IPPB3/423-513/11-4/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 września 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-513/11-4/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2011 r. (data wpływu 6 czerwca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 18 sierpnia 2011 r. (data wpływu 22 sierpnia 2011 r.) na wezwanie IPPB3/423-513/11-2/DP z dnia 10 sierpnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ograniczeń w zaliczaniu odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie w zakresie ograniczeń w zaliczaniu odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów. W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z dnia 10 sierpnia 2011 r. (znak sprawy: IPPB3/423-513/11-2/DP), wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 18 sierpnia 2011 r. (data wpływu 22 sierpnia 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka austriacka "V" posiada 100% udziałów w spółce austriackiej "B", natomiast spółka "B" posiada 100% udziałów w spółce P. sp. z o.o. - podatniku polskim (dalej: "Wnioskodawca"). Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę pożyczki ze spółką "V", czyli spółką-babką.

W uzupełnieniu stanu faktycznego Wnioskodawca, wskazał, że całość środków pozyskanych przez Spółkę w formie pożyczki zostanie przeznaczona na finansowanie bieżącej działalności firmy. Spółka zajmuje się sprzedażą stali gatunkowych, materiałów spawalniczych oraz świadczy usługi obróbki cieplnej stali. Wszystkie wymienione działalności są w całości opodatkowane na terenie Polski podatkiem CIT. Środki otrzymane z pożyczki Spółka przeznaczy na zapewnienie bieżącej płynności - przede wszystkim terminowe regulowanie zobowiązań za zakupy towarów (służących do dalszych odsprzedaży), a także zobowiązań za materiały i usługi zużywane w procesie obróbki cieplnej. Pożyczka posłuży więc zabezpieczeniu źródła przychodów naszej firmy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy odsetki, które będą płacone na rzecz pożyczkodawcy, spółki "V" będą w całości kosztem uzyskania przychodów nawet jeżeli wartość zadłużenia wobec pożyczkodawcy oraz podmiotów z nim powiązanych przekroczy trzykrotność wpłaconego kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Czy mają tu zastosowanie przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 lub 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli regulacje dotyczące tzw. Niedostatecznej kapitalizacji.

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem Wnioskodawcy odsetki płacone na rzecz pożyczkodawcy - spółki "V" - będą dla niego w całości kosztem uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty.

W katalogu wyłączeń kosztów z kosztu uzyskania przychodów, opisanych w punktach 60 oraz 61 opisane są przypadki:

* w punkcie 60 - udzielenia pożyczki przez bezpośredniego udziałowca, posiadającego nie mniej niż 25% udziałów, czyli spółkę - matkę,

* w punkcie 61 - udzielenia pożyczki przez spółkę innej spółce, przy czym w obu podmiotach ten sam udziałowiec posiada więcej niż 25% udziałów; jest to więc pożyczka od spółki - siostry.

Umowa pożyczki ze spółką - babką, którą Wnioskodawca zamierza zawrzeć, nie jest żadnym z przypadków opisanych w punktach 60 oraz 61, dlatego przepisy o niedostatecznej kapitalizacji nie będą miały zastosowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl