IPPB3/423-623/09-4/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-623/09-4/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2009 r. (data wpływu 22 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów uzupełnionym o dokument potwierdzający upoważnienie dla Pani Anny B., w dniu 1 grudnia 2009 r. (data wpływu 3 grudnia 2009 r.) na wezwanie z dnia 26 listopada 2009 r., Nr IPPB3/423-623/09-2/k.k. - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej: Spółka lub Pożyczkodawca) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela i planuje w przyszłości udzielać pożyczek krajowym i zagranicznym osobom prawnym, w tym również podmiotom powiązanym (dalej: pożyczkobiorcy). Od udzielonych pożyczek Spółka nalicza i będzie naliczała pożyczkobiorcom odsetki. W przyszłości wierzytelności zarówno z tytułu pożyczek jak i naliczonych a nie otrzymanych odsetek mogą być w całości lub w części umarzane przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy umorzona kwota pożyczki oraz umorzone odsetki od pożyczki będą u Pożyczkodawcy przychodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się m.in. otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów), a zgodnie z pkt 2 tego samego ustępu - do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).

Powyższe, zdaniem Spółki, oznacza, że fakt umorzenia przez Spółkę kwoty pożyczki lub/i należnych odsetek będzie dla Pożyczkodawcy obojętny podatkowo. Sama kwota pożyczki, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nigdy nie będzie stanowiła przychodu u pożyczkodawcy - ani w przypadku jej spłaty ani umorzenia. A skutki podatkowe związane z należnymi wierzycielowi odsetkami powstają na zasadzie kasowej, z chwilą ich realnej zapłaty, tzn. odsetki stają się przychodem u pożyczkodawcy dopiero w dacie ich faktycznego otrzymania.

Reasumując, w opinii Spółki, umorzenie zarówno kwoty należności głównej (pożyczki) jak i naliczonych a niespłaconych przez pożyczkobiorcę odsetek od tej należności nie będzie stanowiło dla Pożyczkodawcy przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Artykuł 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) natomiast pkt 2 art. 12 ust. 4 ww. ustawy, stanowi iż do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela i planuje w przyszłości udzielać pożyczek krajowym i zagranicznym osobom prawnym, w tym również podmiotom powiązanym (dalej pożyczkobiorcy). Od udzielonych pożyczek spółka nalicza i będzie naliczała pożyczkobiorcom odsetki. W przyszłości wierzytelności zarówno z tytułu pożyczek jak i naliczonych a nie otrzymanych odsetek mogą być e całości lub w części umarzane przez Spółkę.

Regulacja prawna umowy pożyczki zawarta jest w art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Odpłatność lub jej brak nie przesądza o ważności zawartej umowy pożyczki. Umowa pożyczki, w zależności od woli stron, może być umową odpłatną, bądź nieodpłatną. W obrocie gospodarczym umowa pożyczki jest z reguły umową odpłatną, a jej odpłatność wyraża się w jej oprocentowaniu.

Z analizy cytowanych przepisów wynika, że postanowienia art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będą miały zastosowanie do pożyczkodawcy, gdyż udzielając pożyczki oczekuje on uzyskania przychodu w postaci wynagrodzenia tj. odsetek oraz prowizji za udostępnienie innemu podmiotowi swoich wolnych środków finansowych.

Przychód z tego tytułu powstaje na zasadzie kasowej - a więc w dacie jego faktycznego otrzymania. Podkreślić należy, iż na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych udzielenie pożyczki (kredytu) oraz spłata kwoty głównej pożyczki (kredytu) są dla pożyczkodawcy neutralne podatkowo. W szczególności wynika to z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się, między innymi, zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów)

Reasumując, w świetle powyższego umorzenie przez Spółkę odsetek naliczonych oraz umorzenie należności głównej nie stanowi dla Wnioskodawcy przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl