IPPB3/423-309/11-4/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-309/11-4/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2011 r. (data wpływu 6 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym na wezwanie nr IPPB3/423-309/11-2/AG z dnia 18 maja 2011 r. (data doręczenia 23 maja 2011 r.) pismem z dnia 30 maja 2011 r. (data nadania 30 maja 2011 r., data wpływu 31 maja 2011 r.) - w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

T. Sp. z o.o. została założona w 1999 r. przez 2 wspólników: osobę fizyczną - obywatela Polski oraz A. GmbH Co. KG (zwana dalej: A.) - osobę prawną z Niemiec. W latach 2000-2004 wspólnicy wnieśli dopłaty gotówkowe do kapitału, na mocy postanowień zawartych w umowie Spółki. Dopłaty zostały wniesione proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

W 2007 r. wspólnik - osoba fizyczna sprzedał wszystkie udziały drugiemu wspólnikowi A..W 2011 r. jedyny wspólnik firma A. chce otrzymać zwrot dopłat zarówno wniesionych jak i uzyskanych na mocy praw nabytych przy zakupie udziałów od poprzedniego wspólnika. W związku z powyższym w 2011 r. A. otrzyma środki pieniężne z tytułu dopłat, których osobiście nie wniosła.

Sprawozdania finansowe T. Sp. z o.o. wykazują zysk więc dopłaty nie są wymagane na pokrycie straty, podjęta zostanie uchwała o zwrocie który nastąpi po upływie miesiąca od ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałowcom dopłat wniesionych do Spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

W piśmie z dnia 30 maja 2011 r. Spółka wyjaśniła, iż dopłaty gotówkowe do kapitału Spółki zostały wniesione zgodnie z przepisami art. 177, 178 i 179 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

W związku z wyżej opisanym zdarzeniem przyszłym Spółka zadała następujące pytania:

Czy wolne od podatku dochodowego będą również zwrócone dopłaty, których firma A. nie wnosiła a nabyła do nich prawo w związku z zakupem udziałów od poprzedniego wspólnika.

Stanowisko wnioskodawcy.

Dopłaty uzyskane przez A., a wniesione przez poprzedniego wspólnika będą kwalifikowane jako inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Przychód ten będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce ze względu na spełnienie poniższych warunków:

* T. Sp. z o.o. jest podatnikiem podatku dochodowego na terytorium Polski

* A. podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium Niemiec bez względu na miejsce ich osiągania

* A. posiada co najmniej 10% udziałów w kapitale T. Sp. z o.o. przez okres dłuższy niż 2 lata A. przedstawi certyfikat rezydencji wydany przez odpowiedni organ podatkowy

* A. przedstawi pisemne oświadczenie, że nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

W piśmie z dnia 30 maja 2011 r. Spółka doprecyzowała swoje stanowisko stwierdzając, że dopłaty uzyskane przez A. GmbH Co. KG a wniesione przez poprzedniego wspólnika będą kwalifikowane jako inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych - art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397). Jednak T. Sp. z o.o. zwracając dopłaty nie pobierze podatku dochodowego, gdyż przychód będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego po spełnieniu określonych warunków (art. 22 ust. 4, 4a, 4b, 4d oraz art. 26 ust. 1, 1f). Właścicielem firmy T. Sp. z o.o. jest niemiecka spółka A. GmbH S Co. KG (posiada 100% udziałów w T. Sp. z o.o.).

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 - do przychodów nie zalicza się (...) także zwróconych udziałowcom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Otrzymanie dopłat do kapitału bezpośrednio wniesionych wcześniej przez A. GmbH Co. KG nie rodzi dla firmy niemieckiej żadnych obowiązków podatkowych na terenie Polski. Również T. Sp. z o.o. nie ma żadnych obowiązków podatkowych związanych ze zwrotem tej części dopłat.

Otrzymanie dopłat do kapitału przez A. GmbH Sc Co. KG, do których spółka niemiecka nabyła prawo na mocy praw nabytych przy zakupie udziałów od poprzedniego wspólnika może być kwalifikowane jako przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Artykuł 22 ust. 1- podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend. oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Art. 22 ust. 4 - od podatku "u źródła", a więc podatku pobieranego w Polsce, zwolnione będą dochody (przychody) z udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli zostaną spełnione wszystkie określone w przepisach warunki.

Podmiotem wypłacającym dywidendę musi być spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski (T. Sp. z o.o.). Natomiast podmiotem uzyskującym omawiane dochody (przychody) musi być spółka podlegająca w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (A. GmbH Co. KG podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania w Niemczech.

Aby istniała możliwość skorzystania ze zwolnienia spółka będąca odbiorcą takich należności musi posiadać w spółce polskiej odpowiednią wysokość udziału w kapitale zakładowym który wynosi 10%. (P. GmbH Co. KG posiadała 50% udziałów w okresie 07.10.1999-31.07.2007, natomiast od 1 sierpnia 2007 r. posiada 100% udziałów) Niezbędnym warunkiem dla zwolnienia dochodów (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych ze zryczałtowanego podatku dochodowego jest również wymóg, aby spółka uzyskująca takie dochody nie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich przychodów, bez względu na miejsce ich osiągania. (A. GmbH Co. KG nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich przychodów).

Artykuł 22 ust. 4a, 4b - Wymóg dotyczący okresu posiadania przez spółkę będącą nierezydentem udziałów w polskiej spółce powinien wynosić nieprzerwanie 2 lata. (A. GmbH Co. KG posiada co najmniej 10% udziałów w T. Sp. z o.o. nieprzerwanie przez 10 lat).

Artykuł 22 ust. 4d - Zwolnienie podatkowe stosuje się jeżeli posiadanie udziałów wynika z tytułu własności oraz w odniesieniu do dochodów uzyskanych z udziałów posiadanych na podstawie tytułu własności. (A. GmbH St. CO. KG posiada akt notarialny stwierdzający, że jest właścicielem 100% udziałów w T. Sp. z o.o).

Artykuł 22a, art. 22b - Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. znajduje zastosowanie w tej sprawie oraz pozwała na wymianę informacji między organami podatkowymi różnych państw. Art. 26 ust. 1 - Jeżeli podmiot dokonuje wypłaty należności zaliczanych do dochodów z udziału w zyskach osób prawnych na rzecz podatnika będącego nierezydentem i zachodzi możliwość niepobrania podatku zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, to możliwość taka istnieje jedynie po przedstawieniu przez podatnika certyfikatu rezydencji dokumentującego miejsce siedziby podatnika dla celów podatkowych wydanego przez właściwy organ administracji, podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedzibą lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa. (T. Sp. z o.o. dokonuje wypłaty na rzecz nierezydenta A. GmbH Co. KG, w związku z czym zobowiąże A. GmbH Co. KG do przedstawienia certyfikatu rezydencji wydanego przez właściwy niemiecki organ podatkowy).

Artykuł 26 ust. 1f - możliwość zastosowania zwolnienia dla dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest obwarowane także uzyskaniem przez podmiot dokonujący takiej wypłaty pisemnego oświadczenia, iż spółka osiągająca takie dochody nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. (T. Sp. z o.o. uzyska wymagane oświadczenie od P. GmbH Co. KG).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl