IPPB3/423-533/10-4/EB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 października 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-533/10-4/EB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2010 r. (data wpływu 11 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej nabytego w formie aportu prawa wieczystego użytkowania gruntu i budynków oraz ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia składników majątku niestanowiących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych; uzupełnionym w dniu 20 września 2010 r. (data wpływu 23 września 2010 r.), na wezwanie organu z dnia 14 września 2010 r. (data doręczenia 16 września 2010 r.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej nabytego w formie aportu prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz budynków oraz ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia składników majątku niestanowiących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

a.

Sp. z o.o. w organizacji - jest polską spółką kapitałową, polskim rezydentem dla celów podatkowych.

b.

Planowane jest podwyższenie kapitału Spółki i emisja nowych udziałów.

c.

Wszystkie nowoutworzone udziały obejmie nowy wspólnik będący osobą prawną

Wspólnik i pokryje je wkładem niepieniężnym w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny.

W skład przedsiębiorstwa wchodzić będą, m.in.

* środki trwałe,

* prawo użytkowania wieczystego gruntu,

* 3 budynki,

* prawa do projektów architektonicznych,

* inne aktywa,

* należności, w tym bieżące należności z tytułu czynszu, opłat za usługi,

* prawa z umów zawartych w ramach przedsiębiorstwa,

* środki pieniężne,

* zobowiązania wobec banku i kontrahentów funkcjonalnie związane z przedsiębiorstwem, które zostaną przejęte przez Spółkę.

e.

PWUG oraz Budynki nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wspólnika, o której mowa w art. 9 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz 16g ust. 10a u.p.d.o.p., gdyż Wspólnik uznał, że okres używania będzie krótszy niż 1 rok. Dwa budynki zostały oddane do używania na początku 2010 r., trzeci budynek nie został jeszcze oddany do używania.

f.

Wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa zostanie wniesiony w całości na kapitał zakładowy Spółki, a nominalna wartość wydanych udziałów będzie odpowiadała wartości rynkowej przedsiębiorstwa pomniejszonej o zobowiązania związane z przedsiębiorstwem przejęte przez Spółkę.

g.

W celu dokładnego określenia wartości nabytego w formie aportu przedsiębiorstwa, wartość przedsiębiorstwa zostanie określona przez rzeczoznawcę.

h.

Zgodnie ze wstępną oceną Spółka przewiduje, że w wyniku aportu przedsiębiorstwa do Spółki powstanie dodatnia wartość firmy (w rozumieniu art. 16g ust. 2 u.p.d.o.p.), tj. nominalna wartość udziałów Spółki wydanych w zamian za przedsiębiorstwo będzie wyższa od wartości rynkowej wszystkich składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do Spółki przedsiębiorstwa pomniejszonych o przejęte zobowiązania związane z działalnością przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

W jaki sposób określić wartość początkową nabytego w formie aportu PWUG i Budynków, które nie było wprowadzone do Ewidencji Wspólnika, w sytuacji gdy Wspólnik nie wprowadził PWUG i Budynku ze względu na planowany okres użytkowania krótszy niż 1 rok.

2.

Jeżeli Spółka dokona zbycia składników majątku niestanowiących ŚT i WNIP, to w jaki sposób powinna określić koszty uzyskania przychodów z tego tytułu.

3.

Czy kopia Ewidencji Wspólnika, bilansu Wspólnika na dzień aportu oraz oświadczenie Wspólnika wskazujące, które składniki majątkowe nie były wprowadzone do Ewidencji Wspólnika są wystarczającymi dokumentami pozwalającymi Spółce przyjąć i udowodnić, że dane składniki nie były wprowadzone do Ewidencji Wspólnika, zgodnie z brzmieniem art. 16g ust. 10a zdanie drugie u.p.d.o.p.

Zdaniem Wnioskodawcy

Pytanie 1

a.

Zgodnie z art. 16a oraz 16b u.p.d.o.p., amortyzacji podlegają określone w tych przepisach składniki majątku - m.in. budynki - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, zwane odpowiednio ŚT lub WNiP.

b.

Zgodnie z art. 16c u.p.d.o.p., "amortyzacji nie podlegają:

1.

Grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów;

- zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi"

c.

Jednocześnie, zgodnie z art. 16d ust. 2 u.p.d.o.p., "składniki majątku, o których mowa w art. 16a-.16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania".

d.

W związku z tym, Spółka otrzymując PWUG i Budynki tytułem wkładu niepieniężnego, zobowiązana jest wprowadzić PWUG i Budynki do Ewidencji wg ustalonej wartości początkowej, jeżeli będą one wykorzystywane w działalności gospodarczej Spółki.

e.

Zgodnie z art. 16g ust. 10a u.p.d.o.p., co do zasady w razie nabycia przedsiębiorstwa w drodze wkładu niepieniężnego, podatnik otrzymujący aport powinien ustalić wartość początkową ŚT i WNiP w wysokości wartości początkowej określonej w Ewidencji podmiotu wnoszącego aportu, tj. w przypadku Spółki - w Ewidencji Wspólnika (kontynuacja podstawy amortyzacji). Zatem w zakresie nabytych środków trwałych, Spółka będzie kontynuowała zasady amortyzacji przyjęte przez Wspólnika.

f.

Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do Ewidencji prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, do ustalenia ich wartości stosuje się odpowiednio art. 16g ust. 10 (zgodnie z brzmieniem art. 16g ust. 10a zdanie drugie u.p.d.o.p.).

g.

W przypadku nabycia w drodze kupna lub przejęcia do opłatnego korzystania przedsiębiorstwa, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

a.

w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 2 u.p.d.o.p. - suma ich wartości rynkowej,

b.

w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy - różnica między ceną nabycia a wartością składników majątkowych niebędących ŚT ani WNiP.

h.

Oznacza to, iż jeżeli:

a.

w ramach aportu przedsiębiorstwa Spółka otrzymuje składniki majątku niewprowadzone do ewidencji ŚT oraz WNiP Wspólnika, oraz

b.

wystąpi dodatnia wartość firmy, to wartość początkowa tych składników powinna zostać ustalona w wysokości ich wartości rynkowej z dnia aportu (wskazanej w wycenie rzeczoznawcy).

i.

Również organy podatkowe potwierdzają, że art. 16g ust. 10a u.p.d.o.p. zdanie drugie ma zastosowanie do składników majątku wchodzących w skład otrzymanego aportem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, które nie były ujęte wcześniej w Ewidencji zbywcy również ze względów wymienionych w punkcie q.b) powyżej. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał:

"W celu określenia wartości początkowej środków trwałych pozyskanych w drodze aportu zastosowanie mogą znaleźć przepisy art. 16g ust. 1 pkt 4 lub art. 16g ust. 10a w związku z ust. 9 albo ust. 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. Z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).Dla zastosowania właściwego przepisu decydujące znaczenie ma przedmiot aportu, a gdy jest nim przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - fakt ujęcia lub nieujęcia składników majątku w ewidencji środków trwałych podmiotu wnoszącego aport. Z art. 16g ust. 10a ustawy wynika, że jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, jak to ma miejsce w przedmiotowej sprawie stosuje się odpowiednio ust. 10, czyli łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

1.

suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust.

2.

różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustalona zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

j.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 22 lipca 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-647/08-2/MB), w której potwierdził prawidłowość następującego stanowiska zaprezentowanego przez podatnika:

"Zatem w przypadku, gdy

I.

składniki majątku przedsiębiorstwa będącego przedmiotem wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, a

II.

niektóre z tych składników będą spełniać w spółce warunki do uznania ich za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, to ich wartość początkowa powinna być ustalona zgodnie z art. 16g ust. 10a w powiązaniu z ust. 10 ustawy o p.d.o.p. tj. jako suma ich wartości rynkowej, w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firm.

k.

Podsumowując - Spółka uważa, że w wyniku nabycia przedsiębiorstwa wniesionego aportem i wystąpienia dodatniej wartości firmy:

I.

w odniesieniu do składników majątku - środków trwałych ujętych w Ewidencji Wspólnika powinna ustalić ich wartość początkową w wysokości wartości początkowej określonej w Ewidencji Wspólnika;

II.

w odniesieniu do składników majątku nieujętych w Ewidencji Wspólnika (np. PWUG i Budynków) powinna ustalić wartość początkową w wysokości wartości rynkowej z dnia aportu

Pytanie 2

a.

W odniesieniu do składników majątkowych (niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi), które mogą być sprzedane przez Spółkę, Spółka stoi na stanowisku, iż wartość tychże składników majątkowych dla celów ewidencji w Spółce powinna być również ustalona zgodnie z ich wartością rynkową na moment otrzymania aportu.

b.

Wynika to zarówno z analogicznego stosowania art. 16g ust. 10a zd. 2 u.p.d.o.p. (za składniki majątkowe uznaje się, zgodnie z art. 4a pkt 2 ustawy o p.d.o.p., aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości (wszystkie aktywa, a nie tylko te stanowiące środki trwałe) pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia), jak i z ogólnej reguły wskazanej w art. 16 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. W przypadku aportu - wydatkiem na nabycie jest wartość nominalna wydanych udziałów. A więc w przypadku aportu składników majątkowych, wydatkiem takim jest wartość nominalna wszystkich wydanych udziałów, ale pomniejszona o wartość nominalną udziałów przypisaną do ŚT lub WNP.

c.

Innymi słowy, rezultat powinien być taki sam niezależnie od tego, czy zastosujemy art. 16g ust. 10a ustawy o p.d.o.p. zdanie drugie w związku z ust. 10, czy zastosujemy generalną regułę o koszcie nabycia. W obu przypadkach wartość początkowa dla celów podatkowych powinna odpowiadać wartości rynkowej składników.

Pytanie 3

u. p.d.o.p. nie wskazuje jakie dokumenty mogą być podstawą do uznania, że nabyte tytułem aportu ŚT i WNIP nie zostały wprowadzone do Ewidencji Wspólnika. Zdaniem Spółki wystarczające będzie oświadczenie Wspólnika, że nie były wprowadzone do jego Ewidencji oraz kserokopia takiej ewidencji oraz bilansu Wspólnika sporządzonego na dzień dokonania aportu. Stanowisko takie zaakceptował np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 1 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-773/08-2/MS).

Podsumowując, mając na uwadze, iż wartość poszczególnych składników aportu, a w konsekwencji wartość nominalna wydanych udziałów zostanie ustalona w oparciu o wycenę rzeczoznawcy majątkowego, oraz w wyniku aportu powstanie dodatnia wartość firmy, wartość rynkowa PUWG, Budynków oraz innych składników majątkowych przeznaczonych na sprzedaż powinna stanowić jej wartość początkową lub koszt nabycia w księgach Spółki (na podstawie art. 16g ust. 10a zdanie 2, art. 16g ust. 10 pkt 1 i art. 16 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.). Wartość ta będzie stanowić koszt podatkowy poprzez odpisy amortyzacyjne lub w momencie zbycia składników majątkowych. Wskazana dokumentacja księgowa Wspólnika będzie wystarczająca dla stwierdzenia, które składniki majątkowe były wprowadzone do Ewidencji Wspólnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl