IPPB3/423-413/11-2/AG - Ustalenie wartości początkowej składników majątkowych otrzymanych przez udziałowca w związku z likwidacją spółki z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-413/11-2/AG Ustalenie wartości początkowej składników majątkowych otrzymanych przez udziałowca w związku z likwidacją spółki z o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2011 r. (data wpływu 25 maja 2011 r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący m.in. art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe

Sp. z o.o. (dalej: "G." lub "Wnioskodawca") należy do funduszu inwestycyjnego, dokonującego inwestycji między innymi w nieruchomości położone w Polsce. W dniu 8 grudnia 2010 r. G. nabyła 100% udziałów w Sp. z o.o. (dalej". "Spółka"), będącej właścicielem nieruchomości. Powyższa nieruchomość obejmuje działki gruntu o łącznej powierzchni 121993 metrów kwadratowych oraz posadowione na powyższych działkach budynki znane jako Centrum, a także towarzyszące im budowle (dalej: "Nieruchomość").

Podstawową działalnością Spółki jest wynajem powierzchni użytkowej w budynkach Centrum oraz dzierżawa gruntu. Ponadto - zgodnie z Aktem Założycielskim Spółki - poza wynajmem nieruchomości na własny rachunek (PKD 70.2) do zakresu działalności Spółki należy również:

I.

przygotowanie terenu pod budowę (PKD 45.1);

II.

wznoszenie kompletnych obiektów budowlanych lub ich części; inżynieria lądowa i wodna (PKD 45.2);

III.

wykonywanie instalacji budowlanych (PKD 45.3);

IV.

wykonywanie robót budowlanych wykończeniowych (PKD 45.4);

V.

wynajem sprzętu budowlanego i burzącego z obsługą operatorską (PKD 45.50. Z);

VI.

pozostałe pośrednictwo pieniężne, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 65.12.B);

VII.

leasing finansowy (PKD 65.21.Z);

VIII.

pozostałe pośrednictwo finansowe, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 65.23.Z);

IX.

obsługa nieruchomości na własny rachunek (PKD 70.1);

X.

obsługa nieruchomości świadczona na zlecenie (PKD 70.3).

Centrum F zostało wybudowane przez Spółkę na gruncie zakupionym od A Sp. z o.o. Transakcja nabycia gruntu podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: "VAT"). Spółce przysługiwało pełne prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego na nabyciu gruntu i wydatkach poniesionych na wybudowanie Centrum F.

Mimo, iż przeprowadzona przez G w 2010 r. inwestycja obejmowała nabycie udziałów w Spółce, preferowanym przez G rozwiązaniem jest bezpośrednie posiadanie Nieruchomości i kontynuowanie prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej w zbliżonym zakresie. W związku z tym - aby uprościć strukturę własnościową Nieruchomości - w chwili obecnej G zamierza zlikwidować Spółkę i przejąć prowadzoną przez nią działalność gospodarczą polegającą na wynajmie Nieruchomości. Przeniesienie własności majątku Spółki na rzecz G nastąpi w wyniku dokonania czynności podziału tego majątku między wspólników (w przypadku Spółki jedynym wspólnikiem jest G) w ramach prowadzonego postępowania likwidacyjnego, na mocy art. 286 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej "BKSH"). Przeniesienie własności majątku Spółki zostanie udokumentowane w formie aktu notarialnego.

Po likwidacji Spółki, G przejąłby, w szczególności:

I.

prawo własności działek gruntu,

II.

prawo własności posadowionych na powyższym gruncie budynków Centrum F,

III.

prawo własności budowli i innych środków trwałych bezpośrednio związanych z Centrum F,

IV.

dokumentację budowlaną związaną z Nieruchomością oraz prawa wynikające z gwarancji udzielonych przez wykonawców,

V.

umowy zawarte przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności umowy najmu i dzierżawy, umowę licencyjną związaną z korzystaniem ze znaków towarowych "F",

VI.

księgi i inną dokumentację Spółki,

VII.

środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych Spółki.

Ponadto, zarówno Spółka, jak i G dokonają stosownych ustaleń z dostawcami usług nabywanych aktualnie przez Spółkę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, w szczególności dostawcami mediów, usług związanych z bieżącą obsługą Nieruchomości, profesjonalnych usług zarządzania nieruchomościami oraz usług prowadzenia ksiąg rachunkowych, tak aby umożliwić przeniesienie praw i obowiązków wynikających z tych umów na rzecz G. Intencją Spółki i G jest, bowiem, aby bieżąca działalność gospodarcza prowadzona obecnie przez Spółkę była kontynuowana w tym samym zakresie, bez względu na fakt przeniesienia jej do G w wyniku likwidacji Spółki.

Oba podmioty zamierzają również współdziałać w celu uregulowania lub zabezpieczenia wykonania zobowiązań Spółki wobec jej kontrahentów, tak aby przeniesienie działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę do G pozostało bez wpływu na rzetelność i terminowość wywiązania się z tych zobowiązań wobec wierzycieli. Konieczność podjęcia takich działań wynika zarówno z przepisów k.s.h. dotyczących likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również z zamiaru obu podmiotów utrzymania dobrych relacji z kontrahentami w perspektywie przedsięwzięcia polegającego na przeniesieniu działalności Spółki do G.

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych następujące pytanie (oznaczone we wniosku numerem 3):

Czy, zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - wartość początkową składników majątkowych (w szczególności gruntów, budynków i budowli) otrzymanych przez G w związku z likwidacją Spółki stanowić będzie ustalona przez G wartość poszczególnych środków trwałych I wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej.

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem G, wartość początkową składników majątkowych (w szczególności gruntów, budynków i budowli) otrzymanych przez G w związku z likwidacją Spółki stanowić będzie ustalona przez G wartość poszczególnych środków trwałych/wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej. Jak wspomniano w opisie zdarzenia przyszłego, w wyniku przeniesienia działalności Spółki do G w związku z likwidacją Spółki, G nabędzie między innymi składniki majątku obejmujące Nieruchomość (w tym prawo własności działek gruntu oraz prawo własności budynków i budowli posadowionych na tym gruncie). Działalność prowadzona G obejmująca, w szczególności, wynajem powierzchni w Centrum F będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; dalej: ustawy o CIT).

Ponieważ wspomniane wyżej składniki majątku będą spełniały definicje środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych określonych w art. 16a-16c ustawy o CIT, G będzie miała obowiązek wprowadzić środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne otrzymane w związku z likwidacją Spółki do prowadzonej przez siebie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zasady ustalania wartości początkowej powyższych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (w tym tych otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej) regulują przepisy art. 16g ustawy o CIT. I tak - w myśl art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT - za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej uważa się ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej - z zastrzeżeniem przypadków określonych w art. 16g ust. 10b ustawy o CIT. Z kolei, zgodnie z treścią art. 16g ust. 10b ustawy o CIT w przypadku otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do tej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - odpowiednio stosuje się przepis art. 16g ust. 9 ustawy o CIT (tj. co do zasady wartość początkowa ustalana jest w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji likwidowanej osoby prawnej).

Wspomniany wyżej przepis art. 16g ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT nie odnosi się wprost do nabycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład przejmowanego przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę prawną (w przedmiotowym przypadku Spółkę) w związku z jej likwidacją - co będzie miało miejsce w przedmiotowej sprawie. Jednakże, należy zauważyć, iż ustawa o CIT nie zawiera przepisu, który specyficznie regulowałby ustalenie wartości początkowej otrzymywanych przez podatnika środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowiących część przedsiębiorstwa osoby prawnej przejmowanego przez podatnika w wyniku likwidacji tej osoby. Wobec powyższego - zdaniem G - zastosowanie znajdzie wspomniany przepis art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, który w sposób ogólny reguluje kwestię wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w związku z likwidacją osoby prawnej. Równocześnie, należy zaznaczyć, że w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania przepis art. 16g ust. 10b ustawy o CIT, ponieważ środki trwałe, które otrzyma G w związku z likwidacją Spółki nie były nabyte przez Spółkę w drodze objęcia aportu w postaci przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

W świetle powyższego - zdaniem G - dla potrzeb ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych G wartość początkową składników majątku (w tym, w szczególności, Nieruchomości) otrzymanych przez G w związku z likwidacją Spółki stanowić będzie ustalona przez G wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej, w rozumieniu art. 14 ust. 2 ustawy o CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl