wniesionych do spółki wraz ze składnikami stanowiącymi zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia wartości początkowej znaków towarowych wniesionych do spółki wraz ze składnikami stanowiącymi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej "Spółka") otrzyma od swojego udziałowca spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce wkład niepieniężny stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej "ZCP") w rozumieniu art. 4a ust. 4 ustawy o p.d.o.p. W skład ZCP wchodzić będą między innymi prawa do znaków towarowych, które nie zostały wprowadzone przez spółkę wnoszącą aport do jej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie z przeprowadzonymi analizami, wniesienie ZCP tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki będzie się wiązać z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu ustawy o p.d.o.p., tj. nadwyżki wartości nominalnej wydanych udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych ZCP. Prawa do znaków towarowych wniesione do Spółki aportem stanowią prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.) oraz

I.

nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania

II.

ich przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok oraz

III.

będą wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą w ten sposób, że zostaną oddane do używania innemu podatnikowi na podstawie umowy licencyjnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku otrzymania przez Spółkę w drodze wkładu niepieniężnego w postaci składników majątkowych stanowiących ZCP, w tym w szczególności praw do znaków towarowych, które nie zostały wprowadzone przez spółkę wnoszącą aport do jej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, natomiast po ich wniesieniu do Spółki spełnią wszystkie przesłanki pozwalające uznać je za wartości niematerialne i prawne, łączną wartość początkową tych znaków towarowych stanowić będzie suma ich wartości rynkowej w przypadku powstania dodatniej wartości firmy.

Zdaniem Wnioskodawcy.

Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci składników majątkowych stanowiących ZCP, w tym w szczególności praw do znaków towarowych, które nie zostały wprowadzone przez spółkę wnoszącą aport do jej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, natomiast po ich wniesieniu do Spółki spełnią wszelkie przesłanki pozwalające uznać je za wartości niematerialne i prawne, łączną wartość początkową tych znaków towarowych, stanowić będzie suma ich wartości rynkowej w przypadku powstania dodatniej wartości firmy.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o p.d.o.p. amortyzacji podlegają prawa określone w Prawie własności przemysłowej, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia ich do używania. Z treści powyższego przepisu wynika, że amortyzacji podatkowej podlegają wspomniane prawa (w tym prawa do znaków towarowych)

I.

nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,

II.

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok oraz

III.

wykorzystywano przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do korzystania na postawie umowy (...).

W świetle przedstawionego wyżej stanu faktycznego, wniesione w ramach aportu ZCP prawa do znaków towarowych spełnią ww. warunki do zaliczenia do kategorii wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z art. 16g ust. 10a zdanie 2 ustawy o p.d.o.p., jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10. W świetle art. 16g ust. 10 ustawy o p.d.o.p., w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej - w przypadku wstąpienia dodatniej wartości firmy.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, w przypadku, gdy znaki towarowe wchodzące w skład ZCP będącego przedmiotem wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, a spełniają warunki do uznania ich za wartości niematerialne i prawne, to ich wartość początkowa powinna być ustalona zgodnie z art. 16g ust. 10a zdanie 2 w powiązaniu z ust. 10 ustawy o p.d.o.p. jako suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl