IPPB3/423-623/13-3/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-623/13-3/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2013 r. (data wpływu 19 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych jakie poniesie spółka kapitałowa z tytułu pełnienia przez wspólnika tej spółki obowiązków członka zarządu bez wynagrodzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych jakie poniesie spółka kapitałowa z tytułu pełnienia przez wspólnika tej spółki obowiązków członka zarządu bez wynagrodzenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług doradztwa podatkowego.

Członkowie zarządu Spółki są zarazem jej jedynymi wspólnikami. Zostali oni powołani do pełnienia funkcji członków zarządu uchwałą wspólników poprzednika prawnego Spółki (spółki cywilnej) dokonanej w związku z przekształceniem spółki cywilnej we Wnioskodawcę.

Obowiązki wykonywane przez członków zarządu Spółki są ograniczone do wypełniania standardowych funkcji członków zarządu wynikających z przepisów kodeksu spółek handlowych. Z tytułu pełnienia tych obowiązków członkowie zarządu nie otrzymują żadnego wynagrodzenia. Jako wspólnikom Spółki przysługuje im jednak prawo do otrzymywania przysporzenia majątkowego w postaci dywidendy i innych form wypłaty z zysku generowanego przez Spółkę.

Członkowie zarządu są jednocześnie doradcami podatkowymi, świadczącymi na rzecz Spółki usługi doradztwa podatkowego. Z tytułu świadczenia tych usług otrzymują oni stosowne wynagrodzenie na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej ze Spółką. Zakres usług, za które członkowie zarządu otrzymują wynagrodzenie, obejmuje wyłącznie czynności doradztwa podatkowego, nie obejmuje zaś czynności w zakresie zarządzania Spółką.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy z tytułu pełnienia obowiązków członków zarządu bez wynagrodzenia przez wspólników Spółki powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia dla Wnioskodawcy.

Zdaniem Spółki, z tytułu pełnienia obowiązków członków zarządu bez wynagrodzenia przez wspólników Spółki nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia dla Wnioskodawcy.

Uwagi ogólne

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, przychodem jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

W świetle ugruntowanego poglądu wyrażanego w orzecznictwie sądowym oraz linii interpretacyjnej organów podatkowych, pojęcie nieodpłatnego świadczenia zdefiniowanego w powyższym przepisie ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje bowiem wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy (por. uchwała NSA z dnia 18 listopada 2002 r., sygn. akt FPS 9/02 oraz z dnia 16 października 2006 r., sygn. akt II FPS 1/06). Nieodpłatnym świadczeniem jest zatem uzyskana przez podatnika wymierna korzyść majątkowa niezwiązana z poniesieniem wydatków, powstaniem kosztów, z obowiązkiem uiszczenia wynagrodzenia lub inną formą ekwiwalentu.

Pełnienie obowiązków członków zarządu bez wynagrodzenia przez osoby niebędące wspólnikami podatnika.

Przyjmując powyższą, szeroką definicję pojęcia nieodpłatnego świadczenia, należy zauważyć, że w przypadku, gdy członkowie zarządu podatnika nie są jego wspólnikami, a swoje obowiązki pełnią bez stosownego wynagrodzenia, podatnik otrzymuje nieodpłatne świadczenie. Otrzymuje on bowiem wymierną korzyść majątkową, z tytułu której nie ponosi żadnych kosztów.

Pełnienie obowiązków członków zarządu bez wynagrodzenia przez osoby będące wspólnikami podatnika

Sytuacja wygląda odmiennie w przypadku, gdy bezpłatne pełnienie obowiązków członków zarządu podatnika realizowane jest przez osoby będące zarazem jego wspólnikami Z taką sytuacją mamy miejsce w przypadku stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego w niniejszym wniosku.

W powyższym przypadku członkowie zarządu otrzymują bowiem przysporzenie majątkowe w postaci udziału w zysku Spółki, wypłacanego. w formie dywidendy. Nie można więc przyjąć, że świadczenia członków zarządu mają charakter nieekwiwalentny. Spółka odnosi wymierną korzyść majątkową, jednakże musi liczyć się z poniesieniem kosztów jej uzyskania, które przybierają formę zysku wypłacanego przez wspólników Spółki z tytułu wykonywanych obowiązków.

Powyższe twierdzenie znajduje potwierdzenie w jednolitym stanowisku prezentowanym przez organy skarbowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo można wskazać na interpretację indywidualną z dnia 9 maja 2013 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBI/2/423-198/13/CzP), w której organ stwierdził, że:

" (...) świadczenie otrzymane przez Spółkę w postaci pełnienia przez Jej wspólników funkcji członków zarządu bez wynagrodzenia w sytuacji, gdy spełniający może uzyskać w przyszłości wzajemną korzyść majątkową (prawo do dywidendy) nie jest nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych."

Powyższe stanowisko potwierdzone jest również, między innymi, w następujących interpretacjach indywidualnych:

* Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 1 lutego 2013 r. (sygn. IBPBI/2/423-147/13/PC);

* Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 grudnia 2009 r. (sygn. ILPB3/423-836/09-2/AO);

* Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 lipca 2009 r. (sygn. ITPB3/423-248/09/AW).

Świadczenie bezpłatnych usług przez wspólników, przekraczające zakres standardowego wypełniania obowiązków członka zarządu

Spółka chciałaby wskazać, że powyższą sytuację należy odróżnić od takiej, w której usługi świadczone przez wspólników Spółki bez wynagrodzenia przekraczają standardowy zakres usług wynikających z pełnienia funkcji członków zarządu. Świadczenie takich usług stanowiłoby nieodpłatne świadczenie dla Spółki.

Jednakże w przedstawionym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym usługi związane z pełnieniem funkcji członków zarządu przez wspólników Spółki nie przekraczają standardowego zakresu wypełniania tych funkcji. Wspólnicy ci świadczą co prawda dodatkowe usługi doradztwa podatkowego, wykraczające poza powyższy zakres, jednakże z tytułu świadczenia tych usług otrzymują oni stosowne wynagrodzenie, a zatem nie można mówić o przychodzie z nieodpłatnego świadczenia u Spółki.

Powyższe stanowisko Spółki zostało potwierdzone w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo można wskazać na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 stycznia 2013 r. (sygn. IPPB3/423-844/12-4/DP).

Podsumowanie

Wykonywanie funkcji członków zarządu przez wspólników Spółki bez wynagrodzenia nie stanowi dla Spółki przychodu z nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, gdyż wspólnicy otrzymują wynagrodzenie w formie wypłat z zysku generowanego przez Spółkę. Świadczenia wspólników są więc świadczeniami ekwiwalentnymi.

Od powyższych świadczeń należy odróżnić usługi doradztwa podatkowego świadczone przez wspólników będących członkami zarządu Spółki na jej rzecz. Usługi te świadczone są jednak za wynagrodzeniem (a ponadto pytanie Wnioskodawcy dotyczy wyłącznie ewentualnego powstania przychodu z nieodpłatnego świadczenia u Spółki z tytułu wykonywania przez wspólników funkcji członków zarządu w standardowym zakresie).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl