IPPB3/423-394/13-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-394/13-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2013 r. (data wpływu 8 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawa spółki przejmującej do obniżenia dochodu o wysokość własnych strat poniesionych w latach ubiegłych, na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie prawa spółki przejmującej do obniżenia dochodu o wysokość własnych strat poniesionych w latach ubiegłych, na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

P Sp. zoo. (Spółka Przejmująca) posiada 100% udziałów w spółce P W Sp. z o.o. (Spółka Przejmowana). W związku z planowanymi procesami restrukturyzacyjnymi dokonane zostanie połączenie spółek. Preferowany wariant połączenia zakłada, że Spółka Przejmowana zostanie przejęta przez Spółkę Przejmującą. Na moment połączenia Spółka Przejmująca będzie posiadać straty z lat ubiegłych, które będą mogły być rozliczone w przyszłych okresach. Połączenie miałoby być dokonane na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (k.s.h.) poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą (tzw. łączenie się przez przejęcie). Zgodnie z art. 93 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa Spółka Przejmująca wejdzie we wszelkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej z zakresu prawa podatkowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Spółka Przejmująca, w opisanych okolicznościach zdarzenia przyszłego, zachowa prawo do obniżenia dochodu o wysokość własnych strat poniesionych w latach ubiegłych, na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 Ustawy CIT.

Zdaniem Spółki, Spółka Przejmująca zachowa prawo do obniżenia dochodu o wysokość straty z lat ubiegłych, na zasadach określonych w art. 7 ust. 5 Ustawy CIT - po dokonaniu planowanego połączenia.

Przepisami szczególnymi, które wprowadzają ograniczenia przy rozliczaniu straty podatkowej po dokonaniu połączenia spółek są przepisy art. 7 ust. 3 pkt 4 oraz art. 7 ust. 4 Ustawy CIT.

Stosownie do treści art. 7 ust. 3 pkt 4 Ustawy CIT w przypadku łączenia się przedsiębiorców, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową.

Jednocześnie, zgodnie z art. 7 ust. 4 Ustawy CIT przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 3, a w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, także straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem przekształconych spółek kapitałowych w inne spółki kapitałowe.

Artykuł 7 ust. 5 Ustawy CIT daje możliwość obniżania dochodu w najbliższych pięciu latach podatkowych o wysokość poniesionej straty, przy czym wysokość obniżenia w jednym roku podatkowym nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty. Zdaniem Spółki Przejmującej, z brzmienia art. 7 ust. 3 pkt 4 oraz art. 7 ust. 4 Ustawy CIT wynika, że zawierają one jedynie zakaz uwzględniania strat spółki przejmowanej, przy obliczaniu przez spółkę przejmującą dochodu podatkowego lub straty podatkowej po dokonanym połączeniu spółek przez przejęcie.

Regulacje te nie odnoszą się natomiast do prawa spółki przejmującej do zachowania prawa do obniżenia dochodu podatkowego o wysokość strat poniesionych przez nią w latach podatkowych poprzedzających rok, w którym dojdzie do połączenia.

Z zacytowanych przepisów wynika jedynie zakaz obniżania, po przeprowadzeniu połączenia, dochodu spółki przejmującej o "cudze" straty podatkowe, tj. straty poniesione przez spółkę przejmowaną. Żaden przepis Ustawy CIT nie przewiduje zakazu obniżania dochodu po połączeniu o wysokość strat poniesionych przed połączeniem przez samą spółkę przejmującą.

Należy dodatkowo wskazać, że po dokonaniu połączenia przez przejęcie innej spółki, Spółka Przejmująca zachowa swój byt prawny. W konsekwencji, Spółka Przejmująca, po dokonaniu połączenia przez przejęcie, zachowa prawo do obniżenia dochodu o "własną" stratę podatkową.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl