IPPB3/423-479/11-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-479/11-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2011 r. (data wpływu 15 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Wnioskodawcy w związku z wniesieniem przez niego do innej spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Wnioskodawcy w związku z wniesieniem przez niego do innej spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej "Spółka" lub ",Spółka Wnosząca Aport" lub "Wnioskodawca") rozważa obecnie restrukturyzację swojej działalności. W ramach jednej z opcji restrukturyzacyjnych (w terminie do 30 listopada 2011 r.) rozważany jest aport zespołu składników majątkowych stanowiących łącznie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego do Sp. z o.o. (dalej "Spółka Otrzymująca Aport"). Przy okazji aportu przedsiębiorstwa do Spółki Otrzymującej Aport przejdą m.in.:

* grunty będące własnością Spółki Wnoszącej Aport - działka nr 1 o powierzchni 5,81ha; działka nr 2 o powierzchni 0,21 ha - ujęte w księgach w pozycji aktywa obrotowe jako towary oraz środki trwałe w budowie tj. koszty opracowania koncepcji architektonicznej zabudowy oraz koncepcji przestrzennej centrum handlowego, koszty przygotowania map dla celów projektowych, opłaty za uzgodnienia - poniesione w latach 2006- 2009 (dalej "Nieruchomości");

* 2 pracownicy;

* inne środki trwałe, tj. urządzenie wielofunkcyjne;

* należności od odbiorców, tj. należności krótkoterminowe od Urzędu Skarbowego z tytułu VAT;

* środki pieniężne;

* otrzymane pożyczki od następujących podmiotów: związane z przedsiębiorstwem.

Przedmiot aportu zwiększy kapitał zakładowy Spółki Otrzymującej Aport. W zamian Spółce Wnoszącej Aport zostaną wydane udziały w podwyższonym kapitale zakładowym o wartości nominalnej odpowiadającej wartości przedsiębiorstwa wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie oznaczone nr 2:

Czy w wyniku wniesienia przez Spółkę na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa po stronie Spółki powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy

W przypadku objęcia udziałów Spółki Otrzymującej Aport w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa po stronie Spółki nie powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o p.d.o.p., do przychodów, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, należy w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, przy czym przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. Zgodnie z regulacją prawną zawartą w art. 4a pkt 3 ustawy o p.d.o.p., przedsiębiorstwo dla celów podatkowych oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Jak zatem wyniku z powołanego przepisu przychód podatkowy w wysokości w nim określonej powstaje jedynie w sytuacji, gdy wnoszonego wkładu niepieniężnego nie można uznać za przedsiębiorstwo/zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy wnoszony aport spełnia wymogi przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa u podmiotu wnoszącego ten aport przychód nie powstanie.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, że objęcie przez Wnioskodawcę udziałów Spółki Otrzymującej Aport w zamian za aport w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu Cywilnego nie będzie skutkować dla niego powstaniem przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydanych przez organy podatkowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl