IPPB3/423-489/09-3/MS - Powstanie przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wniesienia przez spółkę z o.o. aportu w postaci nieruchomości do spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-489/09-3/MS Powstanie przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wniesienia przez spółkę z o.o. aportu w postaci nieruchomości do spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia z dnia 27 lipca 2009 r. (data wpływu 30 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów, uzupełnionym w dniu 2 listopada 2009 r. (data wpływu do BKIP w Płocku) o dokument potwierdzający prawo do reprezentacji Spółki przez pana Michała M na wezwanie z dnia 21 października 2009 r. Nr IPPB3/423-489/09-2/MS (data doręczenia 26 października 2009 r.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (Spółka) jest wieczystym użytkownikiem trzech działek gruntu (działki nr 421/2 objętej KW XXX oraz działek nr 325/10 i 325/11, objętych KW YY, prowadzonych przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego). Działki 325/10 i 325/11 są zabudowane budynkami lub budowlami, a działka nr 421/2 jest działką niezabudowaną. Prawo użytkowania wieczystego wskazanych działek wraz z prawem własności posadowionych na nich budynków i budowli (dalej określane łącznie jako Nieruchomości) zostaną wniesione tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki komandytowej (dalej: Spółka Komandytowa). Nieruchomości zostaną wniesione do Spółki Komandytowej po wartości rynkowej, przewyższającej cenę nabycia, a wynikającej z aktualnej wyceny Nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Wartość Nieruchomości zostanie wskazana w umowie spółki jako wkład komplementariusza.

W ramach Spółki Komandytowej będzie pełnił rolę komplementariusza. Drugim ze wspólników Spółki Komandytowej (komandytariuszem) będzie inna osoba prawna (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Spółka będzie uprawniony do udziału w zysku Spółki Komandytowej w proporcji do wartości wkładów wniesionych przez obydwu Wspólników. W świetle art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychody i koszty uzyskania przychodów wynikające z udziału w Spółce Komandytowej są zaliczane do przychodów i kosztów Spółka w proporcji do jego prawa w udziale w zysku Spółki Komandytowej. Oznacza to, że Spółka będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu dochodów uzyskanych z działalności w formie spółki osobowej.

Po wniesieniu aportu Nieruchomości będą wykorzystywane przez Spółkę Komandytową do prowadzenia jej działalności gospodarczej. W związku z tym budynki i budowle posadowione na gruncie będą podlegać amortyzacji. W przyszłości możliwa będzie sprzedaż Nieruchomości przez Spółkę Komandytową na rzecz podmiotów trzecich.

W związku z powyższym Spółka wnosi o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następujących kwestiach:

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wniesienie przez Spółkę Nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (Spółki Komandytowej) będzie skutkowało powstaniem przychodu (dochodu) u Spółki, na dzień wniesienia tego wkładu (w szczególności przychód ze zbycia nieruchomości).

2.

Jaką wartość początkową Nieruchomości wniesionych w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej należy przyjąć dla potrzeb amortyzacji podatkowej, z tytułu której odpisy amortyzacyjne będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Spółka.

3.

Jak Spółka powinna ustalić koszt uzyskania przychodu w sytuacji, gdy Nieruchomość wniesiona do spółki osobowej zostanie następnie sprzedana.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie nr 1. W przedmiocie pytania nr 2-3 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Zdaniem Wnioskodawcy (ad. nr 1):

W świetle art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej "k.s.h.") spółka osobowa nie posiada osobowości prawnej. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej: ustawa o p.d.o.p.), przychody (oraz koszty uzyskania przychodów - art. 5 ust. 2 ustawy o p.d.o.p.) z udziału w spółce niebędącej osoba prawną określa się u podatnika proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy z pozostałymi przychodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem Spółki Komandytowej, odnoszące się do Spółka jako jej wspólnika, należy określać w proporcji do udziału w zyskach ze Spółki Komandytowej. Z uwagi na brak podmiotowości prawnej Spółki Komandytowej, wniesienie wkładu do takiej spółki nie może być uznane za odpłatne zbycie przedmiotu wkładu. Wniesienie nieruchomości tytułem wkładu do spółki osobowej nie stanowi przysporzenia majątkowego po stronie wspólnika (wspólników) jak również nie będzie stanowić zwiększenia majątku samej Spółki. W efekcie wniesienie Nieruchomości aportem do Spółki Komandytowej jako spółki osobowej jest jedynie transformacją majątku Spółki na wkład do spółki osobowej.

Warto zauważyć, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p., za przychód uznaje się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Udział w spółce komandytowej nie posiada wartości nominalnej, jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Brak jest jednocześnie analogicznej regulacji w odniesieniu do wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółek osobowych. Takie brzmienie ustawy prowadzi do wniosku, że na gruncie ustawy o p.d.o.p. jedynie wartość nominalna udziałów w spółce kapitałowej stanowi przychód u wspólnika, który wnosi wkład niepieniężny. Oznacza to, że wniesienie aportu do spółki osobowej w postaci Nieruchomości nie skutkuje powstaniem przychodu dla Spółki z tytułu wniesienia wkładu.

Przedstawione powyżej stanowisko zostało potwierdzone przez organy podatkowe. W decyzji z 19 czerwca 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie stwierdziła, że jeżeli "wkład niepieniężny w postaci nieruchomości wniesiony zostanie do spółki osobowej, nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7, w myśl którego przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie wspólnika" (nr 1401/BP-I/006-1136/06/KS. Takie stanowisko zawiera również decyzja Izby Skarbowej w Warszawie w sprawie interpretacji wydana 12 listopada 2007 r. (nr 1401/BP-I/005-283/07/KS) a także interpretacje tejże Izby nr IP-PB3-423-960/08-2/MS z 8 września 2008 r. oraz nr ILPB3/423-412/08-2/HS z 1 października 2008 r.

Podobne stanowisko zajmują organy podatkowe w odniesieniu do wkładów w spółkach osobowych obejmowanych przez osoby fizyczne (np. interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego Piotrkowie Trybunalskim z 10 lutego 2006, sygn. US I/1-415/25/2005.). Jako, że regulacje ustawy o p.d.o.p. oraz ustawy o p.d.o.f. we wskazanym zakresie są analogiczne, konkluzje wynikające z tych interpretacji są w ocenie Spółki miarodajne w odniesieniu do wspólników spółek osobowych będących osobami prawnymi. Przyjęcie, że w przypadku osób prawnych, taki przychód powstaje odmiennie niż w przypadku osób fizycznych, byłoby sprzeczne z zasadą równości podmiotów gospodarczych.

Konkludując należy uznać, ze wniesienie Nieruchomości do spółki osobowej nie stworzy przychodu po stronie Spółki jak i potencjalnych pozostałych wspólników spółki osobowej na moment dokonania wniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl