IPPB3/423-529/10-4/MS - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwrócenia kwot udziału kapitałowego wniesionego uprzednio do spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-529/10-4/MS Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwrócenia kwot udziału kapitałowego wniesionego uprzednio do spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2010 r. (data wpływu 24 sierpnia 2010 r.) uzupełnionym w dniu 22 listopada 2010 r. (data wpływu do BKIP w Płocku) na wezwanie z dnia 10 listopada 2010 r. Nr IPPB3/423-529/10-2/MS o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zwrócenia - na rzecz Wnioskodawcy - kwot udziału kapitałowego wniesionego do spółki komandytowej L., zasady ustalania dochodu w momencie częściowego lub całkowitego wycofania wkładów, neutralności wypłaty zysku wynikającego ze sprawozdania finansowego spółki komandytowej L., w tym wypłaty lub zwrotu zaliczek na poczet ww. zysku, rodzaju dokumentacji potwierdzającej udział Wnioskodawcy w spółkach osobowych oraz okresu jej przechowywania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zwrócenia - na rzecz Wnioskodawcy - kwot udziału kapitałowego wniesionego do spółki komandytowej L., zasady ustalania dochodu w momencie częściowego lub całkowitego wycofania wkładów, neutralności wypłaty zysku wynikającego ze sprawozdania finansowego spółki komandytowej L., w tym wypłaty lub zwrotu zaliczek na poczet ww. zysku, rodzaju dokumentacji potwierdzającej udział Wnioskodawcy w spółkach osobowych oraz okresu jej przechowywania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

C. (dalej: Spółka) jest komandytariuszem spółki komandytowej (Sp. z o.o. Sp. k. - dalej: L.), która prowadzi działalność w zakresie sprzedaży towarów handlowych poprzez sieć sklepów na terenie całej Polski. Spółka pokryła udział w L. wyłącznie poprzez wniesienie gotówki. L. jest komandytariuszem w innej spółce komandytowej (A. z o.o. A. Sp.k. - dalej: A.) i uzyskuje z tytułu tego udziału dochody. W celu zapewnienia kapitału koniecznego do funkcjonowania A., L. wniosła do niej zarówno gotówkę jak i wkłady niepieniężne. Na wkłady niepieniężne składały się instrumenty finansowe o określonej wartości, były to bowiem Kontrakty na sprzedaż i zakup waluty, o pozycji domkniętej, na podstawie których banki były obowiązane do zapłaty per saldo w określonych terminach na rzecz A. określonych kwot w PLN niezależnie od wahań kursu EUR/PLN. Każdy z Kontraktów składających się na wkład niepieniężny pozostał przy tym osobnym Kontraktem (instrumentem finansowym), a jego realizacja następowała zgodnie z warunkami Kontraktu po terminie ich wniesienia aportem.

W związku z faktem, że ani A. ani L. nie są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, a Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu uzyskiwanych przez L. dochodów jest w konsekwencji stroną zainteresowaną w uzyskaniu pisemnej interpretacji przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych, zgodnie z treścią art. 14b § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 05.8.60, z późn. zm.). Zgodnie z umową spółki L., w jej punkcie 14 określone zostały zasady przeznaczenia wyniku finansowego i pokrycia straty w następującym brzmieniu:

* "14.1. Wspólnicy mają prawo do zysku wynikającego ze sprawozdania finansowego i podlegającego wypłacie, zgodnie z uchwałą wspólników. Do dnia podjęcia uchwały wspólników zysk pozostaje w spółce. Nie narusza to postanowień ust. 5. Zysk może być wypłacony wspólnikom również wówczas, gdy udziały kapitałowe wspólników zostały zmniejszone w wyniku strat poniesionych przez spółkę.

* 14.2. Wspólnicy podejmują uchwałę o przeznaczeniu zysku za dany rok obrotowy. Podział wyniku bilansowego za dany rok obrotowy następuje w stosunku do wysokości wkładów wspólników, zgodnie z podjętymi przez nich uchwałami (w przypadku zmiany stosunku wkładów w trakcie roku zmienione stosunki podziału dotyczą okresu od dnia podjęcia odpowiedniej uchwały włącznie).

* 14.3. W uchwale o przeznaczeniu zysku wspólnicy mogą wykluczyć w części lub w całości wypłatę czystego zysku wspólnikom. Zysk wyłączony z podziału może być przeznaczony na kapitał zapasowy lub kapitały rezerwowe.

* 14.4. Poniesione straty przenoszone są na kolejne lata i mogą być pokrywane z zysków za przyszłe lata obrotowe.

* 14.5. Spółka może wypłacać wspólnikom zaliczki na poczet dywidendy również wówczas, gdy udziały kapitałowe wspólników zostały zmniejszone w wyniku strat poniesionych przez spółkę."

Rozliczenie wspólników w przypadku likwidacji spółki komandytowej zostało określone w następujący sposób:

* "15.1. W przypadku, gdy zaistnieje przyczyna likwidacji spółki ze względu na następujące okoliczności:

a.

śmierć wspólnika albo rozpoczęcie jego likwidacji,

b.

ogłoszenie upadłości wspólnikaspółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami. Wspólnik, do którego odnosi się przyczyna likwidacji, lub osoba posiadająca jego prawa, powinien wystąpić ze spółki, jeżeli zażądają tego pozostali wspólnicy i nic innego nie wynika z niniejszej umowy.

* 15.2. W przypadku, gdy wspólnik powinien wystąpić ze spółki, spółka wypłaca mu kwotę z tytułu wystąpienia (kwotę spłaty) obliczoną zgodnie z treścią punktu 15 ust. 3-4 poniżej. Gdy ogłoszona została upadłość wspólnika, a syndyk nie wyraża zgody na wystąpienie tego wspólnika ze spółki, pozostali wspólnicy zobowiązują się wystąpić do sądu z wnioskiem o wyłączenie tego wspólnika ze spółki.

* 15.3. Jeżeli następuje spłata udziału wspólnika zgodnie z niniejszą umową, na kwotę do wypłaty z tego tytułu powinny się składać następujące elementy:

a.

udział kapitałowy wspólnika oraz

b.

zysk lub strata, która przypada na wspólnika z tytułu powyższego udziału kapitałowego.

* 15.4. Kwota do wypłaty (kwota spłaty) powinna być ustalona na podstawie sprawozdania finansowego sporządzonego na koniec miesiąca, w którym zaistniała przyczyna rozwiązania. Kwota do wypłaty w związku z rozwiązaniem podlega wypłacie w terminie 1 (jednego) miesiąca, licząc od daty sporządzenia sprawozdania finansowego, na podstawie którego kwota do wypłaty została obliczona. Przy rozwiązaniu uregulowane zostaną wszelkie wierzytelności i zobowiązania wychodzącego wspólnika w stosunku do spółki.

* 15.5. Wspólnik nie może być wyłączony ze spółki, jeżeli w spółce uczestniczy tylko dwóch wspólników.1"

W związku z faktem, iż Spółka jest podmiotem uzyskującym na terytorium Polski przychody wyłącznie z tytułu udziału w L., która z kolei uzyskuje również dochody z tytułu udziału w A., istotne jest w jaki sposób poprawnie opodatkować dokonywane wypłaty z tytułu wycofania wpłaconych wkładów oraz podziału i wypłaty zysku wypracowanego przez L., zarówno bezpośrednio (z działalności operacyjnej L.), jak również pośrednio, z tytułu zysku wypracowanego przez A.

Spółka zadała następujące pytania:

1.

Czy zwrócenie przez L. kwot udziału kapitałowego wniesionych tytułem wkładów (dalej: zwrot wkładów) do wysokości nie przekraczającej wartości wniesionego wcześniej przez Spółkę do L. wkładu (określonego w umowie spółki L.) będzie skutkowało powstaniem zobowiązania podatkowego po stronie Spółki - obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego przez Spółkę, bądź obowiązkiem pobrania podatku przez L. lub A. jako płatnika.

2.

Czy zwrócenie przez L. kwot udziału kapitałowego wniesionych tytułem wkładów (dalej: zwrot wkładów) w wysokości przekraczającej wartość wcześniej wniesionych przez Spółkę do L. wkładów będzie skutkowało powstaniem zobowiązania podatkowego po stronie Spółki - obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego przez Spółkę, bądź obowiązkiem pobrania podatku przez L. jako płatnika.

3.

W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pyt. 2 co stanowi podstawę opodatkowania p.d.o.p., tj. co stanowi przychód, koszty uzyskania przychodów, koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, przychody zwolnione.

4.

Czy dla ustalenia ewentualnej wysokości zobowiązania podatkowego w p.d.o.p. ma znaczenia fakt czy Spółka dokona częściowego wycofania wkładów ze spółki L. lub całkowitego wycofania wkładów poprzez likwidację bądź wystąpienie ze spółki L....

5.

Czy wypłata, na podstawie podjętej przez wspólników uchwały, zysku wynikającego ze sprawozdania finansowego będzie skutkowała powstaniem zobowiązania podatkowego po stronie Spółki - obowiązkiem zapłaty p.d.o.p. przez Spółkę.

6.

Czy wypłata zaliczek na poczet dywidendy, o których mowa w pkt 14.5. cytowanej w stanie taktycznym niniejszego zapytania umowy spółki P będzie skutkowała powstaniem zobowiązania podatkowego pa stronie Spółki - obowiązkiem zapłaty p.d.o.p. przez Spółkę.

7.

W jaki sposób Spółka ma udowodnić i udokumentować (jeśli jest to konieczne), w stosunku do otrzymanych z L. tytułem wypłat kwot zysków, fakt ich wcześniejszego powstania w L. bądź A....

8.

Jak długo Spółka jest zobowiązana do zabezpieczenia dostępności (ewentualnie przechowywania) dokumentacji źródłowej (o ile jest to niezbędne), stanowiącej własność L. bądź A., a mogącej być istotną z punktu widzenia kalkulacji wyniku L., w związku z posiadaniem przez Spółkę udziałów w L. oraz L. w A....

9.

Czy zwrot wypłaconych przez L. zaliczek na poczet zysku, wynikający z:

a.

podjęcia uchwały o braku wypłaty zysku;

b.

podjęcia uchwały o podziale zysku w kwocie mniejszej, aniżeli wypłacone wcześniej zaliczki,

c.

przejściowego zatrzymania zysku w L. bądź w A., spowoduje obowiązek korekty wcześniejszych rozliczeń z tytułu p.d.o.p. czy też będzie uprawniał Spółkę do wykazania wcześniej zapłaconego podatku w momencie tego zwrotu.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad 1-4

Zdaniem Spółki, wartość zwracanej całości bądź części wniesionego przez Spółkę do L. wkładu (rozumianego jako wartość majątkowa wniesiona przez Spółkę do L.), nie będzie podlegała opodatkowaniu w Spółce. W stosunku do wypłacanych kwot ani L. ani A. nie będą płatnikami w rozumieniu przepisów Ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 00.54.654, z późn. zm.) (dalej: ustawa o p.d.o.p.), a zatem nie będą zobowiązane do pobrania podatku dochodowego. Wynika to z faktu, iż w przypadku Spółki otrzymywane dochody nie będą stanowiły dywidendy ani innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w art. 22 ustawy o p.d.o.p.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału Zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 2 ustawy o p.d.o.p. Powyższe zasady stosuje się również do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Z uwagi na fakt, iż w przepisach ustawy o p.d.o.p. nie ma specyficznych przepisów regulujących podatkowe traktowanie kwot otrzymywanych przez wspólnika z tytułu zwrotu wkładu ze spółki nie będącej osobą prawną, w opinii Spółki należy zastosować zasady ogólne wyrażone w przepisach ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o p.d.o.p. dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Kosztami uzyskania przychodów są, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., kosz ty poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W przypadku zatem wypłaty ze spółki nie będącej osobą prawną (jaką są L. oraz A.) kwot tytułem zwrotu wkładów, przychodem Spółki będą otrzymane pieniądze w związku ze zwrotem wkładu, natomiast koszt stanowić będzie wartość tego wkładu (wniesionego przez Spółkę), określona w umowie spółki L. Z uwagi na fakt, iż kwoty te będą co do zasady sobie równe, kwota otrzymana przez Spółkę z tytułu wycofania wkładu w spółce osobowej (L.) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: p.d.o.p.). Spółka wskazuje, iż powyższa stanowisko zostało potwierdzone w szeregu interpretacji indywidualnych wydanych przez Ministra Finansów.

W przypadku, jeżeli nadwyżka pomiędzy wartością wkładów określoną na dzień ich wniesienia oraz wartością wypłacaną nie będzie wynikać z kwot wypracowanych przez L. zysków, ale np. wyłącznie ze zwiększonej wartości posiadanych przez Spółkę wkładów w L. (która wynikać będzie np. ze wzrostu wartości rynkowej posiadanych przez L. aktywów), podstawę opodatkowania p.d.o.p. stanowić będzie nadwyżka pomiędzy wartością wypłacanych wkładów a ich wartością określoną na dzień ich wniesienia. Dla ustalenia ewentualnej wysokości zobowiązania podatkowego w p.d.o.p. nie ma, zdaniem Spółki, znaczenia fakt czy Spółka dokona częściowego wycofania wkładów z L. lub całkowitego wycofania wkładów poprzez likwidację bądź wystąpienie z L. Przepisy nie rozróżniają bowiem sytuacji, dla celów podatkowych, w której dochodziłoby do częściowego bądź całkowitego wycofania wkładów w spółce osobowej przez wspólnika.

Ad 5-6

Zdaniem Spółki, wypłacone Spółce przez L. kwoty stanowiące jej zysk księgowy (wynikający zarówno z działalności operacyjnej jak i z tytułu zysków wypracowanych przez A.) nie powinny podlegać opodatkowaniu p.d.o.p., niezależnie od ewentualnych różnic pomiędzy wynikiem księgowym a podatkowym.

Różnice takie mogłyby wynikać z różnic przejściowych (np. innego okresu amortyzacji poszczególnych środków trwałych dla celów księgowych i dla celów podatkowych), czy trwałych (koszty nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów dla celów p.d.o.p., np. odsetki karne, wpłaty na PERON). W przypadku bowiem różnic przejściowych, różnica z jednego roku będzie "odwrócona" (tekst jedn. uwzględniona w wyniku podatkowym) w roku kolejnym (latach kolejnych) i jej opodatkowanie w roku jej wykazywania prowadziłoby do podwójnego opodatkowania takiej kwoty (w roku wykazania takiej różnicy, opodatkowaniu podlegałaby wypłata zysku, a w roku jej "odwrócenia", poprzez uwzględnienie jej w kalkulacji bieżącego zobowiązania podatkowego Spółki). Różnice trwałe wynikają natomiast z faktu, iż ustawodawca celowo uznał, że określone rodzaje przychodów / kosztów księgowych nie stanowią przychodów /kosztów dla celów p.d.o.p. Biorąc zatem pod uwagę "przejrzystość podatkową" L. oraz "jedność podatkową" L. i Spółki, skoro np. określone przychody księgowe nie zostały wzięte pod uwagę przy kalkulacji podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, to ich wypłata Spółce nie powinna podlegać p.d.o.p. (gdyby Spółka otrzymała taki przychód bezpośrednio, to nie uznałaby go za przychód podatkowy). Stanowisko Spółki znajduje poparcie w interpretacjach wydanych w ostatnim czasie przez organy podatkowe (dotyczyły przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co jednak nie powinno mieć wpływu na interpretację w zakresie przepisów o p.d.o.p.), m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 maja 2009 r. (sygn. IPPB1/415-226/09-2/AG), w której Dyrektor Izby zgodził się z podatnikiem, że " (...) sama wypłata na rzecz wspólnika środków z tytułu podziału zysku spółki komandytowej na podstawie odrębnych przepisów Kodeksu Spółek Handlowych oraz ustawy o rachunkowości nie skutkuje powstaniem obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych." Analogiczne stanowisko zajął także Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 9 czerwca 2009 r. (sygn. ITPB1/415-291/09/HD).

Zdaniem Spółki proporcjonalna (tekst jedn. zgodnie z posiadanym przez Spółkę udziałem w L.) wypłata zysku przez L. (także w formie zaliczki), będzie neutralna z punktu widzenia przepisów ustawy o p.d.o.p. Zgodnie bowiem z cytowanymi w pkt 1 przepisami art. 5 ust. 1 oraz ustawy o p.d.o.p., przychody oraz koszty z udziału w spółce nie będącej osobą prawną łączy się z przychodami wspólnika, proporcjonalnie do posiadanego udziału. Spółka wskazuje, iż uzyskiwane przez nią dochody z tytułu udziału w L. będą opodatkowane p.d.o.p. na bieżąco przez Spółkę i przez pozostałych wspólników L., a w konsekwencji opodatkowanie tych samych dochodów w momencie ich faktycznego przekazania właścicielowi (czyli Spółce) oznaczałoby ich podwójne opodatkowanie.

Stanowisko Spółki znajduje oparcie w szeregu indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydawanych przez Ministra Finansów, w których zajęto spójne stanowisko:

* w interpretacji z 9 września 2008 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IP-PB3-423-960/08-2/MS) stwierdzono: "Jako że dochody uzyskiwane w trakcie działalności operacyjnej przez SK są opodatkowywane u wspólników, w tym u Spółki jako jej komandytariusza (..) dochody te nie powinny być wliczane do podlegającej opodatkowaniu nadwyżki majątku otrzymywanego przez wspólników nad kosztem objęcia udziału w SK ustalonej w związku z likwidacją / rozwiązaniem SK. Opodatkowanie tych dochodów w trakcie bieżącej działalności Spółki, jak i na moment jej likwidacji / rozwiązania doprowadziłoby do podwójnego opodatkowania tych samych dochodów."

* w interpretacjach z 20 marca 2009 r. wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBI/2/423-1224/08/BG oraz IBPBI/2/423-1221/08/PH) uznano, iż: "Opodatkowanie dotyczyć zatem może jedynie kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy (i) kwotą wypłaconą Spółce w związku z likwidacją podmiotu, a (ii) wartością wkładu Spółki do spółki komandytowej ustaloną przez wspólników na dzień jego wniesienia, wynikającą z umowy spółki, powiększoną o już opodatkowany udział w zysku związany z działalnością spółki komandytowej. Kwota taka, co do zasady, nie powinna w praktyce wystąpić (w związku z wcześniejszym opodatkowaniem zysków spółki komandytowej na poziomie wspólników)" a także "Opodatkowanie dotyczyć zatem może jedynie kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą wypłaconą spółce w związku z likwidacją podmiotu, a wartością wkładu spółki do spółki komandytowej z dnia jego wniesienia, powiększoną o opodatkowany udział w zyskach osób prawnych (związany z działalnością spółki komandytowej)".

Spółka wskazuje również, iż prezentowany przez nią pogląd znajduje uznanie w doktrynie prawa podatkowego, gdzie w szeregu publikacji ich autorzy przedstawiali stanowisko, iż opodatkowaniu nie powinna podlegać wartość wypłacana wspólnikom odpowiadająca zyskom już opodatkowanym na poziomie wspólników spółki osobowej. W publikacji " Opodatkowanie rynku nieruchomości" autorzy (M.Thedy oraz T. Krasowski, Warszawa 2007) stwierdzili, że " (...) opodatkowaniu nie powinna podlegać wartość odpowiadająca zyskom już opodatkowanym w trakcie działalności operacyjnej lub w związku z transakcją sprzedaży aktywów, ale dotąd nie wypłaconych wspólnikom. (...)", z kolei w publikacji B. Jasiołka i P. Woźniakiewicza "Skutki w podatkach dochodowych "wyjścia" wspólnika ze spółki osobowej" (Prawo i Podatki, 3/2008) autorzy stwierdzają, iż " (...) od wartości uzyskanej w związku z wycofaniem się ze spółki należy odjąć wartość wniesionego wkładu oraz wartość dochodu, która była już opodatkowana podatkiem dochodowym.".

Odnośnie kwestii opodatkowania wypłacanych przez L. kwot, które stanowić będą zaliczki na poczet przyszłych zysków Spółka chciałaby zaznaczyć, iż wskazany przez nią zapis w umowie spółki L., który w pkt 14.5 zezwala na wypłatę zaliczki na poczet dywidendy, należy rozumieć jako uprawnienie do zaliczkowej wypłaty wypracowanego przez L. zysku, proporcjonalnie do wniesionego przez Spółkę wkładu. Zgodnie bowiem z przepisami w przypadku spółek nie posiadających osobowości prawnej, wypłacany zysk nie jest dywidendą, rozumianą jako udział w zysku wypracowanym przez podmiot posiadający osobowość prawną (w rozumieniu przepisów o p.d.o.p.). Wskazują na to m.in. przepisy art. 1 ustawy o p.d.o.p., mówiące, że opodatkowaniu p.d.o.p. podlegają osoby prawne oraz spółki kapitałowe w organizacji, a wyraźnie wyłączone z zakresu opodatkowania są spółki nie mające osobowości prawnej. W konsekwencji, wypłacany w trakcie roku obrotowego przez L. zysk bądź zaliczka na poczet takiego zysku nie stanowi dywidendy w rozumieniu art. 22 ustawy o p.d.o.p. (dywidenda zgodnie z ww. przepisem podlega opodatkowaniu u podmiotu taki dochód otrzymującego, ze względu na fakt, iż stanowi udział w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium RP).

W opinii Spółki powyższe argumenty pozwalają uznać, iż w przypadku wypłaty przez L. kwoty zysku bądź zaliczki na poczet takiego zysku (zgodnie z brzmieniem umowy spółki L.) nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem p.d.o.p.

Ad 7- 8

Zdaniem Spółki, wysokość opodatkowanych uprzednio przez Sp6łkę kwot zysków uzyskiwanych z tytułu udziału w L. winna być dokumentowana na podstawie złożonych rocznych sprawozdań finansowych L., w których wykazane są wartości wypracowanych zysków księgowych L. oraz proporcjonalnie do zysków wypracowanych przez A.

W stosunku natomiast do zabezpieczenia dostępności (ew. przechowywania) dokumentacji istotnej z punktu widzenia kalkulacji wysokości podstawy opodatkowania p.d.o.p. Spółka stoi na stanowisku, iż z uwagi na fakt, iż Spółka na terytorium Polski nie prowadzi ksiąg rachunkowych, a wszelkie dokumenty źródłowe (np. ewidencja środków trwałych, faktury, umowy, itp.) są w posiadaniu L. i A., Spółka jako wspólnik L. powinna przechowywać jedynie kopie zatwierdzonych sprawozdań finansowych L. oraz A. (podlegających trwałemu przechowywaniu przez L. i A., zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości).

W sytuacji bowiem, gdyby L. bądź A. nie przechowywały dokumentów (nie mając obowiązku dłuższego ich przechowywania niż okres wskazany przepisami) Spółka, jako podatnik nie będzie w stanie uzyskać informacji źródłowych mogących mieć wpływ na kalkulację wyniku finansowego L.

Podsumowując, Spółka stoi na stanowisku, iż udokumentowanie uprzedniego wypracowania zysków L. oraz A., będących przedmiotem wypłaty przez L. na rzecz Spółki winno następować na podstawie sprawozdań finansowych L. oraz A. za poszczególne lata podatkowe.

Ad 9

Zdaniem Spółki, w przypadku podjęcia, po zakończeniu roku obrotowego, uchwały przez wspólników L., iż:

* zysk nie będzie podlegał wypłacie na ich rzecz, bądź

* wysokość wypłacana będzie niższa, niż wypłacone w trakcie roku zaliczki lub

* zysk pozostaje czasowo niepodzielony w L., spowoduje to konieczność zwrotu otrzymanych przez wspólników kwot w momencie podjęcia takiej uchwały. Z uwagi na fakt, iż zdaniem Spółki, kwota wypłacanego zysku i zaliczek na jego poczet nie podlega opodatkowaniu w Spółce, nie zajdzie konieczność dokonania korekty wcześniejszych rozliczeń z tytułu p.d.o.p.

W świetle obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl