IPPB3/423-474/14-2/MS1

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 czerwca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-474/14-2/MS1

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2014 r. (data wpływu: 28 kwietnia 2014 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest osobą prawną, polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: p.d.o.p.) od całości osiąganych dochodów.

Planowane jest, że udziały w Spółce nabędzie S. Sp. z o.o. (dalej: S), podmiot należący do grupy kapitałowej S. Group (dalej: Grupa), polski rezydent podatkowy podlegający opodatkowaniu p.d.o.p. od całości osiąganych dochodów, będący większościowym (tekst jedn.: posiadającym ok. 99% akcji) akcjonariuszem S. W Polska S.A. (dalej: Spółka Akcyjna).

W dalszej kolejności zostanie dokonane podwyższenie kapitału zakładowego Spółki. S obejmie nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji Spółki Akcyjnej, których wartość na dzień dokonania transakcji będzie równa lub wyższa od wartości nominalnej nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki obejmowanych przez S. Objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny (w postaci akcji w Spółce Akcyjnej) wniesiony do Spółki przez S odbędzie się w ramach tzw. transakcji wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o p.d.o.p. W efekcie, Spółka nabędzie akcje Spółki Akcyjnej i stanie się jej akcjonariuszem, posiadającym w niej bezwzględną większość praw głosu. Ewentualna zapłata w gotówce nie jest przewidywana, jednak gdyby wystąpiła, zostanie dokonana w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej nowych udziałów Wnioskodawcy obejmowanych przez S. Transakcja będzie spełniać warunki wskazane w art. 12 ust. 4d ustawy o p.d.o.p., tj.:

* Wnioskodawca (Spółka Nabywająca) będzie podlegać w Polsce opodatkowaniu p.d.o.p. od całości osiąganych dochodów;

* (Spółka Wnosząca) będzie podlegać w Polsce opodatkowaniu p.d.o.p. od całości osiąganych dochodów;

* Wnioskodawca nabędzie akcje Spółki Akcyjnej od jej wspólnika (S);

* w zamian za akcje Spółki Akcyjnej Wnioskodawca przekaże S własne udziały;

* ewentualna zapłata w gotówce zostanie dokonana w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej nowych udziałów Wnioskodawcy obejmowanych przez S;

* Wnioskodawca w wyniku transakcji uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce

* Akcyjnej.

Analogiczna transakcja zostanie następnie przeprowadzona z drugim akcjonariuszem Spółki Akcyjnej, innym podmiotem z Grupy, tj. W.P Sp. z o.o. (dalej: W.P), będącym polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu p.d.o.p. od całości osiąganych dochodów.

Na skutek transakcji W. Pobejmie nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji w Spółce Akcyjnej, których wartość na dzień dokonania transakcji będzie równa lub wyższa od wartości nominalnej nowych udziałów podwyższonym kapitale zakładowym Wnioskodawcy obejmowanych przez Wódkę Polską. Ewentualna zapłata w gotówce nie jest przewidywana, jednak gdyby wystąpiła, zostanie dokonana w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej nowych udziałów Wnioskodawcy obejmowanych przez W.P. Objęcie udziałów w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji w Spółce Akcyjnej wniesiony do Wnioskodawcy przez W. P odbędzie się w ramach tzw. transakcji wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o p.d.o.p. Transakcja wymiany udziałów z Wódką Polską również będzie spełniać warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

* Wnioskodawca (Spółka Nabywająca) będzie podlegać w Polsce opodatkowaniu p.d.o.p. od całości osiąganych dochodów;

* W. P będzie podlegać w Polsce opodatkowaniu p.d.o.p. od całości osiąganych dochodów;

* Wnioskodawca nabędzie akcje Spółki Akcyjnej od jej wspólnika (W. P);

* w zamian za akcje Spółki Akcyjnej Wnioskodawca przekaże W. P własne udziały;

* ewentualna zapłata w gotówce zostanie dokonana w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej nowych udziałów Wnioskodawcy obejmowanych przez W. P;

* Wnioskodawca, posiadający bezwzględną większość praw głosu w Spółce Akcyjnej, w wyniku transakcji zwiększy ilość posiadanych akcji.

W wyniku opisanej powyżej restrukturyzacji Wnioskodawca nabędzie 100% akcji Spółki Akcyjnej oraz będzie spółką zależną S (ponad 99% udziałów) i W. P.

W przyszłości, Wnioskodawca może dokonać sprzedaży wszystkich posiadanych akcji Spółki Akcyjnej do podmiotu z Grupy lub podmiotu trzeciego spoza Grupy. Sprzedaż akcji dokonana zostanie po cenie rynkowej ustalonej na moment ich sprzedaży.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej nabytych wcześniej przez Wnioskodawcę w drodze transakcji wymiany udziałów, kosztem nabycia przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej będzie nominalna wartość udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcom w ramach transakcji wymiany udziałów (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o p.d.o.p.).

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przyszłym, w przypadku odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej nabytych wcześniej przez Wnioskodawcę w drodze transakcji wymiany udziałów, kosztem uzyskania przychodu z tytułu nabycia przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej będzie nominalna wartość udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcom w ramach transakcji wymiany udziałów (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o p.d.o.p.).

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Stosownie natomiast do art. 16 ust. 1 pkt 8e wspomnianej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te jednak w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d są kosztem uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

Zdaniem Wnioskodawcy, z wykładni literalnej oraz celowościowej powołanego powyżej art. 16 ust. 1 pkt 8e ww. ustawy wynika wprost, że za koszty, poniesione przez Spółkę w celu nabycia akcji Spółki Akcyjnej w drodze wymiany udziałów, winna być; uznana kwota odpowiadająca wartości nominalnej udziałów wyemitowanych przez Spółkę w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, a następnie wydanych do S i W. P. Zatem w przypadku odpłatnego zbycia, w przyszłości, przez Spółkę, akcji w Spółce Akcyjnej nabytych w drodze wymiany udziałów, koszt uzyskania przychodu będzie stanowiła wartość nominalna udziałów własnych Spółki, wydanych do S i W.P w zamian za aport do Spółki ich akcji w Spółce Akcyjnej.

Wnioskodawca chciałby jednocześnie wskazać, że przedstawione stanowisko znajduje potwierdzenie w wydanych przez organy podatkowe interpretacjach indywidualnych. W podobnym tonie wypowiedzieli się m.in.:

* Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej ILPB3/423-412/13-3/PR z dnia 3 grudnia 2013 r.;

* Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej IPTPB3/423-452/12-2/IR z dnia 8 marca 2013 r.;

* Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej ILPB3/423-295/12-4/JG z dnia 25 września 2012 r.;

* Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej IPPB3/423-805/11-2/AG z dnia 12 grudnia 2011 r.

Podsumowując, Wnioskodawca chciałby zaznaczyć, że celem zbycia akcji Spółki Akcyjnej nabytych w drodze wymiany udziałów będzie uzyskanie przychodu z tytułu ich odpłatnego zbycia (a zatem spełniona zostanie przesłanka wskazana w art. 15 ust. 1 ustawy p.d.o.p. pozwalająca na zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów). Wydatki te - na moment zbycia akcji - nie zostały także wyłączone z kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a wręcz przeciwnie - omawiany art. 16 ust. 1 pkt 8e ww. ustawy wprost stwierdza, że wydatki te będą stanowić - na moment zbycia udziałów kosz podatkowy. Powyższy przepis określa ponadto sposób ustalenia kosztu uzyskania przychodu analizowanym zdarzeniu przyszłym (tekst jedn.: sprzedaży akcji Spółki Akcyjnej nabytych w drodze wymian udziałów). Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji w Spółce Akcyjnej należy zatem uznać wartość nominalną udziałów Spółki przekazanych do S i W. P w ramach wymiany udziałów.

Na marginesie Wnioskodawca zaznacza, że do opisywanej transakcji nie będzie miał zastosowania art. 15 ust. 1I i 1k ustawy o p.d.o.p., gdyż jak wskazano powyżej zastosowanie będzie miał tu przepis szczególny, tj. art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o p.d.o.p. dotyczący ustalania kosztów uzyskania przychodów przy transakcji wymiany udziałów. W szczególności, zbywane przez Wnioskodawcę akcje Spółki Akcyjnej nie zostały przez Wnioskodawcę nabyte w zamian za wkład niepieniężny, czego wymaga hipoteza art. 15 ust. 1I i 1k ustawy o p.d.o.p. lecz jako wkład niepieniężny (Wnioskodawca nie wnosił wkładu lecz go otrzymał).

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, ze w opisanym zdarzeniu przyszłym kosztem nabycia przez Wnioskodawcę akcji w Spółce Akcyjnej będzie nominalna wartość udziałów Wnioskodawcy wydanych akcjonariuszom Spółki Akcyjnej w ramach transakcji wymiany udziałów (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o p.d.o.p.).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl