IPPB3/423-528/11-2/PK1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 września 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-528/11-2/PK1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 czerwca 2011 r. (data wpływu 15 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze wkładu niepieniężnego zarejestrowanych znaków towarowych w sytuacji, gdy pierwszy rok podatkowy Wnioskodawcy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. i trwa do dnia 30 listopada 2011 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze wkładu niepieniężnego zarejestrowanych znaków towarowych w sytuacji, gdy pierwszy rok podatkowy Wnioskodawcy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. i trwa do dnia 30 listopada 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej jako "Wnioskodawca" lub Spółka") została założona Aktem założycielskim w dniu 23 grudnia 2010 r. (dalej jako "Umowa spółki"). W dniu 31 grudnia 2010 r. Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zgodnie z 12 Umowy spółki, rok obrotowy Spółki trwa kolejnych 12 miesięcy i rozpoczyna się 1 grudnia każdego roku kalendarzowego a kończy się 30 listopada roku następnego. Pierwszy rok obrotowy Spółki rozpoczął się w dniu 23 grudnia 2010 r. i kończy się 30 listopada 2011 r. Przyjęty przez Spółkę rok obrotowy jest również stosowany do celów podatkowych. W dniu 21 stycznia 2011 r., zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o CIT Spółka zawiadomiła właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego o przyjęciu roku podatkowego innego niż kalendarzowy.

Obecnie planowana jest restrukturyzacja grupy kapitałowej, w skład której wchodzi Spółka. Restrukturyzacja ta będzie obejmowała wniesienie przez udziałowca Spółki (dalej jako "Udziałowiec") do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa (spełniającego definicję przedsiębiorstwa z art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny; Dz. U. z 1964, Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Udziałowiec obejmie nowowyemitowane udziały w podwyższonym kapitale Spółki. Podwyższenie kapitału zostanie zarejestrowane do dnia 30 listopada 2011 r.

W skład przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu oprócz innych składników majątkowych i niemajątkowych, wchodzić będzie m.in. znak towarowy (dalej jako: "Znak towarowy"), który został wytworzony przez Udziałowca we własnym zakresie. Znak towarowy został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym i jest objęty ochroną w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003, Nr 119, poz. 1117 z późn. zm., dalej zwaną "Ustawą PWP". Obecnie prawa ochronne do Znaku towarowego przysługują Udziałowcowi.

Znak towarowy nie został ujawniony w księgach rachunkowych Udziałowca. Nie został również wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Udziałowca.

W wyniku nabycia przedmiotowego aportu nie wystąpi ujemna wartość firmy. W wyniku reorganizacji, Spółka będzie prowadziła działalność gospodarczą w zakresie zbliżonym do działalności, którą obecnie prowadzi Udziałowiec. Prawo do Znaku towarowego będzie wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania

1.

Czy zgodnie z art. 12 Ustawy zmieniającej, Wnioskodawca powinien stosować do końca przyjętego przez siebie pierwszego roku podatkowego tj. do dnia 30 listopada 2011 r. przepisy Ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. za wyjątkiem przepisów art. 19a oraz art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a Ustawy o CIT.

2.

Czy Znak towarowy stanowi wartość niematerialną prawną w świetle art. 16b ust. 1 pkt 6 Ustawy o CIT.

3.

Czy, przy założeniu że Znak towarowy, który nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki wnoszącej aport, zostanie wniesiony aportem w ramach przedsiębiorstwa do dnia 30 listopada 2011 r., Wnioskodawca będzie mógł ujawnić Znak towarowy w swojej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych prawnych oraz ustalić jego wartość początkową według jego wartości rynkowej z dnia nabycia, zgodnie z art. 16g ust. 10 w zw. z art. 16g ust. 10a Ustawy o CIT.

4.

Czy dla celów podatkowych Wnioskodawca będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Znaku towarowego ustalonej według jego wartości rynkowej z dnia nabycia przez cały okres amortyzacji zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 w związku z art. 16m ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT oraz zaliczania do kosztów uzyskania przychodów dokonanych odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 15 ust. 6 Ustawy o CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy

Stanowisko Wnioskodawcy do Pytania 1

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 12 Ustawy zmieniającej powinien on stosować do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego, tj. do 30 listopada 2011 r. przepisy Ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. za wyjątkiem przepisów art. 19a oraz art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a Ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do Pytania 1

Zgodnie z art. 12 Ustawy zmieniającej, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy Ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010,.z tym że:

1.

art. 19a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 30 kwietnia 2011 r. stosuje się do tego dnia;

2.

art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą stosuje się od dnia 1 stycznia 2011 r.

Nie ulega wątpliwości, iż wprowadzenie tego przepisu miało na celu urzeczywistnienie zasady wywiedzionej z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego zakazującej wprowadzania zmian w przepisach podatkowych w trakcie roku podatkowego.

W związku z tym, iż Wnioskodawca spełnia hipotezę normy zawartej w art. 12 Ustawy zmieniającej, tj. przyjął rok podatkowy inny niż kalendarzowy i rok ten rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r., powinien stosować do końca roku podatkowego, tj. do dnia 30 listopada 2011 r. przepisy Ustawy o CIT w brzmieniu sprzed 1 stycznia 2011 r. (z wyjątkiem przepisów art. 19a oraz art. 6 ust. 1 pkt 10a i 11a Ustawy o CIT).

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje swoje potwierdzenie w indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego.

W związku z powyższym, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska wyrażonego na wstępie.

Stanowisko Wnioskodawcy do Pytania 2

W opinii Wnioskodawcy, Znak towarowy stanowi wartość niematerialną i prawną w świetle art. 16b ust. 1 pkt 6 Ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do Pytania 2

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 amortyzacji, jako wartości niematerialne i prawne, podlegają prawa określone w Ustawie PWP pod warunkiem, iż prawa te są nabyte, nadają się do gospodarczego wykorzystania, ich przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok oraz są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ustawa PWP obejmuje swoim zakresem m.in. prawa ochronne na znaki towarowe. W opinii Wnioskodawcy, Znak towarowy spełnia wszystkie warunki wymienione w Ustawie o CIT konieczne do uznania go za wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji.

W szczególności:

* Znak towarowy został zarejestrowany w rejestrze znaków towarowych i korzysta z prawa ochronnego na znaki towarowe;

* Znak towarowy nadaje się do gospodarczego wykorzystania i jako taki był wykorzystywany przez Udziałowca przed wniesieniem aportem do Spółki,

* Znak towarowy będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności poprzez umieszczanie tego znaku na stronie internetowej, na dokumentach związanych ze świadczeniem usług lub w celach reklamowych,

* Wnioskodawca przewiduje, że Znak towarowy będzie wykorzystywany przez okres dłuższy niż rok.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, Znak towarowy jest wartością niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji w świetle Ustawy o CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy do Pytania 3

Przy założeniu, że Znak towarowy, który nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki wnoszącej aport, zostanie wniesiony aportem do Spółki w ramach przedsiębiorstwa do dnia 30 listopada 2011 r., Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż będzie mógł ujawnić ten Znak towarowy w swojej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz ustalić jego wartość początkową według jego wartości rynkowej z dnia nabycia, zgodnie z art. 16g ust. 10 w zw. z art. 16g ust. 10a Ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do Pytania 3

Zgodnie z art. 16g ust. 10 w związku z art. 16g ust. 10a Ustawy o CIT, metoda ustalenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze aportu przedsiębiorstwa, niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport zależy od tego, czy w wyniku transakcji wystąpi dodatnia wartość firmy.

Jeżeli wystąpi dodatnia wartość firmy, łączna wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustalana jest jako suma wartości rynkowej tych składników majątku. Jeżeli zaś dodatnia wartość firmy nie wystąpi, łączna wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustalana jest jako różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa (którą zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa aportem stanowić będzie nominalna wartość udziałów wydanych w zamian za aport) a wartością składników majątkowych, niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W świetle powyższych przepisów, zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku otrzymania w drodze aportu przedsiębiorstwa, wartością początkową Znaku towarowego będącego elementem wnoszonego przedsiębiorstwa, a który nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Udziałowca, będzie jego wartość rynkowa z dnia aportu przedsiębiorstwa. Powyższe znajduje zastosowanie zarówno, jeżeli wystąpi dodatnia wartość firmy oraz jeżeli dodatnia wartość firmy nie wystąpi, przy założeniu, że nie wystąpi również ujemna wartość firmy, tj. cena nabycia będzie równa wartości rynkowej wszystkich składników majątkowych przejętych przez Spółkę.

Stanowisko Wnioskodawcy podzieliły również organy podatkowe w interpretacjach przepisów prawa podatkowego.

Stanowisko Wnioskodawcy do Pytania 4

W opinii Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej. Znaku towarowego ustalonej według jego wartości rynkowej z dnia nabycia przez cały okres amortyzacji. Odpisy amortyzacyjne w takiej wysokości stanowić będą koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy do Pytania 4

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 w związku z art. 16m ust. 1 pkt 4 Ustawy o CIT, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych. W przypadku wartości niematerialnej i prawnej w postaci znaku towarowego, okres amortyzacji nie może być krótszy niż 60 miesięcy.

Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 6 Ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z warunkami określonymi w Ustawie o CIT.

W świetle powyższego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż będzie on uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Znaku towarowego, ustalonej według wartości rynkowej z dnia wniesienia aportu przez okres nie krótszy niż 5 lat. Ponadto, mając na uwadze fakt, iż wartość początkowa Znaku towarowego zostanie ustalona zgodnie z Ustawą o CIT w brzmieniu obowiązującym sprzed dnia 1 stycznia 2011 r., odpisy amortyzacyjne w latach następnych, powinny być kontynuowane od raz ustalonej wartości początkowej w pierwszym roku podatkowym Spółki. Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma bowiem podstaw do korygowania raz przyjętej wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej z powodu zmiany stanu prawnego w trakcie dokonywania przez Wnioskodawcę odpisów amortyzacyjnych.

W opinii Spółki, dokonane odpisy amortyzacyjne, będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 6 Ustawy o CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje swoje odzwierciedlenie w wydanych indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca prosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska w zakresie możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej Znaku towarowego ustalonej według wartości rynkowej z dnia nabycia przez cały okres amortyzacji. Tak ustalone odpisy amortyzacyjne będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl