IPPB3/423-597/13-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-597/13-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2013 r. (data wpływu 12 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (dalej: "Spółka") prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku on towarów i usług. Spółka jest właścicielem autorskiego prawa do znaku towarowego (dalej: "Prawo Autorskie"). Prawo Autorskie nie stanowi w Spółce, podlegającej amortyzacji, wartości niematerialnej i prawnej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej "u.p.d.o.p."). Spółka wykorzystuje Prawo Autorskie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Spółka zamierza (przystąpić) zawiązać wraz z osobami fizycznymi lub osobami prawnymi spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: "SKA"). Spółka zamierza wnieść aportem do SKA Prawo Autorskie. Spółka będzie w SKA akcjonariuszem. W statucie SKA zostanie określona wartość rynkowa wnoszonego przez Spółkę Prawa Autorskiego. Z uwagi na fakt, iż obecnie nie jest znana przyszła wartość rynkowa Prawa Autorskiego dla potrzeb wniosku przyjmuje się, iż wartość ta wynosi 123 jednostki pieniężne. Zgodnie z planowanymi ustaleniami dotyczącymi rozliczenia wniesienia wkładu w zamian za wniesiony wkład Spółka otrzyma akcje SKA o wartości nominalnej 100 jednostek pieniężnych oraz kwotę pieniężną wynoszącą 23 jednostek pieniężnych. Przekazanie 23 jednostek pieniężnych nie nastąpi przed objęciem akcji przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy czynność wniesienia Prawa Autorskiego przez Spółkę jako wkładu do SKA stanowi dla Spółki czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

2. W przypadku uznania wyżej wskazanej czynności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów usług jaka będzie podstawa opodatkowania takiej czynności i ile wyniesie w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego wartość należnego podatku od towarów i usług.

3. W jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy w odniesieniu do aportu, wniesienia wkładu w postaci Prawa Autorskiego.

4. W przypadku uznania wyżej wskazanej czynności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz określenia, iż wartość należnego podatku VAT w analizowanej sytuacji wynosi 23 jednostki pieniężne czy wartość ta otrzymana lub należna będzie stanowić dla Spółki przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 4. W przedmiocie pytań 1-3 wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Spółki, otrzymana przez Spółkę lub należna Spółce kwota podatku VAT w kwocie 23 jednostek pieniężnych w związku z wniesieniem aportu do SKA i wystawieniem faktury VAT na kwotę 100 jednostek pieniężnych netto + podatek VAT w kwocie 23 jednostek pieniężnych nie stanowi dla Spółki przychodu podatkowego.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 9 u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego w zamian za aport prawa ochronnego na znak towarowy Spółka otrzyma m.in. kwotę 23 jednostek pieniężnych stanowiących podatek VAT należny. Tym samym otrzymane przez Spółkę lub jej należne środki stanowiące podatek VAT w wartości 23 jednostek pieniężnych nie stanowią dla Spółki przychodu podatkowego. Za wyżej zaprezentowanym stanowiskiem przemawia również wprowadzona przez ustawodawcęz dniem 1 stycznia 2011 r. zasada neutralności podatkowej na gruncie podatku dochodowego aportów (wkładów) wnoszonych do spółek niemających osobowości prawnej. Zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 3c u.p.d.o.p. do przychodów podatkowych nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki. Kwota podatku VAT wynosząca dla potrzeb niniejszego wniosku 23 jednostki pieniężne jest niewątpliwie uzyskana przez Spółkę w związku z przeniesieniem własności składnika majątku w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną-w analizowanym przypadku do SKA. Wkonsekwencji nawet, gdyby uznać przedmiotową kwotę za przychód to przysporzenie to na gruncie przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3c u.p.d.o.p. nie mogłoby stanowić dla Spółki przychodu podatkowego.

Reasumując, w ocenie Spółki kwota 23 jednostek pieniężnych stanowiąca kwotę podatku VAT należnego w związku z aportem prawa ochronnego na znak towarowy, otrzymana lub należna, nie stanowi dla Spółki przychodu podatkowego zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 9 u.p.d.o.p.

Podobne stanowisko w tej sprawie zostało zaprezentowane w licznych interpretacjach indywidualnych, w szczególności w interpretacji indywidualnej z dnia 26 lipca 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IPPBI/2/423-956/10/AK, interpretacji indywidualnej z dnia 19 lutego 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-1/10-2/MM, interpretacji indywidualnej z dnia 19 lutego 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-1097/09-6/KS, interpretacji indywidualnej z dnia 28 stycznia 2010 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-982/09-14/ MM, interpretacji indywidualnej z dnia 28 października 2011 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-352/11-2/MM, interpretacji indywidualnej z dnia 26 czerwca 2012 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-322/12/AK.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Dokonując oceny opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego należy podkreślić, że w ramach rozliczenia wniesienia wkładu niepieniężnego Wnioskodawca:

1.

po pierwsze - obejmie akcje spółki komandytowo-akcyjnej (dalej- SKA) o wartości nominalnej 100 jednostek; wg stanowiska Wnioskodawcy jest to wartość aportu (wartość netto),

2.

po drugie - Spółka otrzyma od SKA środki pieniężne w wysokości 23 jednostek; wg stanowiska Wnioskodawcy jest to wartość podatku VAT jaką Wnioskodawca wykaże na fakturze potwierdzającej wniesienie aportu. Wg organu, ww. środki pieniężne nie będą miały charakteru podatku.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: u.p.d.o.p.) przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze.

Z konstrukcji podatku dochodowego od osób prawnych wynika, że jako pierwsze wskazane są rodzaje zdarzeń powodujących powstanie przychodu podatkowego, a potem wskazane są wyjątki od tej zasady, w tym m.in. art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o p.d.o.p. Z jego brzmienia wynika, że do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego z okoliczności sprawy przedstawionej we wniosku jednoznacznie wynika, iż jest to tylko równowartość podatku wynikającego z faktury potwierdzającej wniesienie aportu a nie ten podatek. W konsekwencji, w przedmiotowej sprawie nie może znaleźć zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy. Otrzymane przez Wnioskodawcę od SKA środki pieniężne stanowiące równowartość VAT należnego, po stronie Spółki z tytułu omawianej transakcji, wynikającego z odpowiedniej faktury VAT wystawionej na rzecz SKA, stanowić będą przychód dla wnoszącego aport jako otrzymane pieniądze.

Opisany we wniosku przez Wnioskodawcę sposób rozliczenia równowartości kwoty podatku VAT określonej w fakturze potwierdzającej wniesienie aportu do spółki osobowej, tj. uiszczenie przez SKA przedmiotowej kwoty, potwierdza iż rozliczenie tejże kwoty nie jest w świetle podatku dochodowego od osób prawnych neutralne podatkowo.

Stanowisko organu znajduje potwierdzenie w bieżącym orzecznictwie, np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 maja 201I r. sygn. akt III SA/Wa 1722/10 "Sąd podziela pogląd organu podatkowego, iż jako podatek w rozumieniu wzmiankowanego przepisu należy rozumieć nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa (art. 6 O.p.). Przepisy VATU nie zawierają innej definicji w zakresie należnego podatku od towarów i usług. Istotne w sprawie jest również to, że stosownie do art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483), nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. Jak wynika z przedstawionego we wniosku o interpretację stanu faktycznego wynika, iż zwrócona Skarżącej przez spółkę osobową kwota Dodatkowej Płatności wynika z umowy cywilnoprawnej zawartej między tymi podmiotami. Należność ta nie jest zatem zarówno nieodpłatnym, przymusowym oraz bezzwrotnym świadczeniem pieniężnym na rzecz Skarbu Państwa jak i nie została nałożona w drodze ustawy. Tym samym oczywistym jest, iż należność ta nie stanowi należnego podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 9 u.p.d.o.p."

Jednocześnie organ podatkowy pragnie wyjaśnić, że powołane we wniosku interpretacje indywidualne zostały wydane w indywidualnych sprawach innych wnioskodawców i nie mogą stanowić źródła praw i obowiązków dla innych podatników. Zadaniem organów podatkowych wydających interpretacje indywidualne nie jest ocena rozstrzygnięć wydanych w sprawach innych podatników. Obowiązkiem tych organów jest natomiast ocena stanowiska podatnika przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku WSA w Poznaniu z dnia 8 sierpnia 2012, sygn. akt I SA/Po 367/12, w wyroku III SA/Wa 2756/11 z 17 lipca 2012 r., w wyroku III SA/Wa 2883/11 z 11 czerwca 2012 r. lub w wyroku I SA/Po 355/12 z 21 czerwca 2012 r.

Powołany przez Wnioskodawcę art. 12 ust. 4 pkt 3c u.p.d.o.p. stanowi, że do przychodów nie zalicza się przychodów z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki;

W tym miejscu przypomnieć należy, że tworząc spółkę komandytowo-akcyjną podpisuje się statut-sporządzony w formie aktu notarialnego (pod rygorem nieważności) - który powinien zawierać między innymi:

1.

oznaczenie wkładów wnoszonych przez każdego komplementariusza oraz ich wartość,

2.

wysokość kapitału zakładowego, wartość nominalną akcji i ich liczbę ze wskazaniem, czy akcje są imienne, czy na okaziciela.

Minimalny kapitał zakładowy dla tego rodzaju spółki wynosi 50.000 zł. Akcjonariusze posiadają status wspólników kapitałowych i w zamian za wkłady do spółki otrzymują akcje w kapitale zakładowym. Wartość rynkowa składników majątkowych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego wnoszonego do SKA nie może być niższa od wartości nominalnej objętych akcji. W sytuacji, gdy wartość aportu przewyższa wartość nominalną objętych akcji - nadwyżka przekazywana jest na kapitał zapasowy SKA. Wartość wydanych akcji stanowi ekwiwalent, swoistego rodzaju "zapłatę" za przeniesienie własności składników majątku akcjonariusza będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu).

Na mocy art. 12 ust. 4 pkt 3c u.p.d.o.p. w przypadku objęcia akcji w SKA w zamian za aport, akcjonariusz (wspólnik) nie uzyska z tego tytułu przychodu, choć w zamian uzyska zbywalne prawa majątkowe w postaci akcji. Zauważyć należy, że w świetle opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego, w wyniku przeniesienia własności składnika majątku Wnioskodawcy (Prawa Autorskiego) będącego przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki komandytowo-akcyjnej Wnioskodawca otrzyma akcje danej spółki osobowej. Omawiany przepis wyłącza z przychodów jedynie wartość akcji SKA objętych przez Wnioskodawcę, nawet gdy wartość aportu będzie przewyższała wartość akcji (łączna wartość aportu - 123 jednostki a wartość objętych akcji -100 jednostek).

Przepis ten nie ma zastosowania do środków pieniężnych w wysokości 23 jednostek otrzymanych przez Wnioskodawcę od SKA.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl