IPPB3/423-559/08-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-559/08-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2008 r. (data wpływu 15 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potrącalności wydatków na zapłatę odsetek od pożyczek, kredytów i obligacji, stanowiących koszty uzyskania środków finansowych na nabycie akcji w spółce przejmowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potrącalności wydatków na zapłatę odsetek od pożyczek, kredytów i obligacji, stanowiących koszty uzyskania środków finansowych na nabycie akcji w spółce przejmowanej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenia przyszłe.

C.... L.... H.... Sp. z o.o. nabyła 100% akcji w Spółce C..... L...... S. A. - ich część zakupiono od poprzedniego akcjonariusza tej spółki, a część została wniesiona aportem na kapitał zakładowy Wnioskodawcy. Nabycie akcji zostało sfinansowane kredytami i pożyczkami uzyskanymi na podstawie: Senior F..... A.... i M...... F..... A....... oraz poprzez emisję obligacji (obligacje nabyły podmioty powiązane, niebędące udziałowcami ani podmiotami mającymi tego samego udziałowca co Wnioskodawca), stanowiącymi łącznie 6 odrębnych tytułów prawnych, a także z kapitału własnego.

Po dokonaniu zakupu akcji, Wnioskodawca planuje połączenie z C..... L..... S. A., a następnie połączenia ze spółkami zależnymi z grupy C.... L....... Operacje te zostaną dokonane w celu optymalizacji struktury grupy, a ponadto są one niezbędne dla ułatwienia obsługi długu bez konieczności naruszania kapitałów własnych spółek zależnych. Uzasadnieniem dokonania tych połączeń są również wymogi stawiane przez banki udzielające finansowania dotyczące zapewnienia zabezpieczenia kredytów i pożyczek udzielonych Wnioskodawcy i odpowiednim spółkom zależnym C... L.......

W okresie do całkowitej spłaty otrzymanego finansowania Wnioskodawca dokonuje i będzie dokonywał faktycznej zapłaty odsetek za odpowiednie okresy odsetkowe. Możliwe są również inne formy rozliczania należności z tytułu odsetek z pożyczkodawcami. W szczególności, w przypadku obligacji wyemitowanych przez Jednostkę, sposób rozliczenia odsetek będzie ustalany z posiadaczami obligacji przed każdą datą płatności tych odsetek. Może dojść do sytuacja, gdy w wyniku takich uzgodnień Wnioskodawca wyemituje na rzecz obligatoriusza nowe obligacje o wartości nominalnej równej wysokości należnych odsetek. Rozliczenie wzajemnych zobowiązań Wnioskodawcy i obligatoriusza nastąpi wówczas w drodze umownego potrącenia wierzytelności obu stron (wartość nominalna nowych obligacji zostanie potrącona z kwotą należnych odsetek).

Po połączeniu z CTL L...... S. A. Wnioskodawca przewiduje możliwość incydentalnego uzyskiwania przychodów z tytułu dywidend otrzymywanych od spółek zależnych z grupy CTL L........, zarówno od podmiotów krajowych, jak i zagranicznych (w tym od podmiotów z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy odsetki od kredytów, pożyczek i obligacji stanowiące koszty uzyskania środków finansowych na nabycie akcji w spółce, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty (poniesienia) zarówno w okresie przed połączeniem Wnioskodawcy z tą spółką, jak i po tym połączeniu.

2.

Czy w przypadku, gdy zapłata odsetek od pożyczek lub obligacji odbywa się poprzez potrącenie zobowiązań Wnioskodawcy z należnościami przysługującymi Mu tytułem zapłaty za wyemitowane obligacje, odsetki te stanowią koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy.

3.

Czy otrzymanie przychodów z dywidend krajowych i zagranicznych w danym roku podatkowym powoduje, że poniesione w tym roku podatkowym koszty odsetek od kredytów, pożyczek i obligacji podlegać będą proporcjonalnemu rozliczeniu w podziale na koszty związane ze źródłami opodatkowanymi i zwolnionymi od opodatkowania.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego. Wniosek Spółki w zakresie pytania drugiego i trzeciego zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Koszt uzyskania środków finansowych na nabycie akcji C. L..... S. A. (w postaci zapłaconych lub skapitalizowanych odsetek od kredytów, pożyczek i obligacji) jest przez Niego ponoszony w celu uzyskania przychodów z działalności gospodarczej i nie stanowi wydatku na nabycie akcji. W związku z powyższym, zapłacone odsetki stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty (w tym zapłaty przez potrącenie) lub kapitalizacji. Zasada ta ma zastosowanie zarówno przed połączeniem spółek, jak i po tym połączeniu.

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wydatki na zapłatę odsetek od kredytów, pożyczek i obligacji będą zatem stanowiły koszty uzyskania przychodów, jeżeli:

* są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

* odsetki zostały naliczone i zapłacone albo skapitalizowane (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) oraz pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych),

* nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy powołanej ustawy, w szczególności nie stanowią wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy.

W opinii Wnioskodawcy, pierwszy z wymienionych warunków jest spełniony, ponieważ koszt pozyskania finansowania jest ponoszony w celu osiągnięcia przez Niego przychodów z działalności gospodarczej oraz w celu utrzymania (zabezpieczenia) źródła przychodów z akcji, będących w Jego posiadaniu. W okresie przed połączeniem będzie On bowiem uzyskiwał przychody z tytułu pośrednictwa pomiędzy pożyczkobiorcami z grupy C.... L...... a pożyczkodawcami, po połączeniu natomiast - ze sprzedaży towarów i usług przy użyciu aktywów przejętej spółki.

Jednostka wskazuje, że Jej stanowisko znajduje potwierdzenie w treści wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 września 2004 r. (sygn. FSK 324/2004). W jego uzasadnieniu podkreślono, że odsetki płacone od kredytów lub pożyczek zaciągniętych na finansowanie nabycia udziałów są kosztami uzyskania przychodów wynikających z faktu posiadania udziałów.

Wnioskodawca podkreśla ponadto, że za możliwością zaliczenia odsetek od kredytów, pożyczek i obligacji do kosztów podatkowych przemawia również brak przesłanek do zastosowania wyłączeń unormowanych w art. 16 ust. 1 pkt 8 i 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności, zapłata tych odsetek nie jest objęta regulacją art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów oraz innych papierów wartościowych, a wydatki takie będą stanowiły koszty uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych. Spółka uważa, że wynikające z powołanego przepisu odroczenie momentu rozpoznania jako koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie udziałów nie dotyczy odsetek od pożyczki (kredytu lub obligacji) zaciągniętego na ich zakup. W Jej opinii, wspomniane ograniczenie obejmuje bowiem wyłącznie wydatki, których poniesienie warunkuje bezpośrednio skuteczne nabycie akcji (udziałów).

Zaprezentowany powyżej sposób interpretacji przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak podkreśla Wnioskodawca, podziela Ministerstwo Finansów, co wynika m.in. z treści pisma z dnia 31 października 1996 (znak PO 4/AK-722-622/96). Wskazano w nim następująco: "Użycie przez ustawodawcę określenia wydatki na nabycie oznacza (...) wszelkie wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe.". Koszt zapłaty odsetek stanowi natomiast wyłącznie koszt finansowania wydatków na nabycie udziałów. Konieczność odróżnienia "wydatków na nabycie udziałów" od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków została podkreślona również w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 7 sierpnia 2002 r. (znak PB4/AK-8214-6905-192/02). W jego treści wyraźnie zaznaczono, że chociaż "odsetki od pożyczek lub kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego tez odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów, zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 11, są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji". Analogiczne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 września 2004 r. (sygn. FSK 324/2004). Z kolei w piśmie z dnia 12 marca 2001 r. (znak PB4/BA-8214-486-8-94/01) Ministerstwo Finansów przedstawiło przykładowa listę typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji, zaliczając do nich "zapłaconą cenę udziałów lub akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.)", wyłączając z nich jednak koszty finansowania nabycia udziałów (akcji).

Wnioskodawca podkreśla również, że dokonanie w późniejszym okresie Jego połączenia z inną spółką nie ma wpływu na kwalifikacje podatkową wydatków ponoszonych na spłatę przedmiotowych odsetek. Nabycie udziałów w spółce w celu jej przejęcia w ramach połączenia oznacza, że Wnioskodawca będzie bezpośrednio wykorzystywał majątek inkorporowanej jednostki do prowadzenia działalności gospodarczej oraz uzyskiwał z tego tytułu przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (przychody ze świadczenia usług). Wydatki na zapłatę odsetek będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty lub kapitalizacji zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Prawo do rozpoznania odsetek od kredytu lub pożyczki na nabycie udziałów jako kosztów uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty (kapitalizacji) również po dokonaniu połączenia z inną spółką było potwierdzane przez organy skarbowe m.in. w postanowieniu Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego z dnia 27 września 2007 r. (ŁUS-II-2-423226/07/JB), a także w postanowieniu Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 16 marca 2007 r. (1471/DPR2/423-200/06/JB).

Podsumowując, odsetki od pożyczek, kredytów i obligacji będą stanowić dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów na moment ich zapłaty (kapitalizacji) zarówno przed jak i po połączeniu z C..... L...... S. A. i spółkami zależnymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W przedstawionym stanie faktycznym, C..... L..... H..... Sp. z o.o. zaciągnęła kredyty i pożyczki, a także wyemitowała obligacje w celu pozyskania środków na sfinansowanie zakupu akcji C..... L.... S. A. Z tymi czynnościami wiąże się obowiązek późniejszej spłaty kwot otrzymanych kredytów i pożyczek oraz wykupu obligacji, a także zapłaty odsetek, stanowiących wynagrodzenie kredytodawców, pożyczkodawców i obligatoriuszy. Odsetki te są jednocześnie kosztem pozyskania kapitału na zakup akcji.

Wydatki na zapłatę przedmiotowych odsetek są ponoszone w związku z planowanym przejęciem przez Wnioskodawcę C.... L...... S. A., a następnie jej spółek zależnych. Działania te mają prowadzić do zwiększenia majątku Wnioskodawcy, stanowiącego bazę dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz ułatwić obsługę zadłużenia spółek należących do grupy C.... L.... Wobec tego można uznać, że wydatki na zapłatę odsetek od pożyczek, kredytów i obligacji spełniają przesłankę celowości z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Kwalifikacja prawna tych kosztów wymaga również uwzględnienia unormowań art. 16 ust. 1 omawianej ustawy. Powołany przepis zawiera katalog wydatków nie zaliczanych do kosztów podatkowych.

Na mocy art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty podatkowe między innymi wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo akcji w spółce. Są one jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów i akcji (z zastrzeżeniem ust. 7e). Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą, za wydatki na nabycie udziałów i akcji uważa się przy tym wydatki bezpośrednio związane z dokonywanym nabyciem. Są nimi w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Wnioskodawca słusznie zatem wskazuje, że należy odróżnić pojęcie wydatków na nabycie akcji od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. W omawianym przypadku, zapłata odsetek jest związana ze źródłami finansowania zakupu akcji, jakie stanowiły kredyty, pożyczki i emisja obligacji. Odsetki te nie należą zatem do kosztów nabycia udziałów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Do tego rodzaju wydatków odnosi się natomiast unormowanie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Ponadto, przepis art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy wyłącza z kategorii kosztów uzyskania przychodów naliczone, lecz nie zapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Oznacza to, że odsetki od pożyczek i kredytów stanowią koszt uzyskania przychodów kredytobiorcy w momencie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji, rozumianej jako dopisanie zobowiązania z tytułu spłaty odsetek do zobowiązania głównego, czyli przekształcenie go w zobowiązanie z tytułu spłaty części kapitałowej pożyczki. Odsetki skapitalizowane są kosztem uzyskania przychodów kredytobiorcy w dacie ich kapitalizacji. W przypadkach, gdy w umowa nie przewiduje kapitalizacji, momentem zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodów jest data ich faktycznej zapłaty. Odsetki od kredytu mogą być odpowiednio zaliczane do kosztów uzyskania przychodów aż do całkowitej spłaty zadłużenia z tytułu kredytu.

Dokonując kwalifikacji prawnej odsetek od obligacji, w pierwszej kolejności należy natomiast odnieść się do regulacji art. 16 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na gruncie tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na wykup obligacji, pomniejszonych o kwotę dyskonta. Ponoszone przez emitenta koszty wykupu obligacji w części dotyczącej należności głównej nie stanowią zatem kosztów podatkowych. Wyłączenie to nie obejmuje natomiast wydatków na zapłatę należności ubocznych, w tym przedmiotowych odsetek wpłacanych obligatoriuszowi przez Spółkę.

W przypadku tych odsetek zastosowanie znajdzie cytowany już przepis art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczący odsetek od zobowiązań. Na jego mocy odsetki związane z emisją obligacji będą kosztem podatkowym w momencie faktycznej zapłaty.

Wątpliwości Wnioskodawcy wzbudził wpływ planowanego przez niego przejęcia C.... L..... S. A., a następnie jej spółek zależnych na możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych albo faktycznie zapłaconych odsetek od kredytów, pożyczek i obligacji.

Skutki połączenia przez przejęcie należy oceniać w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Zgodnie z art. 491 § 1 tej ustawy, spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi. Jednym ze sposobów dokonania tej operacji jest łączenie przez przejęcie, polegające na przeniesieniu całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę, zwaną przejmującą w zamian za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych). W efekcie tak dokonanej fuzji:

1.

spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej;

2.

na spółkę przejmującą przechodzą z dniem połączenia w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej;

3.

z dniem połączenia wspólnicy spółki przejmowanej stają się wspólnikami spółki przejmującej (art. 494 Kodeksu spółek handlowych).

Z powyższego przepisu wynika, że spółka przejmująca staje się następcą prawnym spółki przejmowanej w drodze sukcesji uniwersalnej.

Zasadę sukcesji podatkowej spółki przejmującej, potwierdza regulacja zawarta w art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Stanowi on, że osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku łączenia się:

1.

osób prawnych,

2.

osobowych spółek handlowych,

3.

osobowych i kapitałowych spółek handlowych

* wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się osób lub spółek. Przepis ten, na podstawie art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej, stosuje się odpowiednio do osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych), a także osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych).

Biorąc pod uwagę sposób połączenia C... L..... H.... Sp. z o.o. z C.... L.... S. A., należy stwierdzić, że nie mamy tu do czynienia z powstaniem nowego podmiotu. Wnioskodawca - jako spółka przejmująca - zachowuje bowiem ciągłość prawną i organizacyjną, pozostając podmiotem praw i obowiązków przypisanych jej przed połączeniem, a ponadto wstępując z dniem połączenia we wszystkie, wynikające z przepisów podatkowych, prawa i obowiązki spółki przejmowanej.

Reasumując, Wnioskodawca ma prawo potrącania odsetek od pożyczek, kredytów i obligacji stanowiących źródło finansowania zakupów akcji przejmowanej spółki jako kosztów uzyskania przychodów w momencie ich rzeczywistej zapłaty lub kapitalizacji zarówno przed, jak i po dokonaniu połączenia (połączeń).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl