IPPB3/423-622/09-4/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-622/09-4/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2009 r. (data wpływu 21 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów uzupełnionym o wniesienie opłaty, w dniu 3 grudnia 2009 r. (data wpływu 3 grudnia 2009 r.) na wezwanie z dnia 26 listopada 2009 r.,Nr IPPB3/423-622/09-2/k.k. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

1.

Spółka z o.o. (dalej "M." lub "Spółka") zawarła w dniu 11 kwietnia 2008 r. umowę o nabycie obligacji od N (dalej "N") z siedzibą w Luksemburgu (dalej zwaną "Umową").

2.

Zgodnie z Umową:

a)

Spółka nabyła od N obligacje, a N zobowiązana jest do wykupu powyższych obligacji za kwotę ustaloną jako kwota kapitału wraz należnymi odsetkami

b)

cena emisji obligacji została określona w walucie obcej (Euro);

c)

termin wykupu obligacji został ustalony na dzień 31 grudnia 2012 r.,

d)

odsetki od obligacji są, naliczane na koniec każdego roku kalendarzowego

3.

W chwili obecnej strony Umowy rozważają możliwość:

a)

podpisania aneksu do umowy obligacji, na podstawie, którego odsetki od obligacji będą naliczane i kapitalizowane na koniec każdego roku kalendarzowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w dniu kapitalizacji odsetek od obligacji Spółka ma obowiązek rozpoznać przychód podatkowy w wysokości kwoty skapitalizowanych odsetek.

Stanowisko Spółki:

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dz. U. nr 21, poz. 86 z późn. zm.) w dniu kapitalizacji odsetek od obligacji Spółka ma obowiązek rozpoznać przychód podatkowy w wysokości kwoty skapitalizowanych odsetek.

1.

Zastosowanie przepisów dotyczących pożyczek do obligacji

Obligacje, jako instrumenty rynku kapitałowego, pełnią liczne funkcje, tj. obok pożyczkowej, lokacyjnej, także płatniczą, obiegową, gwarancyjną i zabezpieczającą. W wyniku emisji obligacji remitent uzyskuje, często długoterminowe, źródło finansowania swojej działalności, nabywca zaś lokuje środki pieniężne w celu uzyskania korzyści o charakterze pieniężnym lub niepieniężnym.

Istota tych papierów polega na tym, że remitent poprzez sprzedaż uzyskuje od nabywcy określoną kwotę pieniężną (pewnego rodzaju pożyczkę), którą jest zobowiązany zwr6cić w odpowiednim terminie wynikającym z umowy oraz zapłacić określoną kwotę dyskonta lub procent za korzystanie z pieniędzy nabywcy.

W świetle powyższego, zdaniem Spółki, uprawnione jest twierdzenie, że emisja obligacji stanowi formę zaciągnięcia pożyczki.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, przepisy u.p.d.o.p., regulujące zagadnienie opodatkowania pożyczek, mają odpowiednie zastosowanie do obligacji.

2.

Analiza art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p. "do przychodów nie zalicza się m.in. otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów)."

Zdaniem Spółki:

1.

Kapitalizacja odsetek oznaczą iż zobowiązanie z tytułu odsetek dopisane zostaje do zobowiązania głównego, czyli przekształcone zostaje w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki (wykupu obligacji).

2.

W ten sposób, pomimo braku przepływu naliczonych odsetek na rachunek pożyczkodawcy, w dniu kapitalizacji następuje postawienie tych odsetek do jego dyspozycji.

3.

Zatem, w dniu kapitalizacji odsetek, pożyczkodawca (nabywca obligacji) uzyskuje przychód w postaci odsetek.

W konsekwencji, zdaniem Spółki zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p., w dniu kapitalizacji odsetek od obligacji Spółka ma obowiązek rozpoznać przychód podatkowy w wysokości kwoty skapitalizowanych odsetek.

3.

Potwierdzenie stanowiska Spółki w interpretacjach organów podatkowych

Powyżej zaprezentowane stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w pismach organów podatkowych, w tym m.in.:

1.

w interpretacji Ministra Finansów z dnia 13 stycznia 1999 r., nr FB3/591 2-722-604/HS/98 zgodnie z którym "odsetki skapitalizowane (tj. takie odsetki od należności, które analogicznie jak należność główna stanowią podstawę ustalania odsetek) są u wierzyciela przychodem w każdorazowej dacie ich kapitalizacji dokonanej zgodnie z warunkami umów zawieranych przez kontrahentów";

2.

w piśmie Ministra Finansów z 7 marca 2000 r., nr PB3/722-571-94/HS/OO, zgodnie z którym jeśli odsetki podlegają kapitalizacji to w każdorazowej dacie kapitalizacji odsetek, zgodnie z umową, wartość skapitalizowanych odsetek jest w banku przychodem"

3.

w interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2009 r. nr IPPB3/423-28/09-2/ER zgodnie z którym "Dzień kapitalizacji odsetek należy traktować na równi z datą ich faktycznego uzyskania, gdyż na gruncie ww. ustawy powoduje ten sam efekt. Kapitalizacja odsetek nie jest zdefiniowana w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zakresu znaczeniowego tego terminu nie definiują również inne ustawy, niemniej jednak kapitalizacja odsetek polega na ich doliczeniu do kwoty głównej długu. Skoro więc w przypadku kapitalizacji dochodzi do "dopisania" naliczonych odsetek do pierwotnej kwoty pożyczki za zgodą wierzyciela, to należy uznać to za sposób zadysponowania naliczonych odsetek, które czynią zadość roszczeniu pożyczkodawcy o ich zwrot. Wynika z tego, że już od dnia kapitalizacji wierzyciel uzyskuje korzyść ekonomiczną w postaci zwiększenia kwoty, od której naliczane są dalsze odsetki. Należy również podkreślić, iż z datą kapitalizacji odsetki tracą odrębny od kwoty głównej byt prawny (tj. stają się częścią kwoty głównej ze wszelkimi tego konsekwencjami). W rezultacie, w momencie ostatecznego rozliczenia nie mamy już do czynienia ze spłaconymi odsetkami, a jedynie ze spłatą powiększonej kwoty głównej pożyczki. Wynika z tego, że kapitalizacja wywiera ten sam skutek prawny, co zapłata - zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty. Odsetki skapitalizowane, tak jak u wierzyciela są przychodem w dacie ich kapitalizacji, dokonanej zgodnie z warunkami umów zawieranych przez kontrahentów";

4.

w piśmie Ministra Finansów z 12 czerwca 2006 r., nr DD/PB4/AS/ML-8213-84-7/06: "Kapitalizacja odsetek oznacza bowiem, iż zobowiązanie z tytułu odsetek dopisane zostaje do zobowiązania głównego, czyli przekształcone zostaje w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki. W ten sposób, pomimo braku przepływu naliczonych odsetek na rachunek pożyczkodawcy, w dniu kapitalizacji następuje postawienie tych odsetek do jego dyspozycji. Zatem, w dniu kapitalizacji odsetek, pożyczkodawca zagraniczny uzyskuje przychód w postaci odsetek, który będzie podlegał w Polsce opodatkowaniu zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 u.p.d.o.p. Obowiązek podatkowy z tytułu uzyskanego przychodu powstanie w dniu kapitalizacji".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl