IPPB3/423-474/11-7/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-474/11-7/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 maja 2011 r. (data wpływu 3 czerwca 2011 r.) uzupełnione pismem z dnia 25 lipca 2011 r. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14 lipca 2011 r. i pismami z dnia 5 sierpnia 2011 r. (data wpływu 10 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, w momencie zapłaty, potracenia, kapitalizacji, odsetek od pożyczek, kredytów bankowych oraz obligacji pozyskanych w celu zakupu akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, w momencie zapłaty, potrącenia, kapitalizacji, odsetek od pożyczek, kredytów bankowych oraz obligacji pozyskanych w celu zakupu akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Sp. z o.o. (dalej: "Wnioskodawca") zamierza kupić akcje polskiej spółki akcyjnej. Cena zakupu akcji zostanie sfinansowana częściowo ze środków własnych Wnioskodawcy, a częściowo z kredytów bankowych (udzielonych przez krajowe lub zagraniczne instytucje finansowe) lub jednocześnie z pożyczek, lub jednocześnie z emisji obligacji (dalej łącznie kredyty, pożyczki i obligacje zwane są "Finansowaniem Zewnętrznym").

W związku z korzystaniem z Finansowania Zewnętrznego Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty odsetek Odsetki mogą także podlegać potrąceniu ze zobowiązaniami finansujących wobec Wnioskodawcy albo kapitalizacji

Z nabytych akcji Wnioskodawca może uzyskiwać dywidendy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy odsetki od Finansowania Zewnętrznego (kredytów bankowych, pożyczek oraz obligacji) pozyskanego przez Wnioskodawcę w celu sfinansowania zakupu akcji polskiej spółki akcyjnej będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów:

1.

w momencie ich zapłaty (w przypadku zapłaty)

2.

w momencie potrącenia (w przypadku potrącenia)

3.

w momencie kapitalizacji (w przypadku kapitalizacji).

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki związane z pozyskaniem Finansowania Zewnętrznego (kredytów bankowych, pożyczek lub obligacji) na zakup akcji nie są bezpośrednimi wydatkami na nabycie akcji, tj. ceną za akcje należną sprzedającemu. Są wynagrodzeniem należnym podmiotom udzielającym Finansowania Zewnętrznego, czyli zapłatą za to Finansowanie. W konsekwencji, odsetki od Finansowania Zewnętrznego pozyskanego przez Wnioskodawcę w celu sfinansowania nabycia akcji polskiej spółki akcyjnej będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty, potrącenia lub kapitalizacji. Wynika to z poniższej argumentacji.

Dla uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów: (i) muszą być spełnione warunki określone w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., a jednocześnie (ii) wydatek nie może być z mocy prawa uznany za niestanowiący kosztu uzyskania przychodów (w szczególności na podstawie przepisów art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 UPOOP, kosztem uzyskania przychodów jest koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p. do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek od pożyczki/kredytu. Kosztem uzyskania przychodów mogą być skapitalizowane odsetki od pożyczki (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) u.p.d.o.p. Odsetki stanowią więc koszt uzyskania przychodów, jeżeli zostaną faktycznie zapłacone lub skapitalizowane, przy czym za zapłatę, jak wskazano wyżej, należy uznać także potrącenie.

Jednocześnie, stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na nabycie akcji. Wydatki takie są jednak kosztem z odpłatnego zbycia tych akcji. W przypadku zdarzenia przyszłego, którego do tyczy wniosek, podstawowe znaczenie ma rozróżnienie "wydatków na nabycie akcji" od wydatków związanych z nabyciem akcji. W szczególności rozróżnienie to związane jest z celem w jakim bezpośrednio ponoszone są poszczególne wydatki, a nie ze źródłem finansowania tych wydatków.

Przepisy u.p.d.o.p. nie zawierają definicji "wydatków na nabycie akcji" w spółce. Dla ustalenia znaczenia tego sformułowania należy posłużyć się wykładnią językową, która w braku definicji legalnej nakazuje nadawać interpretowanym zwrotom prawnym znaczenie tożsame do potocznego znaczenia danego zwrotu. Zgodnie z definicją wskazaną w "Uniwersalnym słowniku języka polskiego" pod redakcją profesora Stanisława Dubisza (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003) wyraz "wydatek" oznacza - "sumę, która ma być wydana albo sumę wydaną na coś". Uwzględniając powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, wydatek to kwota (suma), która ma być wydana na dany cel, a "wydatek na nabycie akcji" w spółce to kwota (suma), która ma być wydana na dany, konkretny cel, jakim jest nabycie akcji. Taką kwotę (sumę) stanowią bez wątpienia cena za akcje wskazana w umowie sprzedaży oraz np.: opłata notarialna związana z zawarciem takiej umowy, prowizja biura maklerskiego, etc. Nie będzie nią natomiast wynagrodzenie dla innego podmiotu za usługę finansową podlegającą na udostępnieniu określonego finansowania.

Sformułowanie "wydatki na nabycie" - użyte przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p. - oznacza zatem, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży akcji zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie akcji bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie akcji.

Natomiast odsetki od obligacji albo od pożyczek i kredytów zaciągniętych na zakup akcji związane są ze źródłem finansowania nabycia akcji, a zatem nie są wydatkami na nabycie akcji.

W opinii Wnioskodawcy, w jego przypadku bezpośrednie zastosowanie znajdzie art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p., na podstawie których Wnioskodawca będzie mógł zaliczać odsetki od Finansowania Zewnętrznego do kosztów uzyskania przychodów w chwili poniesienia tych wydatków.

Stanowisko takie jest powszechnie akceptowane zarówno przez organy podatkowe (por. np. pisma Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2008 r., sygn. ILPB3/423-289/08-2/HS, Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 13 września 2007 r., sygn. 1472/ROPI/423-294/07/AK, pismo Ministerstwa Finansów z dnia 7 sierpnia 2002 r., znak: PB4/AK-8214-6905-192/02 czy pisma Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 maja 2009 r., sygn. IBPBl/2/423-116/09/BG, z dnia 11 maja 2009 r. sygn. IPPBI/2/423-305/09/PP oraz z dnia 12 stycznia 2011 r. sygn. IBPBI/2/423-25/11/BG oraz lBPBI/2/423-127I/1o/BG), jak i sądy administracyjne (por np. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyrokach z dnia 7 września 2004 r., sygn. akt FSK 324/04 oraz z dnia 13 stycznia 2006 r., sygn. II FSK 229/05, a także Wojewódzki sąd Administracyjny Warszawie w wyroku z 10 listopada 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 870/09).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl