IPPB3/423-468/10-4/JB - Powstanie przychodów i kosztów podatkowych w sytuacji nabycia lub zbycia certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wkład w postaci akcji lub udziałów spółek kapitałowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 września 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-468/10-4/JB Powstanie przychodów i kosztów podatkowych w sytuacji nabycia lub zbycia certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wkład w postaci akcji lub udziałów spółek kapitałowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2010 r. (data wpływu 20 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodów i kosztów podatkowych w sytuacji nabycia/zbycia certyfikatów inwestycyjnych w zamian za wkład w postaci akcji/udziałów spółek kapitałowych, uzupełnionym w dniu 14 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.) o oryginalny odpis KRS, na podstawie wezwania organu z dnia 3 września 2010 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie potwierdzenia konsekwencji podatkowych związanych z objęciem certyfikatów inwestycyjnych w zamian za przeniesienie na rzecz funduszu inwestycyjnego akcji/udziałów spółek kapitałowych oraz konsekwencji podatkowych związanych ze zbyciem tych certyfikatów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

A. S.A. zamierza wnieść do funduszu inwestycyjnego zamkniętego udziały i akcje posiadanych spółek. W zamian Agencja otrzyma Certyfikaty Inwestycyjne stanowiące emitowane przez Fundusz papiery wartościowe na okaziciela, będące niezdematerializowanymi certyfikatami inwestycyjnymi reprezentującymi określone statutem prawa majątkowe, w szczególności prawo do udziału w Aktywach Funduszu i inne prawa związane z tym funduszem.

Kwestię działalności Funduszy inwestycyjnych reguluje ustawa z dnia 27 maja 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546). Przedmiotowa ustawa dopuszcza możliwość dokonywania wpłat do funduszu inwestycyjnego w formie pieniężnej, jak również w postaci udziałów i akcji w spółkach kapitałowych, co reguluje art. 7 tej ustawy.

Artykuł 28 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych wskazuje, iż w przypadku wpłaty udziałami na jednostki uczestnictwa, dochodzi do przeniesienia praw z tych udziałów na towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy transakcja wniesienia udziałów/akcji spółek kapitałowych do funduszu inwestycyjnego i otrzymanie w zamian jednostek uczestnictwa tego funduszu jest transakcją obojętną dla podatku dochodowego od osób prawnych, czy też należy tu rozpoznać przychód z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy.

2.

Jak powinna być ustalona wartość ewentualnego przychodu oraz wartość kosztów jego uzyskania.

3.

Jak należy rozpoznać przychody i koszty uzyskania przychodów w przypadku zbycia posiadanych certyfikatów osobie trzeciej.

Stanowisko Wnioskodawcy

Stanowisko Wnioskodawcy oparte jest na założeniu, że wpłata do funduszu inwestycyjnego w postaci udziałów lub akcji stanowi szczególną formę ich zbycia.

Wartość certyfikatów nabywanych przez Spółkę w zamian za udziały lub akcje stanowić będzie przychód Spółki na dzień objęcia certyfikatów, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z tytułu zbycia określonych udziałów lub akcji.

Wielkość przychodu ustalana będzie na mocy art. 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., który określa, iż przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Koszt uzyskania tego przychodu uzależniony będzie od sposobu, w jaki Spółka weszła w posiadanie udziałów i akcji i będzie wynikał z zapisów art. 16 ust. 1 pkt 8 dla przypadku objęcia gotówkowego, a z zapisów art. 15 ust. 1k dla udziałów objętych za wkład niepieniężny.

W przypadku zbycia certyfikatów osobom trzecim będą miały zastosowanie odpowiednio przepisy przywołane wyżej.

W odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Kwestie dotyczące nabywania jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych reguluje ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, dalej zwaną UFI (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 z późn. zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 1 ww. ustawy, fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w przypadkach określonych w ustawie również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.

Zgodnie z art. 7 UFI wpłaty do funduszu są dokonywane w formie pieniężnej. Zamiast wpłaty w formie pieniężnej jest jednak możliwe wniesienie zdematerializowanych papierów wartościowych, jeżeli statut funduszu tak stanowi lub innych niż zdematerializowane papiery wartościowe lub udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, jeżeli ustawa lub statut funduszu tak stanowią.

Zgodnie z art. 28 ust. 2 ww. ustawy w przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego, dokonywanych w innych niż zdematerializowane, papierach wartościowych (m.in. w akcjach, obligacjach) lub w udziałach w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów lub udziałów na towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

Ponadto, w przypadku dokonywania wpłat na certyfikaty inwestycyjne papierami akcjami lub udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością wyceniane są one według metody przyjętej przez fundusz dla wyceny aktywów netto, zgodnie z art. 128 ustawy o funduszach inwestycyjnych. W momencie wniesienia papierów wartościowych akcji lub udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do funduszu ustalana jest ich wartość pieniężna, która stanowi de facto cenę, po której owe papiery są zbywane.

Powołane regulacje ustawy o funduszach inwestycyjnych wskazują, iż wpłata do funduszu inwestycyjnego w postaci akcji lub udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi szczególną formę ich zbycia. Przemawia za tym fakt, iż w odniesieniu do udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, wniesienie ich do funduszu związane będzie z obowiązkiem zachowania wymogów przewidzianych przepisami Kodeksu spółek handlowych, regulujących m.in. kwestię formy prawnej zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 180 k.s.h.), jak i również zawiadomienia spółki o fakcie zbycia udziałów (art. 187 § 1 k.s.h.). Podobnie w przypadku akcji spółek handlowych, gdzie zastosowanie znajdą m.in. przepisy art. 337-339 k.s.h.

Reasumując, poprzez wniesienie akcji lub udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do funduszu inwestycyjnego, w zamian za jednostki uczestnictwa, dochodzi do ich zbycia na rzecz funduszu oraz do jednoczesnego nabycia innych papierów wartościowych - jednostek uczestnictwa. Stosownie do tego należy ocenić skutki tej transakcji w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Rozpatrując konsekwencje podatkowe transakcji nabycia oraz sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych należy mieć na względzie art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód, rozumiany jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym, jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Przychodami, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, są przede wszystkim otrzymane pieniądze i wartości pieniężne w tym również różnice kursowe.

Zgodnie natomiast z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Należy zauważyć, że ustawodawca wskazuje wprost, co jest przychodem podatkowym - jest to wartość wyrażona w cenie określonej w umowie - i nie przewiduje w tym zakresie żadnych wyłączeń z tak ustalonego przychodu.

A zatem, należy potwierdzić stanowisko Spółki, że przychód z tytułu sprzedaży akcji i udziałów należy ustalić w oparciu o art. 14 ust. 1 ustawy, tj. w wysokości ceny ustalonej w umowie, na dzień ich zbycia.

W kwestii ustalenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu zbycia akcji i udziałów Spółka musi mieć na względzie treść art. 15 ust. 1k oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów/akcji objętych w zamian z wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów/akcji koszt uzyskania przychodów ustala się w wartości określonej przez ustawodawcę w wynikającej ze sposobu nabycia tych udziałów/akcji przewidzianego w pkt 1, pkt 1a i pkt 2 tego przepisu, a zależnej od sposobu objęcia tych udziałów/akcji.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączone zostały z kosztów uzyskania przychodów wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatki na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

A zatem, wartość pieniężna certyfikatów inwestycyjnych nabywanych przez Spółkę w zamian za akcje lub udziały stanowi jej przychód na dzień objęcia certyfikatów, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy, ustalony w oparciu o art. 14 ust. 1 ustawy. Jednocześnie, zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy, powstanie koszt uzyskania przychodu ze zbycia akcji i udziałów w związku z nabyciem certyfikatów inwestycyjnych.

W przypadku zbycia certyfikatów inwestycyjnych, Spółka będzie zobowiązana do rozpoznania, zgodnie z art. 12 ust. 1 z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy, przychodu z tego tytułu. Koszt uzyskania przychodów będą stanowić wydatki związane z nabyciem certyfikatów inwestycyjnych, odpowiadające wartości za jaką nastąpiło nabycie certyfikatów (art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy).

Przychody i koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia certyfikatów należy rozpoznać w momencie ich zbycia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl