IPPB3/423-491/09-3/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-491/09-3/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 21 lipca 2009 r. (data wpływu 31 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. jest właścicielem następujących składników majątkowych:

* nieruchomości budynkowych (sklepy, w których prowadzona jest działalność gospodarcza Spółki) oraz

* nieruchomości gruntowych (będących własnością Spółki, lub będących w użytkowaniu wieczystym Spółki).

W wyniku podjętych decyzji biznesowych, Podatnik rozważa wniesienie Nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do nowo powstałej spółki osobowej. W ramach niniejszego wniosku Podatnik wnosi o potwierdzenie konsekwencji wynikających z wniesienia poszczególnych Nieruchomości do Spółki Osobowej. Odrębnym wnioskiem Podatnik zwrócił się o potwierdzenie konsekwencji wynikających z wniesienia wszystkich Nieruchomości zorganizowanych w formie Oddziału stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Na chwilę obecną nie jest podjęta decyzja czy przedmiotem aportu będą wszystkie Nieruchomości czy jedynie ich część.

W ramach grupy, do jakiej należy Podatnik, Spółka Osobowa będzie podmiotem dedykowanym do działalności polegającej na obrocie nieruchomościami. W związku z powyższym otrzymany przez Spółkę Osobową majątek nie będzie wpisywany do rejestru środków trwałych, w związku z charakterem prowadzonej przez tą Spółkę Osobową działalności.

Wartość wkładu niepieniężnego Podatnika zostanie określona w umowie Spółki Osobowej w wysokości wartości rynkowej przedmiotu aportu (tj. Nieruchomości) z dnia dokonania wkładu.

Nieruchomości stanowią obecnie środki trwałe Podatnika. Jak wyżej wspomniano, po dokonaniu aportu Nieruchomości nie będą stanowiły środków trwałych Spółki Osobowej (Nieruchomości nie zostaną wprowadzone do prowadzonej przez Spółkę Osobową ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Podatnik wnosi o potwierdzenie, ze wniesienie w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do Spółki Osobowej Nieruchomości nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych.

2.

Podatnik wnosi o potwierdzenie, że w przypadku sprzedaży Nieruchomości przez Spółkę Osobową, do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT Spółka - jako wspólnik Spółki Osobowej - będzie mogła zaliczyć (przypadającą na Spółkę proporcjonalnie do wielkości posiadanego udziału) wartość Nieruchomości, wynikającą z ksiąg rachunkowych Spółki Osobowej. Wartość ta równa będzie wartości określonej w umowie Spółki Osobowej, w łącznej wysokości nie wyżej jednak niż wartość rynkowa Nieruchomości z dnia dokonania aportu.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 2. W przedmiocie pytania nr 1 wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Zdaniem Wnioskodawcy (ad. do pytania nr 2):

Spółki osobowe są transparentne podatkowo. Powyższe oznacza, ze z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikiem podatku dochodowego nie jest sama spółka, lecz poszczególni wspólnicy.

W sytuacji, gdy wspólnikiem spółki osobowej jest osoba prawna, zasady alokacji przychodów i kosztów spółki osobowej do poszczególnych wspólników określa art. 5 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej: ustawa o p.d.o.p.). Alokacji dokonuje się na poziomie kalkulacyjnym, tj. poprzez odpowiedni podział kosztów i przychodów - zarówno tych uwzględnianych, jak i tych nieuwzględnianych dla potrzeb kalkulacji zobowiązania podatkowego.

Przy ustalaniu dochodu Spółki do opodatkowania z tytułu sprzedaży Nieruchomości należy - zdaniem Podatnika - stosować zasadę, wyrażoną w art. 7 ust. 2 Ustawy o p.d.o.p.; zgodnie z tym przepisem dochodem (a więc także dochodem z tytułu sprzedaży składnika majątku przez Spółkę Osobową) będzie nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania. Zarówno przychody jak i koszty uzyskania przychodów powinny być przyporządkowane do Podatnika proporcjonalnie do posiadanego udziału w Spółce Osobowej.

Przychodem w analizowanej sytuacji będzie cena sprzedaży Nieruchomości, cena ta, stosownie do art. 14 Ustawy o p.d.o.p., nie powinna odbiegać od wartości rynkowej Nieruchomości, określonych na moment sprzedaży. Ustawa o p.d.o.p. nie definiuje natomiast, w jaki sposób należy określić koszty uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży przez spółkę osobową innych niż środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne składników majątkowych, otrzymanych przez tą spółkę tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego przez spółkę kapitałową.

W przypadku sprzedaży przez spółkę osobową środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (składniki majątkowe wprowadzone do ewidencji środków trwałych spółki osobowej), otrzymanych w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego przez spółkę kapitałową, kosztem uzyskania przychodów byłaby wartość określona w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej, pomniejszona o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Organy podatkowe przyjmują w tym zakresie odpowiednie stosowanie przepisów art. 16g ust. 1 pkt 4 Ustawy o p.d.o.p. oraz art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 Ustawy o p.d.o.p., w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wniesionych w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki kapitałowej, za wartość początkową tych składników majątkowych przyjmuje się wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej. Podobną regulację zawiera art. 22g ust. 1 pkt 4 Ustawy o p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wniesionych do osobowej spółki handlowej uważa się wartość ustaloną przez poszczególnych wspólników, nie wyższą jednak niż wartość rynkowa. Wartości te - pomniejszone o wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych - stanowią koszt uzyskania przychodu w przypadku zbycia przedmiotu aportu przez spółkę osobową.

Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych.

Zdaniem Spółki w analogiczny sposób powinien zostać ustalony koszt uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży przez spółkę osobową innych niż środki trwałe lub wartości niematerialnych i prawne składników majątkowych, otrzymanych w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego przez spółkę kapitałową. Kosztem uzyskania przychodów powinna wówczas być wartość otrzymanych składników majątku, określona w umowie spółki osobowej na moment wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) nie wyższa jednak niż wartość rynkowa z dnia dokonania aportu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl