IPPB3/423-340/13-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-340/13-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2013 r. (data wpływu 9 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania dochodu w roku podatkowym, w którym miało miejsce połączenie przez przejęcie na podstawie art. 492 § 1 ustawy - Kodeks spółek Handlowych bez zamykania ksiąg rachunkowych zgodnie z art. 12 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania dochodu w roku podatkowym, w którym miało miejsce połączenie przez przejęcie na podstawie art. 492 § 1 ustawy - Kodeks spółek Handlowych bez zamykania ksiąg rachunkowych zgodnie z art. 12 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

P Sp. z o.o. (Spółka Przejmująca) jest jedynym udziałowcem w spółce P W Sp. z o.o. (Spółka Przejmowana). Obie spółki należą do tej samej grupy kapitałowej. W przyszłości planowane jest połączenie obu spółek. Preferowany wariant połączenia zakłada, że Spółka Przejmowana zostanie przejęta przez Spółkę Przejmującą. Połączenie miałoby być dokonane na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (k.s.h.) poprzez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą (tzw. łączenie się przez przejęcie). Zgodnie z art. 93 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa Spółka Przejmująca wejdzie we wszelkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej z zakresu prawa podatkowego.

Połączenie zostanie prawdopodobnie rozliczone przez Spółkę Przejmującą dla celów rachunkowych metodą łączenia udziałów, o której mowa w art. 44c ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: UoR), tj. zasadniczo poszczególne pozycje odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów łączących się spółek zostaną zsumowane według stanu na dzień połączenia. W związku z przyjętą metodą rozliczenia połączenia, księgi rachunkowe Spółki Przejmowanej nie zostaną zamknięte na dzień połączenia (art. 12 ust. 3 pkt 2 UoR).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w przypadku połączenia przez przejęcie rozliczonego metodą łączenia udziałów, przychody i koszty podatkowe osiągnięte przez Spółkę Przejmowaną do dnia połączenia powinny zostać zsumowane z przychodami i kosztami podatkowymi osiągniętymi przez Spółkę Przejmującąw roku połączenia i wykazane łącznie w jednym rozliczeniu podatkowym.

Zdaniem Spółki, w przypadku połączenia przez przejęcie rozliczonego metodą łączenia udziałów, przychody i koszty Spółki Przejmowanej osiągnięte od rozpoczęcia roku podatkowego do dnia połączenia powinny zostać zsumowane odpowiednio z przychodami i kosztami osiągniętymi przez Spółkę Przejmującą w całym roku podatkowym, w którym doszło do połączenia. Zsumowane przychody i koszty połączonych spółek powinny zostać łącznie wykazane w zeznaniu CIT-8 Spółki Przejmującej za rok, w którym dojdzie do połączenia.

Zgodnie z art. 93 § 1 w związku z art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna przejmująca inną osobę prawną wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejmowanej. W świetle powyższego, z dniem połączenia Spółka Przejmująca wstąpi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej. Przykładowo, w przypadku, jeżeli na dzień połączenia Spółce Przejmowanej przysługiwałoby prawo do zwrotu nadpłaconego podatku, Spółka Przejmująca byłaby uprawniona do uzyskania tego zwrotu.

Zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 2 pkt 4 UoR księgi rachunkowe spółki przejmowanej są zamykane na moment rejestracji w KRS przejęcia tej spółki. Co do zasady, każda spółka przejmowana powinna zamknąć swoje księgi na dzień połączenia. Jednakże, w myśl art. 12 ust. 3 pkt 2 UoR, można nie zamykać ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia jednostek, jeżeli rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów opisaną w art. 44c UoR i nie powoduje powstania nowej jednostki. Jako, że warunki wskazane w art. 12 ust. 3 pkt 2 UoR zostaną spełnione, Spółka Przejmowana będzie mogła nie zamykać swych ksiąg rachunkowych w momencie połączenia ze Spółką Przejmującą.

W świetle powyższego, jeżeli Spółka Przejmowana nie zamknie własnych ksiąg rachunkowych na moment połączenia ze Spółką Przejmującą, to nie dojdzie do zakończenia roku podatkowego Spółki Przejmowanej. Nie wystąpi zatem obowiązek złożenia zeznania CIT-8 przez Spółkę Przejmowaną za rok, w którym dojdzie do połączenia. Okres pomiędzy ostatnim dniem roku podatkowego Spółki Przejmowanej poprzedzającego rok, w którym dojdzie do przejęcia a dniem, w którym to przejęcie zostanie zarejestrowane w KRS nie będzie rokiem podatkowym Spółki Przejmowanej.

Zdaniem Spółki Przejmującej ostateczne rozliczenie przychodów i kosztów podatkowych Spółki Przejmowanej nastąpi w zeznaniu CIT-8 Spółki Przejmującej za rok podatkowy, w którym dojdzie do połączenia. Poniższe wynika z faktu, iż:

* z dniem połączenia Spółka Przejmująca wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki Spółki Przejmowanej wynikające z prawa podatkowego,

* z przepisów prawa podatkowego nie wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych przez Spółkę Przejmowaną.

W zeznaniu za rok połączenia Spółka Przejmująca powinna zsumować własne przychody i koszty podatkowe osiągnięte w całym roku podatkowym, w którym dojdzie do połączenia, z przychodami i kosztami podatkowymi rozpoznanymi przez Spółkę Przejmowaną od początku roku podatkowego do dnia połączenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl