IPPB3/423-448/08-3/MK - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat leasingowych i opłaty wstępnej, w przypadku cesji umowy leasingu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-448/08-3/MK Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat leasingowych i opłaty wstępnej, w przypadku cesji umowy leasingu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2008 r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku 10 marca 2008 r.), uzupełnionym o podpis osoby umocowanej do występowania z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów:

*

dotyczących opłat leasingowych ponoszonych w związku z umową leasingu - jest nieprawidłowe,

*

dotyczących części opłaty wstępnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów dotyczących opłat leasingowych ponoszonych w związku z umową leasingu oraz części opłaty wstępnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje w najbliższych miesiącach przejąć w drodze cesji umowę leasingu operacyjnego samochodów osobowych. Zamierza tym samym przejąć od innego podmiotu wszelkie prawa i obowiązki wynikające z tej umowy, a tym samym uzyskać prawo do odpłatnego używania i pobierania pożytków w zamian za ponoszone na rzecz leasingodawcy opłaty ustalone w umowie leasingu przez okres pozostały do zakończenia umowy.

Umowa ta zawarta jest na okres od lutego 2007 r. do stycznia 2009 r. oraz spełnia warunki wynikające z art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przejmując wszelkie zobowiązania i prawa wynikające z powyższej umowy, Wnioskodawca będzie zarazem zobowiązany do zwrotu poprzedniemu leasingobiorcy części uiszczonej przez niego opłaty wstępnej, proporcjonalnie do okresu leasingu jaki pozostał.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ponoszone przez Wnioskodawcę opłaty leasingowe oraz koszt poniesionej opłaty wstępnej, związane z umową leasingu operacyjnego, w związku z którą Spółka przejęła wszelkie prawa i obowiązki na mocy zawartej cesji, będą stanowić koszty uzyskania przychodów bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu...

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku dokonania cesji umowy leasingu nie dochodzi do zmiany umowy leasingu lub zawarcia nowej umowy, lecz jest to kontynuacja dotychczasowej umowy. Skoro zatem Spółka chce kontynuować umowę leasingu, która spełnia warunki określone w art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz wszystkie warunki konieczne dla umowy leasingu operacyjnego zostają zachowane, to tym samym zachowa prawo do zaliczania w koszty uzyskania przychodów pozostałych do zapłaty rat leasingowych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawierają uregulowań dotyczących sytuacji, gdy na skutek umowy cesji zmianie ulega strona umowy leasingu.

Tym samym podatkowe skutki cesji umowy leasingu należy wywodzić - zdaniem Wnioskodawcy - z ogólnych przepisów prawa podatkowego. Dla podatkowej kwalifikacji przychodów i kosztów decydujące znaczenie ma analiza danego zdarzenia z punktu widzenia obowiązujących przepisów podatkowych.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy określa, że "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (...) z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1", nie wprowadza w zakresie cesji leasingu żadnego wykluczenia z kosztów uzyskania przychodów, ani też nie stawia nowym korzystającym żadnych nowych warunków.

Z kolei art. 17b ust. 1 przedstawia, iż: "opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego" jeżeli spełnione są dwa podane w tym artykule warunki:

*

umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji oraz

*

suma ustalonych w niej opłat odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych.

Zdaniem Spółki, w jej przypadku treść umowy i wynikające z niej prawa i obowiązki nie zmieniają się, dochodzi jedynie do zmiany podmiotowej w postaci zmiany jednej ze stron tejże umowy. Wobec tego po wstąpieniu w prawa i obowiązki umowy leasingowej, której podstawowy okres trwania nie ulegnie zmianie, nowy korzystający i finansujący nadal powinni postępować zgodnie z przepisami art. 17b-17h ww. ustawy.

A zatem przejęcie umowy leasingu samochodów osobowych pozwoli Wnioskodawcy na zaliczenie opłat do kosztów uzyskania przychodów bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

*

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

*

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W myśl art. 17b ust. 2 ww., ustawy jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

*

art. 6,

*

przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,

*

art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143 z późn. zm.)

do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 17f-17h.

Jak wynika z powyższego, jeżeli zawarto umowę leasingu spełniającą wymienione wyżej warunki, to ponoszone na jej podstawie opłaty stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego.

Regulacje, ujęte w rozdziale 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie określają natomiast skutków podatkowych zawarcia umowy cesji leasingu operacyjnego na rzecz innego podmiotu.

Zatem, przystąpienie do umowy leasingu nowego korzystającego oznacza, iż należy zbadać, czy na dzień cesji umowa ta stanowi dla tego podmiotu podatkową umowę leasingową.

Nie można bowiem mówić o kontynuacji podatkowej umowy leasingowej w sytuacji, gdy korzystającym został nowy podatnik i przystępuje on do umowy, której okres obowiązywania jest już krótszy, niż w momencie podpisywania jej przez pierwszego korzystającego.

Fakt, iż w świetle przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) w trakcie trwania umowy leasingu jest dopuszczalna cesja umowy leasingu z leasingobiorcy na osobę trzecią, nie może oznaczać automatycznego wstąpienia tej osoby w podatkowe uprawnienia pierwotnego leasingobiorcy. Nie w każdym bowiem przypadku umowa ta w dalszym ciągu spełnia warunki przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych dla podatkowej umowy leasingu zdefiniowanej w art. 17a pkt 1 i art. 17b ww. ustawy.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka nabędzie samochody osobowe w drodze cesji umowy leasingu operacyjnego. Będzie to kontynuacja tej umowy, zawartej przez inny podmiot.

W związku z tym, na dzień cesji umowy leasingu nie będą spełnione warunki wynikające z powołanego wyżej art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Umowa ta utraci charakter podatkowej umowy leasingu.

Dlatego też w takim przypadku dla celów podatkowych w odniesieniu do przejętych na podstawie cesji pojazdów będą miały zastosowanie ogólne zasady wynikające z art. 15 ust. 1 o podatku dochodowym od osób prawnych w powiązaniu z art. 17l ww. ustawy, w myśl którego do opodatkowania stron umowy zawartej na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony, lecz niespełniającej warunków, określonych między innymi w art. 17b ust. 1 pkt 2, stosuje się przepisy, o których mowa w art. 12-16, właściwe dla umów najmu i dzierżawy.

W celu ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów dotyczących samochodów osobowych przejętych w wyniku cesji umów leasingu Spółka, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 51 i ust. 5 ww. ustawy, będzie obowiązana prowadzić ewidencje przebiegu pojazdów.

Jednakże dodać należy, iż w przypadku, gdy umowa leasingu przedmiotowych samochodów osobowych, na dzień zawarcia cesji umowy spełniać będzie warunki określone w art. 17b ww. ustawy podatkowej, Spółka będzie miała prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pozostałe do spłaty raty leasingowe. Stanowisko Spółki w tym zakresie należy zatem uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie natomiast z generalną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w cytowanym powyżej przepisie, nie wymaga wykazania, iż konkretny przychód jest skutkiem poniesienia określonego kosztu. Przy kwalifikacji wydatków do kosztów uzyskania przychodów powinno brać się pod uwagę:

*

przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu), oraz

*

potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Wyrażenie "w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia" zawarte we wskazanym przepisie oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, iż poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu, lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów.

Zauważyć należy, iż przez sformułowanie "w celu" należy rozumieć dążenie do osiągnięcia jakiegoś stanu rzeczy, w szczególności przychodu, a dążenie podatnika ma przymiot "celowości", jeżeli na podstawie dostępnej wiedzy o związkach przyczynowo-skutkowych można zasadnie uznać, że poniesiony koszt może przynieść oczekiwane następstwo, np. osiągnięcie przychodu, zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Zatem, możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu, uzależniona jest od obiektywnej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie dokonywania wydatku mógł i powinien przewidzieć, iż wydatek ten spodziewanego przychodu nie przysporzy. Ponadto, tak określony koszt uzyskania przychodu nie może znajdować się w katalogu wydatków podlegających wyłączeniu z kategorii kosztów uzyskania przychodów określonym w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy.

Katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z częścią uiszczonej przez Wnioskodawcę opłaty wstępnej.

W świetle powyższego kwota z tego tytułu związana z przejęciem umowy leasingowej może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, o ile przejmowane samochody osobowe będą wykorzystywane na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, a poniesiony wydatek będzie właściwie udokumentowany. Zatem, stanowisko Spółki w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl