IPPB3/423-473/11-4/MC - Ustalenie momentu powstania przychodu z tytułu realizacji prenumeraty w dacie dokonania poszczególnych dostaw.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-473/11-4/MC Ustalenie momentu powstania przychodu z tytułu realizacji prenumeraty w dacie dokonania poszczególnych dostaw.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2011 r. (data wpływu 1 czerwca 2011 r.) uzupełniony pismem z dnia 22 lipca 2011 r. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu realizacji prenumeraty w dacie dokonania poszczególnych dostaw - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu realizacji prenumeraty w dacie dokonania poszczególnych dostaw.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi sprzedaż prasy w prenumeracie w oparciu o umowy z:

* wydawcami prasy - zawierane przez jednostkę organizacyjną Spółka S.A. o ogólnopolskim zasięgu działania - prenumerata centralna - sprzedaż prowadzona na obszarze całego kraju,

* wydawcami lub kolporterami - zawierane przez jednostki organizacyjne o rejonowym zasięgu działania - prenumerata lokalna - sprzedaż prowadzona na ograniczonych obszarach kraju.

Działalność ta polega na przyjmowaniu zamówień i przedpłat od prenumeratorów, (osób fizycznych - prowadzących i nieprowadzących działalności gospodarczej, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej) oraz doręczaniu im zaabonowanych egzemplarzy prasy.

Sprzedaż prasy w prenumeracie realizowana jest za pośrednictwem placówek pocztowych, listonoszy oraz witryny internetowej pod adresem: www. Spólka-polska. pl/prenumerata. Prenumeratę pocztową można zamówić na: rok, półrocze, trzy kwartały, kwartał oraz na miesiąc (dotyczy dzienników i czasopism regionalnych). Zamówienia i przedpłaty na prenumeratę prasy przyjmowane są w określonych okresach zgodnie z aktualnymi cennikami. Przykładowo - zamówienia i przedpłaty na czasopisma ogólnopolskie (prenumerata centralna) przyjmowane są przez wszystkie placówki pocztowe, listonoszy oraz za pośrednictwem ww. witryny internetowej w następujących terminach:

* do 25 listopada odnośnie prenumeraty realizowanej od 1 stycznia roku następnego,

* do 25 lutego odnośnie prenumeraty realizowanej od 1 kwietnia danego roku,

* do 25 maja odnośnie prenumeraty realizowanej od 1 lipca danego roku,

* do 25 sierpnia odnośnie prenumeraty realizowanej od 1 października danego roku.

W ramach zawartych umów z kontrahentami Spółka S.A. zamawia w ustalonym terminie określoną ilość prasy w prenumeracie a następnie wydawcy/kolporterzy realizują na rzecz SPÓŁKA S.A. dostawy poszczególnych tytułów prasowych, sukcesywnie według harmonogramów ukazywania się poszczególnych wydawnictw. Ostatnim etapem dystrybucji prasy w formie prenumeraty pocztowej jest dostarczenie przez SPÓŁKA S.A. zaabonowanego tytułu prasowego danemu prenumeratorowi według zasad obowiązujących przy doręczaniu przesyłek listowych nierejestrowanych, a mianowicie w przypadku:

* dzienników, których data wydawnicza nie przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy - w terminie zgodnym z datą wydawniczą,

* dzienników, których data wydawnicza przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy - nie później niż w pierwszym dniu roboczym po sobocie lub dniu ustawowo wolnym od pracy,

* czasopism - do 4-ch dni roboczych licząc od dnia otrzymania nakładu od wydawcy lub kolportera.

Rozliczenia z kontrahentami z tytułu zakupu prasy w prenumeracie odbywają się po zrealizowanej dostawie lub w formie zaliczkowania na poczet przyszłych dostaw (w zależności od umowy).

Każda dostawa prasy dokumentowana jest fakturą VAT, którą wydawcy/kolporterzy zobowiązani są wystawić w terminie 7 dni od zakończenia miesiąca kalendarzowego, w którym zrealizowano dostawę prasy na podstawie złożonego przez Spółkę zamówienia, bądź też w terminie 7 dni od daty dokonania dostawy przez kontrahenta. W przypadku zaliczkowania przez SPÓŁKA S.A. całości lub części przedpłat na poczet przyszłych dostaw prasy, kontrahent powinien wystawić fakturę VAT nie później niż 7-go dnia od dnia otrzymania należności. W przypadku, gdy kwota wpłaconej przez Spółkę zaliczki jest równa lub większa od wartość dostarczonej w danym miesiącu prasy, wówczas kontrahent wystawia specyfikację potwierdzającą wartość i ilość dostarczonej prasy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania

Czy Spółka ma prawo do rozpoznania przychodu z tytułu realizacji prenumeraty w dacie dostarczenia egzemplarzy prasy przez wydawców/kolporterów do Spólki.

Stanowisko Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 12 ust. 3a w związku z ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za datę powstania przychodu uważa się m.in. dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności z zastrzeżeniem ust. 3c. który stanowi, że jeżeli strony ustalają iż usługa jest w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Zgodnie z posiadaną interpretacją przepisów prawa podatkowego wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wpłaty otrzymywane od prenumeratorów nie stanowią dla Spółki przychodu. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Pobrane wpłaty stają się przychodem podatkowym dopiero w momencie wykonania świadczenia, którym w przedstawionym stanie faktycznym jest data dostarczenia przez wydawców/kolporterów dzienników i czasopism do Spółki. W tym samym okresie rozpoznawane są również przez Spółkę koszty z tytułu zakupu prasy w prenumeracie od kontrahentów, które są bezpośrednio związane z przychodami zrealizowanymi z tytułu prenumeraty prasy. Spółkapo otrzymaniu dzienników i czasopism od wydawców/kolporterów rozpoczyna proces ich doręczania finalnemu odbiorcy. Dla momentu rozpoznania przychodu z tytułu prenumeraty nie ma znaczenia, naszym zdaniem, kiedy prenumerator ten faktycznie otrzyma egzemplarz prasy.

W praktyce nie występują sytuacje zwrotów egzemplarzy prasy w prenumeracie do wydawców/kolporterów (za wyjątkiem błędnie nadzielonych ilości) i wszystkie dostarczone do Spółki dzienniki i czasopisma są doręczane prenumeratorom. Wobec powyższego zasadne jest rozpoznanie tego przychodu w miesiącu, w którym kontrahenci dostarczyli prasę do Spółki. Można uznać bowiem, że w tym momencie Spółka realizuje prenumeratę prasy na rzecz klientów zaś sam proces faktycznego doręczenia nie wpływa na moment rozpoznania tego przychodu. Wartość rozpoznanego przychodu wynikałaby z wystawionej przez kontrahenta faktury VAT za dostawy zrealizowane w danym miesiącu lub ze specyfikacji, w przypadku gdy wartość zaliczki wpłaconej przez Spółkę jest równa lub większa wartości dostarczonych czasopism.

Mając powyższe na uwadze, stoimy na stanowisku, że w przypadku przyjmowania przedpłat na prenumeratę prasy, Spółka ma prawo do rozpoznania przychodu z tytułu realizacji prenumeraty, sukcesywnie, w dacie dokonania poszczególnych dostaw przez wydawców/kolporterów.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, co następuje:

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm. dalej: p.d.o.p.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Natomiast moment uzyskania przychodów określają przepisy art. 12 ust. 3a, 3c, 3d i 3e p.d.o.p. Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3a tej ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Jednocześnie w myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka na podstawie umów z kontrahentami zamawia określoną ilość prasy w prenumeracie, potem wydawcy/kolporterzy dostarczają poszczególne tytułu prasowe do Spółki. Ostatnim etapem dystrybucji prasy w formie prenumeraty pocztowej jest dostarczenie jej przez Spółkę danemu prenumeratowi w zamian za opłaconą prenumeratę. Zgodnie z art. 12 ust. 3a za datę powstania przychodu uznaje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż wystawienia faktury albo uregulowania należności. W związku z powyższym za datę powstania przychodu z tytułu prenumeraty należy uznać datę dostarczenia prasy prenumeratowi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, 09-402 Płock, ul. 1 Maja 10.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl