IPPB3/423-542/11-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-542/11-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2011 r. (20 czerwca 2011 r. - data wpływu do BKIP), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Wnioskodawcy, którego rok podatkowy rozpoczął się 24 grudnia 2010 r. i będzie trwać do 30 listopada 2011 r., z tytułu objęcia przed dniem 30 listopada 2011 r. wkładu niepieniężnego stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Wnioskodawcy, którego rok podatkowy rozpoczął się 24 grudnia 2010 r. i będzie trwać do 30 listopada 2011 r., z tytułu objęcia przed dniem 30 listopada 2011 r. wkładu niepieniężnego stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca sp. z o.o. (dalej Spółka A") została utworzona aktem notarialnym z dnia 21 grudnia 2010 r. Zgodnie z umową spółki rok podatkowy (obrotowy) Spółki A trwa od 1 grudnia do 30 listopada, tym samym pierwszy rok podatkowy (obrotowy) kończy się 30 listopada 2011 r. Dnia 23 grudnia 2010 r. Spółka A wystąpiła z wnioskiem o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym, wraz z tym wnioskiem złożone zostało zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2, w którym Wnioskodawca wskazał jako dzień rozpoczęcia działalności datę 24 grudnia 2010 r. W dniu 23 grudnia 2010 r. Spółka A złożyła zgłoszenie rejestracyjne VAT- R, wskazując datę rozpoczęcia działalności na dzień 24 grudnia 2010 r.

W świetle art. 163 pkt 2) Kodeksu spółek handlowych (dalej jako: "k.s.h.") do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się m.in. wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, natomiast zgodnie z art. 167 § 1 pkt 2) k.s.h. do zgłoszenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do sądu rejestrowego należy dołączyć m.in. oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione. Tym samym w związku z wniesieniem wkładu na pokrycie kapitału zakładowego, Spółka A, otworzyła w 2010 r. księgi rachunkowe, uznając tę czynność za dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (dalej jako: "UstRach").

W dniu 23 grudnia 2010 r. Wnioskodawca złożył we właściwym Urzędzie Skarbowym oświadczenie (o ustalonym roku podatkowym niepokrywającym się z rokiem kalendarzowym), o którym mowa w art. 8 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako Ustawa o CIT).

W dniu 21 grudnia 2010 r. Spółka zawarła umowę najmu nieruchomości (w wynajętym lokalu mieści się siedziba firmy).W grudniu 2010 r. Spółka poniosła też pierwsze koszty, w tym opłaty notarialne, opłaty związane z rejestracją w KRS.

Wnioskodawca otrzyma, nie później niż do dnia 30 listopada 2011 r. (tj. do końca swojego pierwszego roku podatkowego i obrotowego) tytułem wkładu niepieniężnego zespół składników majątkowych i niemajątkowych stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej "ZCP") w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

W skład ZCP wejdą między innymi składniki majątkowe niestanowiace w majątku wnoszącego aport środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (i tym samym nieamortyzowane przez podmiot wnoszący aport). Na składniki te składać się będą m.in. prawa majątkowe w rozumieniu Ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (w szczególności prawa do zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym znaków towarowych wytworzonych we własnym zakresie przez podmiot wnoszący aport). Po otrzymaniu aportu, w odniesieniu do otrzymanych w formie wkładu niepieniężnego praw ochronnych na znaki towarowe Spółka A podejmie odpowiednie kroki mające na celu dokonanie stosownego wpisu w stosownym rejestrze znaków towarowych, potwierdzającego przeniesienie praw ochronnych na znaki towarowe na Spółkę A. Przedmiot aportu zwiększy kapitał zakładowy Spółki A, a udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości przedsiębiorstwa wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego zostaną wydane podmiotowi wnoszącemu aport. Wniesienie ZCP tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki A, według wstępnej oceny, wiązać się będzie z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu Ustawy o CIT, tj. nadwyżki wartości nominalnej wydanych udziałów nad wartością rynkową składników majątkowych przedsiębiorstwa. Jednocześnie Spółka nie może wykluczyć, że wniesienie ZCP tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki A, nie będzie wiązać się z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu Ustawy o CIT.

W zależności od natury poszczególnych składników majątku otrzymanych w ramach wkładu niepieniężnego, przewidywanego zamiaru Wnioskodawcy odnośnie do ich dalszego wykorzystywania czy przewidywanego okresu ich używania dla działalności gospodarczej, po otrzymaniu aportu w Spółce A:

* mogą one zostać wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, i podlegać amortyzacji dla celów Ustawy CIT, lub

* mogą nie stanowić środków trwałych czy wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji i zostać ujęte w księgach Spółki jako jej majątek obrotowy.

Spółka A nie wyklucza, iż w przyszłości dojdzie do przekształcenia jej formy prawnej ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę osobową.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w związku z faktem, że Spółka A jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowaną w 2010 r., z ustalonym rokiem podatkowym innym niż kalendarzowy, trwającym do 30 listopada 2011 r., to Spółka zobowiązana jest do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego stosować przepisy ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r....

2.

W związku z otrzymaniem przez Spółkę A do 30 listopada 2011 r. aportu, w jakiej wartości należy rozpoznać wartość początkową dla celów amortyzacji podatkowej nabytych w drodze wkładu niepieniężnego w postaci ZCP praw ochronnych do znaków towarowych, zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym, które na moment dokonania aportu nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy.

3.

W związku z otrzymaniem przez Spółkę A do 30 listopada 2011 r. aportu, w jakiej wartości należy rozpoznać wartość początkową dla celów amortyzacji podatkowej nabytych w drodze wkładu niepieniężnego w postaci ZCP praw ochronnych do znaków towarowych, zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym, które na moment dokonania aportu nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

4.

Czy Spółka A będzie uprawniona do amortyzacji podatkowej wniesionych do niej w ramach aportu ZCP (nabytych) praw ochronnych do znaków towarowych, zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym od tak ustalonej wartości początkowej (tj. zgodnie z uzasadnieniem do pytania 2 i 3), począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie praw do zarejestrowanych znaków towarowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 w związku z art. 16d ust. 2 Ustawy CIT.

5.

Czy odpisy amortyzacyjne liczone od tak ustalonej wartości początkowej praw ochronnych do znaków towarowych, zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym, będą stanowiły koszty uzyskania przychodu dla Spółki A.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad 1.

Zgodnie ustawą dnia 25 listopada 2010 r. (Dz. U. z dnia 30 listopada 2010 r., nr 226, poz. 1478) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a dokładniej zgodnie z art. 12 ust. 1 tej ustawy, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., gdzie art. 2 tej ustawy odnosi się do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak Spółka A wskazała, w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2 (oraz VAT-R) wskazano datę 24 grudnia 2010 r. jako dzień rozpoczęcia działalności Spółki. Dodatkowo w świetle art. 12 ust. 1 pkt 1 UstRach, dniem rozpoczęcia działalności jest dzień, pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Dlatego Spółka A w związku z wniesieniem wkładu na pokrycie kapitału zakładowego, otworzyła w 2010 r. księgi rachunkowe, uznając tę czynność za dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym. Ponadto w 2010 r. Spółka A poniosła pierwsze koszty swojej działalności.

Spółka A jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zarejestrowaną w 2010 r., z ustalonym rokiem podatkowym innym niż rok kalendarzowy, który rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. i trwać będzie do 30 listopada 2011 r. Uwzględniając fakt, że pierwszy rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. i trwać będzie do dnia 30 listopada 2011 r. (co jest możliwe w świetle art. 8 ustawy CIT), Spółka stoi na stanowisku, że warunki określone w art. 12 ustawy zmieniającej ustawę CIT zostały spełnione.

Mając powyższe na uwadze, Spółka stoi na stanowisku, że do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego, czyli do dnia 30 listopada 2011 r., zobowiązana jest stosować przepisy ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Ad 2 i 3.

Uwzględniając uzasadnienie do pytania nr 1 i nr 4, w zakresie możliwości ustalenia wartości początkowej praw ochronnych na znaki towarowe, które na moment dokonania aportu nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, Spółka A będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej dla celów amortyzacji podatkowej przedmiotowych praw do znaków towarowych zgodnie z przepisami ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., a więc według ich wartości rynkowej z dnia dokonania aportu.

Zgodnie z art. 16g ust. 10a ustawy CIT jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10. Natomiast zgodnie z art. 16g ust. 10 ustawy CIT w razie nabycia w drodze kupna lub przejęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy ustalonej zgodnie z ust. 2., lub różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (rozumianą, jako wartość nominalna wydanych w zamian za aport udziałów), ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Jednocześnie jak wynika z treści z art. 16g ust. 2 wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia wniesienia do spółki.

Oznacza to, iż w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, gdy składniki majątkowe przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będącej przedmiotem wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny (tak jak ma to miejsce w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego) i jeśli składniki te będą spełniać w Spółce A warunki do uznania ich za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, to ich wartość początkowa powinna być ustalona zgodnie z art. 16g ust. 10a w związku z ust. 10 pkt 1) ustawy CIT jako suma ich wartości rynkowej.

Powyższy wniosek znajduje potwierdzenie m.in. w metodzie kalkulacji dodatniej wartości firmy na moment wniesienia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego. Zgodnie bowiem z powołanym powyżej art. 16g ust. 2 ustawy CIT wartość początkową firmy stanowi "dodatnia różnica między (...) nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład (...) wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części odpowiednio z dnia (...) wniesienia do spółki". Jak wynika z powyższego przepisu dla potrzeb ustalenia wartości firmy w wartości rynkowej wyceniane są nie tylko środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, ale wszystkie składniki majątkowe wchodzące w skład wniesionego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Tym samym, zdaniem Spółki, analogicznie, tj. w wartości rynkowej, powinny być wyceniane wszystkie składniki majątkowe niewprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, a wchodzące w skład ZCP, które będą przedmiotem wkładu niepieniężnego (w tym w szczególności prawa ochronne na znaki towarowe) i w wartości ustalonej w powyższy sposób powinny być wprowadzane do ewidencji w Spółce A.

Jednocześnie w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy, łączna wartość początkową składników majątkowych wchodzących w skład ZCP, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, a u otrzymującego aport spełnią wszystkie przesłanki by mogły być wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (i zostaną do tej ewidencji wprowadzone), to ich wartość początkową należy ustalić jako różnicę między wartością nominalną wydanych w zamian za aport udziałów a wartością tych składników majątkowych, które u otrzymującego aport nie będą stanowiły środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

W ocenie Wnioskodawcy powyższe można zobrazować przykładem, gdzie:

WNU - wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za aport ZCP

WRA - wartość rynkowa składników majątkowych będących przedmiotem aportu

WRX - wartość rynkowa składników majątkowych będących przedmiotem aportu, które u wnoszącego aport były środkami trwałymi i/lub wartościami niematerialnymi i prawnymi

WRY - wartość rynkowa składników majątkowych będących przedmiotem aportu, które u wnoszącego aport nie były środkami trwałymi i/lub wartościami niematerialnymi i pranymi

WRZ - wartość rynkowa składników majątkowych będących przedmiotem aportu, które u wnoszącego aport nie były środkami trwałymi ulub wartościami niematerialnymi i prawnymi, a u otrzymującego aport zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

Wp - łączna wartość początkowa składników majątkowych będących przedmiotem aportu, wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych u otrzymującego aport

Wartości dla potrzeb przykładu przyjęto w następującej wysokości:

WNU= 100, WRA= 100,WRX=5,WRY=95,WRZ=85

To WP będzie można wyliczyć następującym wzorem: WP = WNU - (WRY - WRZ), co daje WP = 100 - (95 - 65), to WP = 90

W związku z powyższym oraz uwzględniając przedstawiony stan faktyczny oraz uzasadnienie do pytań nr 1 i nr 4, mając na uwadze fakt, że Spółka A do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego, czyli do dnia 30 listopada 2011 r. zobowiązana jest stosować przepisy ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., Spółka A stoi na stanowisku, że wartość początkową dla celów amortyzacji w Spółce A praw ochronnych do znaków towarowych, zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym (które nie zostały wprowadzone przez spółkę wnoszącą aport do jej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a w Spółce A po ich otrzymaniu spełnią wszelkie przesłanki wyrażone w art. 16a oraz 16b ustawy CIT, by uznać je za środki trwałe bądź wartości niematerialne i prawne, w związku z powstaniem lub nie powstaniem dodatniej wartości firmy), które wejdą w skład wnoszonej aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy ustalić według ich wartości rynkowej ustalonej na dzień wniesienia aportu. W analizowanym przypadku będzie to wartość rynkowa wynikająca z wyceny dokonanej przez podmiot uprawniony do wykonywania wycen wartości niematerialnych i prawnych.

Ad 4.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy CIT kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 ustawy CIT.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy CIT amortyzacji podlegają nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm., dalej jako: ustawa PWP") o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi. W katalogu wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, przy spełnieniu określonych przesłanek, wymienione zostały m.in. prawa określone w ustawie PWP. Ustawa PWP normuje m.in.: stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy PWP na warunkach w niej określonych udzielane są patenty oraz dodatkowe prawa ochronne na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i znaki towarowe, a także prawa z rejestracji na wzory przemysłowe, topografie układów scalonych oraz oznaczenia geograficzne. Znakiem towarowym, zgodnie z art. 120 ustawy PWP, może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Znakiem towarowym może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy. Jednocześnie zgodnie z art. 121 ustawy PWP na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne.

Zgodnie z wyżej powoływanym przepisem, podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od praw określonych w ustawie - Prawo własności przemysłowej, zaliczonych do wartości niematerialnych i prawnych, gdy spełnione są następujące warunki:

* prawo do znaku towarowego zostanie nabyte przez podatnika,

* prawo do znaku towarowego nadaje się do gospodarczego wykorzystania,

* przewidywany okres ekonomicznej użyteczności prawa do znaku towarowego wynosi co najmniej rok, prawo do znaku towarowego jest przeznaczone do używania na potrzeby podatnika.

Analiza przepisów ustawy o CIT, prowadzi zdaniem Spółki A do wniosku, że prawa do znaków towarowych w rozumieniu ustawy o PWP, które spełnią przesłanki, wyrażone w art. 16b ustawy o CIT, mogą jako wartości niematerialne i prawne podlegać amortyzacji podatkowej.

Mając powyższe na uwadze, Spółka A stoi na stanowisku, że prawa ochronne do znaków towarowych, które zostaną nabyte przez Spółkę w ramach aportu ZCP, będą spełniać wszystkie przesłanki do uznania ich za wartości niematerialne i prawne wynikające z art. 16b ust. 1 ustawy CIT i tym samym będą mogły być przez Spółkę amortyzowane od wartości początkowej ustalonej w sposób opisany powyżej (odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej znaku towarowego będą stanowiły koszt uzyskania przychodu na podstawie powołanego wcześniej art. 15 ust. 6 ustawy CIT.)

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT, odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych dokonuje się, co do zasady, od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wartości te wprowadzono do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Jednocześnie, zgodnie z art. 16d ust. 2 Ustawy CIT, wartości niematerialne i prawne wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż miesiącem, w którym Spółka A będzie mogła rozpocząć amortyzowanie praw do zarejestrowanych znaków towarowych (od wartości początkowej ustalonej w sposób opisany powyżej) będzie miesiąc następujący po miesiącu wprowadzenia praw do zarejestrowanych znaków towarowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki.

Ad 5.

W ocenie Wnioskodawcy odpisy amortyzacyjne liczone od wartości początkowej ustalonej w sposób opisany powyżej, wskazanych składników majątkowych (tj. zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym znaków towarowych) będą stanowiły koszty uzyskania przychodu dla Spółki A.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części. Kosztem uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy CIT są natomiast odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m ustawy o CIT.

W konsekwencji, odpisy amortyzacyjne dokonywane od otrzymanych (nabytych) przez Spółkę A w drodze aportu zarejestrowanych w Urzędzie Patentowym znaków towarowych - niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport - i których wartość początkowa została określona zgodnie z zasadami wskazanymi powyżej będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl