IPPB3/423-513/09-4/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-513/09-4/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2009 r. (data wpływu 4 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym na wezwanie nr IPPB3/423-513/09-2/AG z dnia 14 października 2009 r. (data doręczenia 19 października 2009 r.) w dniu 27 października 2009 r. (data nadania 23 października 2009 r.), w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatkowych skutków otrzymania wierzytelności w ramach majątku likwidacyjnego (pytanie oznaczone numerem 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatkowych skutków otrzymania wierzytelności w ramach majątku likwidacyjnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

A Sp. z o.o. (dalej: Spółka) w przeszłości prowadziła działalność w zakresie świadczenia usług hotelarskich. Spółka jest również od ponad dwóch lat nieprzerwanie 100% udziałowcem w A Sp. z o.o. (dalej: A), która także w przeszłości prowadziła działalność w branży hotelarskiej. Spółka posiada udziały nieprzerwanie przez okres ponad 2 lat.

Zarówno spółka, jak i A wyzbyły się składników majątkowych umożliwiających świadczenie usług hotelarskich, w związku z czym w najbliższym czasie planowane jest otwarcie likwidacji obydwu spółek.

W przeszłości A udzieliła oprocentowanej pożyczki w walucie obcej (EUR) na rzecz podmiotu zagranicznego, która do tej pory została spłacona jedynie w niewielkiej części. Planowane jest, iż w ramach likwidacji A podmiot ten wyda Spółce swój majątek, a w szczególności wierzytelność wynikającą z udzielonej przez A pożyczki w walucie obcej wraz z odsetkami naliczonymi do dnia przekazania majątku na rzecz spółki. W efekcie, na skutek likwidacji A i związanego z tym wydania majątku na rzecz spółki jako udziałowca A dojdzie do przeniesienia wierzytelności z umowy pożyczki, tak iż to spółka stanie się wierzycielem uprawnionym do uzyskania pozostającej do spłaty kwoty głównej pożyczki oraz należnych odsetek. Następnie, w związku z likwidacją spółki cały jej majątek zostanie z kolei przekazany jej jedynemu udziałowcowi, tj. spółce A (dalej: A). W skład przekazywanego majątku wejdzie m.in. wierzytelność wynikająca z udzielonej pierwotnie przez A pożyczki (wraz z odsetkami naliczonymi do dnia przekazania majątku spółki na rzecz A). W efekcie, w ramach procesu likwidacji spółki i związanego z nim wydania majątku na rzecz udziałowca, dojdzie do przeniesienia wierzytelności z umowy pożyczki, tak iż to A stanie się wierzycielem uprawnionym do uzyskania pozostającej do spłaty kwoty głównej pożyczki oraz należnych odsetek.

W związku z powyższym, spółka wniosła o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie (oznaczone numerem 1):

Pytanie 1. W związku z otrzymaniem przez spółkę, w ramach planowanej likwidacji A, praw z tytułu wierzytelności wynikających z udzielonej pierwotnie przez A pożyczki, po stronie spółki powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Stanowisko wnioskodawcy.

Zdaniem spółki, w związku z planowanym przeniesieniem praw z tytułu wierzytelności na rzecz spółki w ramach likwidacji A" nie powstanie dla spółki jakikolwiek przychód podlegający opodatkowaniu.

Stosownie do art. 10 ust. i pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodem (dochodem) z udziału w zyskach osób prawnych, jest przychód (dochód) faktycznie otrzymany w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Jednocześnie, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się m.in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów/akcji likwidowanej spółki, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki.

Ustalony w powyższy sposób dochód, zgodnie z art. 22 ust. 4, ust. 4a i ust. 4b tej ustawy, podlega zwolnieniu, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

* wypłacającym przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* uzyskującym dochody jest m.in. spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

* spółka otrzymująca przychód z udziału w zyskach osób prawnych posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów w kapitale spółki wypłacającej przychód, nieprzerwanie przez okres 2 lat,

* okres nieprzerwanego posiadania udziałów przez 2 lata może upłynąć po uzyskaniu przychodu z udziału w zyskach osób prawnych.

Jak wskazano wcześniej, spółka otrzyma majątek pozostały po likwidacji A, w tym wierzytelności z tytułu pożyczki w walucie obcej udzielonej przez A.

Zatem, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie to przychód z udziału w zyskach osób prawnych.

Spółka oraz A są spółkami posiadającymi siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i są opodatkowane w Polsce od całości swoich dochodów. spółka jest jedynym udziałowcem Spółki - posiada 100% udziałów. spółka posiada powyższe udziały nieprzerwanie przez okres ponad 2 lat.

Konsekwentnie, w przypadku spółki spełnione są warunki pozwalające na zastosowanie zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ww. ustawy. W rezultacie, otrzymanie przez spółkę, w wyniku likwidacji A pozostałego majątku, w tym wierzytelności, nie spowoduje powstania po jej stronie przychodu podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl