IPPB3/423-469/09-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-469/09-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2009 r. (data wpływu 13 lipca 2009 r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie straty z udziału w zysku spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie straty z udziału w zysku spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka K. Sp. z o.o. jest wspólnikiem (komplementariuszem) w spółce komandytowej o nazwie: K spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa.

W umowie spółki komandytowej zawarte są zapisy o:

* partycypowaniu w zyskach spółki przez komplementariusza (K. sp. z o.o.) w wysokości 50,00 procent osiągniętego zysku,

* partycypowaniu w zyskach spółki przez Wspólnika A w wysokości 8,75 procent osiągniętego zysku,

* partycypowaniu w zyskach spółki przez Wspólnika B w wysokości 18,75 procent osiągniętego zysku,

* partycypowaniu w zyskach spółki przez Wspólnika C w wysokości 5,00 procent osiągniętego zysku,

* partycypowania w zyskach spółki przez Wspólnika D w wysokości 17,50 procent osiągniętego zysku oraz o

* partycypowaniu w stratach spółki przez komplementariusza (K sp. z o.o.) w wysokości 50,00 procent poniesionej straty, przy czym przy uwzględnieniu udziałów w stracie pozostałych Wspólników, komplementariusz K sp. z o.o. uczestniczy w stracie w pozostałym zakresie,

* partycypowaniu w stracie spółki przez Wspólnika A w wysokości 8,75 procent zrealizowanej straty, nie więcej jednak niż w wysokości 1000 zł (jeden tysiąc złotych),

* partycypowaniu w stracie spółki przez Wspólnika B w wysokości 18,75 procent zrealizowanej straty, nie więcej jednak niż w wysokości 1000 zł (jeden tysiąc złotych),

* partycypowaniu w stracie spółki przez Wspólnika C w wysokości 5 procent zrealizowanej straty,

* partycypowaniu w stracie spółki przez Wspólnika D w wysokości 17,50 procent zrealizowanej straty.

W związku z powyższym, spółka wniosła o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:

Czy w spółce K. Sp. z o.o., w świetle art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych stratę wynikającą z udziału w spółce komandytowej, określa się proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku.

Stanowisko wnioskodawcy.

Zasady wykładni systemowej nakazują przyjąć, że podział przychodów i kosztów między wspólnikami spółki komandytowej (zarówno będącymi osobami prawnymi, jak i osobami fizycznymi) powinien być dokonany jednolicie, w takiej proporcji, w jakiej poszczególni wspólnicy partycypują w zyskach tej spółki.

Zatem proporcję, o której mowa w art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), ustala się w stosunku do przysługującego wspólnikowi udziału w przychodach i kosztach spółki komandytowej, stosownie do postanowień zawartych w umowie spółki, przy czym pod pojęciem udziału należy rozumieć udział w zyskach tej spółki.

W myśl przepisów, zarówno przychody, jak i koszty ich uzyskania, u każdego ze wspólników określa się proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku spółki, jakie przysługuje danemu wspólnikowi. Zasady te stosuje się odpowiednio również do rozliczania strat.

Jeżeli w umowie spółki wspólnicy postanowili, że każdemu z nich będzie przysługiwać określone prawo do udziału w zysku spółki, to konsekwentnie i zgodnie z dyspozycją wspomnianego art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy uznać, iż automatycznie każdy ze wspólników ma również takie samo prawo do rozliczenia w swoim rachunku podatkowym straty poniesionej przez spółkę komandytową. W tym bowiem wypadku, dla celów rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych nie ma znaczenia fakt, iż w umowie spółki zawarto odmienne uregulowania odnośnie strat spółki. W tej sytuacji dochodzi do rozdzielenia dwóch kategorii prawnych i w efekcie do odmiennego potraktowania strat w rozumieniu ekonomicznym (Kodeksu spółek handlowych) i strat w ujęciu podatkowym, czyli wynikającym z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji dla celów podatkowych na spółkę K sp. z o.o. przypada strata wysokości 50,00 procent straty poniesionej przez spółkę komandytową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl