IPPB3/423-436/11-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-436/11-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2011 r. (data wpływu 9 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Wnioskodawcy, którego pierwszy rok podatkowy trwa od 23 grudnia 2010 r. do 30 listopada 2011 r., z tytułu objęcia praw ochronnych do znaku towarowego wchodzących w skład wkładu niepieniężnego stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Wnioskodawcy, którego pierwszy rok podatkowy trwa od 23 grudnia 2010 r. do 30 listopada 2011 r., z tytułu objęcia praw ochronnych do znaku towarowego wchodzących w skład wkładu niepieniężnego stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe

Spółka (Spółka") otrzyma tytułem wkładu niepieniężnego zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Podmiot wnoszący wkład niepieniężny ("Wnoszący") otrzyma w zamian za wniesienie wkładu udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki. Składniki majątkowe wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącej przedmiotem wkładu będą służyć Spółce do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiot wkładu niepieniężnego będzie spełniał określone w art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ("Ustawa o CIT") przesłanki do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącej przedmiotem wkładu wejdzie prawo ochronne do zarejestrowanego znaku towarowego ("prawo do znaku towarowego"). Prawo do znaku towarowego nie jest i nie zostanie do dnia wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Wnoszącego, a tym samym nie jest i nie będzie przez niego amortyzowane. Wniesione do Spółki w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa Prawo do znaku towarowego będzie spełniało wszystkie wskazane w art. 16b ust. 1 pkt 6 Ustawy o CIT warunki do uznania go za wartość niematerialną i prawną podlegającą w Spółce amortyzacji podatkowej.

Zgodnie z Umową Spółki, rok obrotowy Spółki rozpoczyna się dnia 1 grudnia i kończy się z dniem 31 listopada. Pierwszy rok podatkowy Spółki trwa natomiast od dnia 23 grudnia 2010 r. (tj. od dnia zawiązania Spółki i rozpoczęcia przez nią działalności gospodarczej) do dnia 30 listopada 2011 r..

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji, gdy dokonane zostanie wniesienie do Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa składającej się m.in. z Prawa do znaku towarowego przed końcem października 2011 r. i Spółka wprowadzi znak towarowy do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przed końcem listopada 2011 r" to czy Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej Prawa do znaku towarowego dla celów amortyzacji podatkowej zgodnie z art. 16g ust. 10 Ustawy o CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy

W skutek wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego zorganizowanej części przedsiębiorstwa do Spółki Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej Prawa do znaku towarowego dla celów amortyzacji podatkowej w wysokości określonej zgodnie z art. 16g ust. 10 Ustawy o CIT.

Stanowisko Spółki wynika z brzmienia art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanyrn podatku dochodowym, od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ("Ustawa zmieniająca") oraz przepisów Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r..

Zgodnie z art. 12 ust. 1 Ustawy zmieniającej, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy Ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.. Oznacza to, że do Spółki, której pierwszy rok podatkowy rozpoczął się dnia 23 grudnia 2010 r. i kończy się dnia 30 listopada 2011 r., do dnia 30 listopada 2011 r. zastosowanie mają regulacje Ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.. Tym samym, kwestia ustalenia wartości początkowej Prawa do znaku towarowego dla celów amortyzacji podatkowej powinna być rozpatrywana w oparciu o przepisy Ustawy o CIT w brzmieniu sprzed nowelizacji zmieniającej ww. Ustawę z dniem 1 stycznia 2011 r..

W myśl art. 16g ust. 10a Ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., do składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącej przedmiotem wkładu niepieniężnego, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio art. 16g ust. 10 Ustawy o CIT.

Z kolei art. 16g ust. 10 Ustawy o CIT stanowi, iż w razie nabycia w drodze kupna lub przejęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkowa nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

* suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy zgodnie z art. 16g ust. 2 Ustawy o CIT lub

* różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z art. 16g ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Spółka pragnie podkreślić, że jak wskazano w opisie stanu faktycznego, Prawo do znaku towarowego, które będzie stanowiło składnik zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącej przedmiotem wkładu niepieniężnego do Spółki, nie jest ani nie zostanie do dnia wniesienia do Spółki wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Wnoszącego.

Zakładając, iż jeżeli w ramach wnoszonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostanie wniesione Prawo do znaku towarowego niewprowadzone do dnia wniesienia do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez Wnoszącego" Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej Prawa do znaku towarowego dla celów amortyzacji podatkowej w wysokości ustalonej według art. 16g ust. 10 Ustawy o CIT.

Stanowisko Spółki potwierdza m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8 grudnia 2010 r., nr IPPB3/423-813/10-2/MS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl