IPPB3/423-509/13-2/MS1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-509/13-2/MS1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2013 r. (data wpływu 9 lipca 2013 r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji systemu informatycznego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie amortyzacji systemu informatycznego.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: "Spółka" lub "Wnioskodawca") jest działającą na terytorium Polski spółką należącą do międzynarodowego koncernu zajmującego się produkcją i handlem produktami ropopochodnymi, takimi jak asfalty, paliwa, smary i oleje. Wnioskodawca jest dystrybutorem ww. produktów na polskim rynku.

Spółka od 2006 r. korzysta z systemu SAP - systemu informatycznego planowania zasobów przedsiębiorstwa (Systems, Applications and Products in Data Processing). System ten został w pełni zamortyzowany dla celów podatkowych (ostatnie odpisy amortyzacyjne miały miejsce w 2011 r.). Spółka uiszcza opłaty za korzystanie z SAP oraz za usługi związane z utrzymaniem SAP na rzecz T. S.A., która w Grupie T. pełni m.in. rolę koordynatora w zakresie usług IT.

Spółka zawarła w dniu 19 kwietnia 2012 r. z T. R.S.A. umowę o standard usługi, na podstawie której następuje obecnie wdrożenie i uruchomienie w spółce nowej wersji systemu SAP oznaczonego symbolem 2PK (Harmonie), zamiast obecnie używanej wersji P2C (non Harmonie). W związku z wdrożeniem nowej wersji SAP, nastąpi migracja danych z obecnie używanego systemu do nowego systemu. Jednocześnie, poprzednia wersja zostanie "uśpiona", nie będą przy jej użyciu dokonywane nowe zapisy, lecz będzie jedynie wykorzystywana incydentalnie do sprawdzania danych niezbędnych do wystawienia np. faktur korygujących do faktur wystawionych przy pomocy poprzedniej wersji systemu. SAP nie będzie zwykłym ulepszeniem poprzedniego systemu stosowanego przez Spółkę, ale będzie stanowił nową wartość, oferował nowe korzyści i możliwości, których wcześniej nie było. Spółka nie zawarła umowy licencyjnej dotyczącej SAP.

W związku z wdrożeniem i uruchomieniem nowej wersji SAP, Spółka będzie ponosić określone wydatki m.in. koszty jej instalacji, konfiguracji i uruchomienia itp. Ponadto, po uruchomieniu nowej wersji SAP (planowanym na październik 2013 r.), Spółka będzie ponosić bieżące koszty (recurring costs) związane z funkcjonowaniem tego systemu informatycznego.

Nowy system SAP będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż 1 rok.

W związku z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytanie:

Czy nowa wersja SAP jako system informatyczny nabyty przez Spółkę na potrzeby prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, będzie stanowić wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji, stanowiącą nową pozycję (odrębną od dotychczasowego systemu Spółki) w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych Spółki, a wydatki związane z wdrożeniem nowej wersji SM (naliczone do dnia jej przekazania do używania) powinny powiększyć wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej i być odnoszone w koszty podatkowe za pomocą odpisów amortyzacyjnych.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, nowa wersja SAP będzie stanowić wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji i będzie nową pozycją (odrębną od dotychczasowego systemu Spółki) w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Spółki, a wydatki związane z wdrożeniem nowej wersji SAP (naliczone do dnia jej przekazania do używania) powinny być odnoszone w koszty podatkowe za pomocą odpisów amortyzacyjnych - na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej: "u.p.d.o.p.").

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 u.p.d.o.p., amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, autorskie lub pokrewne prawa majątkowe i licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Programy komputerowe lub systemy informatyczne stanowią, co do zasady, albo przedmiot prawa autorskiego (utwory) albo są objęte licencjami (sublicencjami), tj. są objęte umowami (zezwoleniami) na korzystanie z nich przez wskazany okres. Ponadto, należy wskazać, że przepisy u.p.d.o.p. nie zawierają uregulowań dotyczących ulepszenia wartości niematerialnych i prawnych. Dlatego, w przypadku nabycia aktualizacji programów komputerowych (update, upgrade), mogą wystąpić albo wydatki związane z istniejącą już wartością niematerialną i prawną (podlegającą zaliczeniu od razu w koszty podatkowe) albo z nową, odrębną wartością niematerialną i prawną (podlegającą zaliczeniu w koszty poprzez odpisy amortyzacyjne).

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych wskazują najczęściej, że z nawą wartością niematerialną i prawną (nową pozycją majątkową) mamy do czynienia, gdy, w wyniku takiego wdrożenia, system oferuje nowe korzyści i możliwości, których wcześniej dana wartość niematerialna i prawna nie dawała i jednocześnie, korzystanie z nowej wersji wiąże się z zawarciem nowej umowy licencyjnej. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 2 kwietnia 2012 r. nr ILPB4/423-2/12-4/MC stwierdził: "Oprogramowanie komputerowe stanowi autorskie prawo majątkowe, bądź licencję i jest zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, po spełnieniu przesłanek wynikających z powołanego powyżej art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie z cytowanego art. 16g ust. 13 tej ustawy wynika, iż ulepszeniu mogą podlegać jedynie środki trwale, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje natomiast możliwości "ulepszania" wartości niematerialnych i prawnych.

Wdrożone przez Spółkę dwie aktualizacje (Oprogramowanie oraz jego nowsza wersja) stanowią prace zmierzające do rozszerzenia funkcjonalności pierwotnego oprogramowania. W związku z tym, nie dochodzi do odrębnego przekazania praw (udzielenia licencji). Jeśli zatem czynności te nie są związane z przekazaniem nowych, odrębnych licencji, które stanowiłyby odrębne wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, wówczas wydatki poniesione na modyfikację użytkowanego programu będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, po spełnieniu wszystkich warunków wynikających z powołanych powyżej przepisów".

W omawianym stanie faktycznym, Spółka wdroży nową wersję systemu SAP przy jednoczesnym zaprzestaniu wykorzystywania poprzedniej wersji. Nastąpi też migracja baz danych z poprzedniej wersji systemu do nowej. Nowa wersja SAP nie będzie zwykłym ulepszeniem poprzedniego systemu stosowanego przez Spółkę, ale będzie stanowiła nową wartość, oferowała nowe korzyści i możliwości, których wcześniej nie było. Nowa wersja SAP nie będzie stanowiła tylko zwykłego rozszerzenia funkcjonalności pierwotnego oprogramowania.

Mając na uwadze powyższe, ponoszone przez Spółkę koszty wdrożenia nowej wersji SAP związane są z powstaniem nowej wartości niematerialnej i prawnej podlegającej amortyzacji dla celów podatkowych. Nowa wersja systemu SAP powinien zatem stanowić nową pozycję (odrębną od dotychczasowego systemu używanego przez Spółkę) w jej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a wydatki związane z jej wdrożeniem powinny powiększyć wartość początkową tej wartości niematerialnej i prawnej i być odnoszone w koszty podatkowe za pomocą odpisów amortyzacyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl