IPPB3/423-489/09-4/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-489/09-4/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 27 lipca 2009 r. (data wpływu 30 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej składników majątkowych wniesionych aportem do spółki komandytowej, uzupełnionym w dniu 2 listopada 2009 r. (data wpływu do BKIP w Płocku) o dokument potwierdzający prawo do reprezentacji Spółki przez pana Michała M na wezwanie z dnia 21 października 2009 r. Nr IPPB3/423-489/09-2/MS (data doręczenia 26 października 2009 r.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej składników majątkowych wniesionych aportem do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. < Spółka> jest wieczystym użytkownikiem trzech działek gruntu (działki nr 421/2 objętej KW XXX oraz działek nr 325/10 i 325/11, objętych KW YYYY, prowadzonych przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego). Działki 325/10 i 325/11 są zabudowane budynkami lub budowlami, a działka nr 421/2 jest działką niezabudowaną. Prawo użytkowania wieczystego wskazanych działek wraz z prawem własności posadowionych na nich budynków i budowli (dalej określane łącznie jako Nieruchomości) zostaną wniesione tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki komandytowej (dalej: Spółka Komandytowa). Nieruchomości zostaną wniesione do Spółki Komandytowej po wartości rynkowej, przewyższającej cenę nabycia, a wynikającej z aktualnej wyceny Nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Wartość Nieruchomości zostanie wskazana w umowie spółki jako wkład komplementariusza.

W ramach Spółki Komandytowej Spółka będzie pełnił rolę komplementariusza. Drugim ze wspólników Spółki Komandytowej (komandytariuszem) będzie inna osoba prawna (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Spółka będzie uprawniony do udziału w zysku Spółki Komandytowej w proporcji do wartości wkładów wniesionych przez obydwu Wspólników. W świetle art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychody i koszty uzyskania przychodów wynikające z udziału w Spółce Komandytowej są zaliczane do przychodów i kosztów Spółka w proporcji do jego prawa w udziale w zysku Spółki Komandytowej. Oznacza to, że Spółka będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dochodów uzyskanych z działalności w formie spółki osobowej.

Po wniesieniu aportu Nieruchomości będą wykorzystywane przez Spółkę Komandytową do prowadzenia jej działalności gospodarczej. W związku z tym budynki i budowle posadowione na gruncie będą podlegać amortyzacji. W przyszłości możliwa będzie sprzedaż Nieruchomości przez Spółkę Komandytową na rzecz podmiotów trzecich.

W związku z powyższym Spółka wnosi o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następujących kwestiach:

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wniesienie przez Spółkę Nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (Spółki Komandytowej) będzie skutkowało powstaniem przychodu (dochodu) u Spółki, na dzień wniesienia tego wkładu (w szczególności przychód ze zbycia nieruchomości).

2.

Jaką wartość początkową Nieruchomości wniesionych w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej należy przyjąć dla potrzeb amortyzacji podatkowej, z tytułu której odpisy amortyzacyjne będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Spółka.

3.

Jak Spółka powinna ustalić koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy Nieruchomość wniesiona do spółki osobowej zostanie następnie sprzedana.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 2. W przedmiocie pytania nr 1 i 3 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Zdaniem Wnioskodawcy (ad. nr 2):

Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej: ustawa o p.d.o.p. nie istnieją przepisy określające jak ustalić wartość początkową dla celów amortyzacji dla wkładów niepieniężnych wnoszonych przez osoby prawne do spółek osobowych. W tej sytuacji uzasadnionym wydaje się stosowanie analogiczne art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.p., zgodnie z którym w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Warto także zauważyć, że na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej, jako "ustawa o p.d.o.f."), za wartość początkową m.in. środków trwałych uważa się w razie nabycia postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu. Trudno wskazać argumenty przemawiające przeciwko możliwości analogicznego zastosowania tych zasad do sytuacji, gdy spółka kapitałowa wnosi aport do spółki osobowej, gdyż z perspektywy ewidencji rachunkowej spółki osobowej status wspólnika pozostaje bez znaczenia.

W konsekwencji, należy uznać, ze dla celów amortyzacji podatkowej za wartość początkową Nieruchomości (wartość początkową budynków i budowli) należy przyjąć jej wartość rynkową w momencie wniesienia wkładu do spółki osobowej, określoną w umowie spółki. W rezultacie Spółka jako wspólnik Spółki Komandytowej będzie uprawniona, do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów części odpisów amortyzacyjnych od budynków i budowli wniesionych drodze wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości, w proporcji do udziału w zyskach, określonego w umowie spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl