IPPB3/423-362/11-2/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-362/11-2/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2011 r. (data wpływu 4 kwietnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce osobowej prawa handlowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych objęcia udziałów w spółce osobowej prawa handlowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością R. (dalej jako: "R.", "Wnioskodawca") zamierza objąć udziały w spółce osobowej prawa handlowego. W związku z posiadaniem statusu wspólnika R. będzie posiadać również określony udział w zysku spółki osobowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy przychody i koszty podatkowe spółki osobowej powinny być rozliczane przez R. proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału) w spółce osobowej.

2.

Czy R. jako wspólnik spółki osobowej będzie miała prawo wykazać w kosztach uzyskania przychodów - w odpowiedniej proporcji - odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych dokonywane przez spółkę osobową.

Stanowisko Wnioskodawcy

W związku z faktem, iż Wnioskodawca będzie wspólnikiem spółki osobowej, to przychody i koszty podatkowe tej spółki będą musiały być rozliczane przez R. w proporcji odpowiadającej posiadanemu udziałowi w zysku w spółce osobowej. Wnioskodawca będzie miał również prawo w tej części wykazać w kosztach podatkowych odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych dokonywane przez spółkę osobową.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037; dalej jako: "k.s.h.") spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana (art. 8 § 1 k.s.h.). Powyższe świadczy o tym, że spółka osobowa ma podmiotowość prawną odrębną od podmiotowości wspólników. Nie ma jednak osobowości prawnej. Zgodnie z § 2 cytowanego artykułu spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Jako tzw. ułomna osoba prawna spółka osobowa jest więc podmiotem praw i obowiązków.

W świetle przepisów prawa podatkowego - art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej jako "ustawa o p.d.o.p.") - przepisy ustawy o p.d.o.p. mają zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, jednak z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej. Z przepisu tego wynika, że z zakresu podmiotowego ustawy o p.d.o.p. wyłączone są: spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna. Spółki osobowe w myśl art. 1 ust. 2 ustawy o p.d.o.p. nie są więc podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, ustawodawca polski nie przyznał im bowiem podmiotowości prawnopodatkowej. Opodatkowaniu od dochodu generowanego przez spółkę osobową podlegają natomiast jej wspólnicy.

Wspólnicy spółek osobowych, w zależności od ich formy prawnej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W związku z faktem, że R. jest spółką kapitałową, to do jej opodatkowania mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku (art. 5 ust. 2 ustawy o p.d.o.p.). W konsekwencji, przykładowo, wydatki ponoszone przez spółkę niebędącą osobą prawną są z punktu widzenia przepisów ustaw o podatku dochodowym wydatkami ponoszonymi przez wspólników tej spółki. Wydatki te, proporcjonalnie do udziałów w zyskach w spółce osobowej, stanowią koszty uzyskania przychodów u wspólników i pomniejszają podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychody uzyskiwane przez tych wspólników.

Przychód, koszt uzyskania przychodów oraz dochód/stratę wspólnika ustala się na podstawie ksiąg rachunkowych prowadzonych przez spółkę osobową. Jest to przychód proporcjonalny do posiadanego przez niego udziału w zyskach ustalonego zgodnie z przepisami k.s.h. oraz postanowień umowy spółki.

Konsekwentnie w analizowanym stanie faktycznym spółka osobowa będzie zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości. Natomiast R. - proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku w spółce osobowej - będzie przenosiła zapisy z ksiąg rachunkowych spółki do swoich ewidencji, w sposób umożliwiający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także z uwzględnieniem w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16 m ustawy o p.d.o.p.

W świetle powyższego, klasyfikacja przychodów jako podlegających opodatkowaniu czy też zwolnionych, jak również analiza wydatków jako kosztu uzyskania przychodu będzie następowała na poziomie wspólnika. W efekcie dochód do opodatkowania ustalany będzie u Wnioskodawcy.

Sposób kalkulacji przychodów i kosztów podatkowych przedstawia poniższa tabela:

- Spółkaosobowa -Wspólniknr 1

(30% udziału w zysku

współce osobowej) -Wspólniknr 2

(70% udziału w zysku

współce osobowej)

Przychód -1000 -300 -700

Kosztpodatkowy -400 -120 -280

Zakładając przykładowo, że R. będzie wspólnikiem posiadającym 70% udziału w zysku w spółce osobowej, to w przypadku gdy spółka osobowa osiągnie przychód w wysokości 1000 j. i poniesie koszty podatkowe w wysokości 400 j., Wnioskodawca będzie musiał wykazać przychód w kwocie 700 j. i będzie mógł wykazać koszty uzyskania przychodów w wysokości 280 j.

R. pragnie zaznaczyć, że otrzymał już indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalania przychodów i kosztów podatkowych związanych z udziałem w spółce osobowej - interpretacja z dnia 8 grudnia 2010 r., Nr IPPB3/423-746/10-2/DP, która uznała stanowisko Wnioskodawcy jako prawidłowe. Jednakże w związku z nowelizacją ustawy o p.d.o.p. (zmienionej przez ustawę z dnia 25 listopada 2010 r., Dz. U. Nr 226, poz. 1478), z dniem 1 stycznia 2011 r. zmianie uległ art. 5 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. będący przedmiotem wydanej interpretacji. W związku z tym, Wnioskodawca występuje o potwierdzenie swego stanowiska według nowego brzmienia art. 5 ustawy o p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl