IPPB3/423-617/09-6/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-617/09-6/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2009 r. (data wpływu 28 września 2009 r.), uzupełniane w dniu 29 września 2009 r. (data wpływu 1 października 2009 r.) o pełnomocnictwo dla Pana Marka K, oraz w dniu 22 października 2009 r. (data wpływu 26 października 2009 r.), na podstawie wezwania, o dokumenty potwierdzające, że Pani Agnieszka R, jako Prezes Zarządu, jest uprawniona do jednoosobowego reprezentowania Spółki, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie zastosowania art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania zwolnienia z podatku otrzymanej dywidendy, na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Akcyjna (dalej: "Spółka") jest osobą prawną prawa polskiego, podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Akcjonariusze Spółki mają zamiar wnieść do Spółki, jako wkład niepieniężny (aport), akcje innej spółki akcyjnej (dalej "Akcje Spółki XYZ"), z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będącej w Polsce podatnikiem podatku dochodowego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (dalej "Spółka XYZ"). W wyniku wniesienia tego wkładu Spółka obejmie ponad 10% akcji w kapitale Spółki XYZ.

Jednym z głównych zadań Spółki będzie sprzedaż w ofercie publicznej Akcji Spółki XYZ. Akcje Spółki XYZ wraz z pozostałymi akcjami Spółki XYZ będą wprowadzone i dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Spółka dokona sprzedaży Akcji Spółki XYZ w okresie krótszym niż dwa lata od dnia ich nabycia.

Przed sprzedażą przez Spółkę (za pośrednictwem giełdy papierów wartościowych) Akcji Spółki XYZ, jeden z akcjonariuszy Spółki wniesienie do Spółki dodatkowy pakiet akcji Spółki XYZ (dalej "Akcje Dodatkowe Spółki XYZ").

Pomimo sprzedaży Akcji Spółki XYZ, Spółka zachowa co najmniej 10% akcji w kapitale Spółki XYZ, przy czym od dnia sprzedaży Akcji Spółki XYZ powyższy udział kapitałowy będzie związany z wniesionymi uprzednio przez jednego z akcjonariuszy (tj. przed sprzedażą Akcji Spółki XYZ) aportem Akcji Dodatkowych Spółki XYZ.

Przed sprzedażą Akcji Spółki XYZ oraz po sprzedaży tych akcji, Spółka XYZ będzie dokonywała wypłat dywidendy na rzecz Spółki. Spółka jest zainteresowana w potwierdzeniu prawidłowości zastosowania w Spółce zwolnienia od zryczałtowanego podatku od osób prawnych w zakresie otrzymywanych dywidend.

Równocześnie z tym wnioskiem, odpowiedni wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie został złożony przez Spółkę XYZ w celu potwierdzenia zakresu jej obowiązku płatnika w kontekście zastosowania zwolnienia od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku zaistnienia powyższego zdarzenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w pkt 54 wniosku, polegającego na wypłacie dywidendy przez Spółkę XYZ na rzecz Spółki, Spółka jest uprawniona, zgodnie z art. 22 ust. 4 oraz 4a oraz 4b UoPDOP w związku z art. 10 ust. 1 UoPDOP, skorzystać ze zwolnienia od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych również wówczas, gdy wypłata dywidendy nastąpi przed lub po sprzedaży Akcji Spółki XYZ, przy założeniu, że warunek 2 letniego posiadania akcji spółki wypłacającej dywidendę upłynie w dniu, w którym Spółka będzie posiadała 10% udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendę, przy czym udział ten będzie związany z posiadaniem Akcji Dodatkowych Spółki XYZ.

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem Spółki, w przypadku zaistnienia zdarzenia przyszłego, polegającego na wypłacie dywidendy przez Spółkę XYZ, Spółka będzie mogła, zgodnie z art. 22 ust. 4, 4a oraz 4b UoPDOP w związku z art. 10 ust. 1 UoPDOP, skorzystać ze zwolnienia od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.

W niniejszej sprawie, zdaniem Spółki, istotne jest rozstrzygnięcie kwestii, czy określony w art. 22 ust. 4 pkt 3) UoPDOP warunek nieprzerwanego posiadania 10% akcji w kapitale spółki wypłacającej dywidendę dotyczy konkretnych akcji, czy też warunek ten jest spełniony w przypadku posiadania przez spółkę otrzymującą wypłatę dywidendy jakichkolwiek akcji spółki wypłacającej, przy spełnieniu jednak warunku nieprzerwanego posiadania co najmniej 10% akcji w kapitale spółki wypłacającej.

W tym przypadku należy stwierdzić, że warunek bezpośredniego, nieprzerwanego 2 letniego posiadania 10% akcji spółki wypłacającej dywidendę odnosi się do udziału w kapitale spółki, przy braku obowiązku nieprzerwanego posiadania konkretnych akcji.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, należy uznać, że zgodnie z art. 22 ust. 4, 4a oraz 4b UoPDOP w związku z art. 10 ust. 1 UoPDOP, korzysta ona ze zwolnienia od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wynagrodzenia z tytułu otrzymanych wypłat dywidendy. Wynika to z argumentacji przedstawionej poniżej.

1.

Katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych określony w art. 10 ust. 1 UoPDOP jest otwarty, co oznacza, iż wskazane w tym przepisie dochody mają charakter przykładowy i nie stanowią jedynych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na tej podstawie. W omawianym przypadku, bez wątpienia jednak dywidenda, jako jedno z podstawowych praw akcjonariusza wynikające z posiadania akcji stanowi dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Zgodnie bowiem z przytoczonym przepisem "Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b (UoPDOP), jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji)."

2.

Art. 22 ust. 1 UoPDOP stanowi, że podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Ustęp 4 powyższego artykułu został sformułowany w następujący sposób:

4.

"Zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swodochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4.

odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

a.

spółka, o której mowa w pkt 2, albo

b.

zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2."

Artykuł 22 ust. 4a UoPDOP stanowi, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3 nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

W art. 22 ust. 4b u.o.p.d.o.p. przesądzono zaś o tym, że zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osoby prawnej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów). W przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka, o której mowa w ust. 4 pkt 2, jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, od dochodów (przychodów) określonych w ust. 1 w wysokości 19% dochodów (przychodów) do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

3.

Zgodnie z przywołaną wyżej treścią art. 22 ust. 4 UoPDOP, dochody z dywidend podlegają zwolnieniu od opodatkowania jeżeli spełnione są łącznie warunki określone w tym przepisie. Jednocześnie, zgodnie z art. 22 ust. 4b UoPDOP, zwolnienie to ma również zastosowanie w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania akcji (w wysokości co najmniej 10% akcji w kapitale spółki wypłacającej dywidendę) przez spółkę uzyskującą dochody (przychody) z tytułu udziału w zysku osób prawnych mającej siedzibę lub zarząd na terytorium RP, upływa po dniu uzyskania tych dochodów (przychodów).

4.

Należy zauważyć, że sformułowanie art. 22 ust. 4 pkt 2-4, ust. 4a oraz 4b UoPDOP w sposób jednoznaczny określa, że dla zastosowania zwolnienia wystarczające jest, aby uzyskującym dywidendę, tj. odbiorcą dochodu była spółka o określonym poziomie udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę. Brak przy tym w UoPDOP jakiegokolwiek zastrzeżenia, z którego wynikałoby, że: (i) zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do tych dywidend (innych zysków z tytułu udziału w zyskach osób prawnych), które przypadają na określone, zidentyfikowane akcje, które są w sposób nieprzerwany w posiadaniu akcjonariusza przez okres co najmniej dwóch lat; (ii) zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do tych dywidend (innych zysków z tytułu udziału w zyskach osób prawnych), które przypadają na akcje, odnośnie których warunek dwuletniego nieprzerwanego posiadania przypada przed lub w dniu wypłaty.Odmienna konstatacja wymagałaby uzależnienia zwolnienia od przesłanek pozanormatywnych, co jest w prawie podatkowym niedopuszczalne. Odmienna konstatacja wymagałaby uzależnienia zwolnienia od przesłanek pozanormatywnych, co jest w prawie podatkowym niedopuszczalne.

5.

Konkludując, w przypadku zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w pkt 54 wniosku spełnione będą łącznie wszystkie warunki określone przepisami art. 22 ust. 4 w związku z art. 22 ust. 4a oraz 4b i art. 10 ust. 1 UoPDOP, tj.:

a.

dywidenda wypłacana Spółce przez Spółkę XYZ stanowi "dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych";

b.

wypłacającym wynagrodzenie z tego tytułu będzie spółka (Spółka XYZ), która jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce ich osiągania;

c.

uzyskującym dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie Spółka podlegająca na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;

d.

Spółka uzyskująca dochód będzie posiadała bezpośrednio nie mniej niż 10% akcji w kapitale Spółki XYZ nieprzerwanie przez okres dwóch lat, przy czym zgodnie z art. 4b UoPDOP okres ten może upłynąć po dniu uzyskania tych dochodów;

6.

Z uwagi na powyższe, w przypadku zaistnienia zdarzenia przyszłego, polegającego na wypłacie dywidendy przez Spółke XYZ, dochód (przychód) Spółki z tytułu otrzymanej dywidendy będzie zwolniony od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 22 ust. 4 UoPDOP. Kwalifikacja ta jest uzależniona od spełnienia warunku posiadania przez Spółkę w sposób nieprzerwany nie mniej niż 10% akcji w kapitale akcyjnym Spółki XYZ, przy czym okres ten upłynie w dniu w którym Spółka będzie w posiadaniu Dodatkowych Akcji Spółki XYZ.

Ani postanowienia dyrektywy Rady 90/435/EG z dnia 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich, ani przepisy UoPDOP nie uzależniają zastosowania zwolnienia od podatku od spełnienia dodatkowego warunku, jakim jest posiadanie konkretnych akcji przez nieprzerwany okres dwóch lat. Należy więc uznać, że w omawianej sytuacji, Spółka będzie zwolniona od zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 22 ust. 4 UoPDOP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl