IPPB3/423-303/14-3/PK1 - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zbycia akcji spółki zależnej, nabytych uprzednio w części poprzez zapłatę środków pieniężnych, w części poprzez umowne potrącenie oraz nabytych w formie wkładu niepieniężnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-303/14-3/PK1 Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zbycia akcji spółki zależnej, nabytych uprzednio w części poprzez zapłatę środków pieniężnych, w części poprzez umowne potrącenie oraz nabytych w formie wkładu niepieniężnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2014 r. (data wpływu: 20 marca 2014 r.), uzupełnionym w dniu 11 maja 2014 r. (data wpływu: 15 maja 2014 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zbycia akcji spółki zależnej nabytych uprzednio w części poprzez zapłatę w pieniądzu, w części poprzez umowne potrącenie oraz nabytych w formie wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zbycia akcji spółki zależnej nabytych uprzednio w części poprzez zapłatę w pieniądzu, w części poprzez umowne potrącenie oraz nabytych w formie wkładu niepieniężnego. W dniu 11 maja 2014 r. (data wpływu: 15 maja 2014 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek poprzez przedłożenie pełnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

C. S.A (dalej: C. lub Spółka) posiada akcje w swojej spółce zależnej I. S.A. (uprzednio Z. SA, dalej: Spółka Zależna).C. nabył akcje Spółki Zależnej w następujący sposób:

1.

część akcji Spółki Zależnej została nabyta przez C. w latach 2006-2011, przy czym zapłata za te akcje nastąpiła w gotówce,

2.

część akcji Spółki Zależnej została nabyta przez C. w roku 2012, przy czym zapłata za te akcje nastąpiła w wyniku umownego potrącenia wierzytelności,

3.

część akcji została wniesiona do C. w roku 2011 przez Skarb Państwa jako wkład niepieniężny (aport).

W zamian za wniesienie do C. aportem akcji Spółki Zależnej w 2011 r. Skarb Państwa objął akcje w podwyższonym kapitale zakładowym C. Wartość nominalna akcji C. objętych przez Skarb Państwa była niższa od wartości akcji Spółki Zależnej wniesionych aportem do Spółki. Różnica pomiędzy wartością nominalną akcji C. wydanych na rzecz Skarbu Państwa a wartością akcji Spółki zależnej wniesionych aportem (agio) została przekazana na kapitał zapasowy Spółki.

Przed otrzymaniem akcji Spółki Zależnej w formie aportu wniesionego przez Skarb Państwa C. był większościowym akcjonariuszem Spółki Zależnej, posiadając w tej Spółce bezwzględną większość praw głosu. W wyniku wniesienia przedmiotowego aportu przez Skarb Państwa, C. zwiększyła ilość akcji posiadanych w Spółce Zależnej,

Zarówno C., jak i Spółka Zależna podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

W związku z nabyciem w latach 2006 - 2011 r. przez C. części akcji Spółki Zależnej (nabycie za gotówkę) Spółka poniosła wydatki na nabycie usług świadczonych przez domy maklerskie w zakresie przygotowania i obsługi procesu nabycia akcji Spółki Zależnej.

Celem nabycia akcji Spółki Zależnej było m.in. rozszerzenie działalności C. w zakresie produktów chemii organicznej, redukcja ryzyka operacyjnego poprzez dywersyfikację działalności oraz zwiększenie konkurencyjności Spółki na rynku.

Zarząd Spółki Zależnej złożył w grudniu 2013 r. do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości, a obecna wartość rynkowa akcji Spółki Zależnej jest niższa od wartości wydatków poniesionych przez C. na ich nabycie.

W najbliższej przyszłości C. planuje dokonanie sprzedaży posiadanych przez siebie akcji Spółki Zależnej.

C. przewiduje, że w wyniku planowanej transakcji uzyskane przychody ze sprzedaży będą niższe niż historycznie poniesione przez Spółkę wydatki na ich nabycie.

Istnieje również możliwość, że na dzień planowanej sprzedaży akcji Spółki Zależnej, Spółka Zależna będzie spółką, w stosunku do której została ogłoszona upadłość.

Spółka nie zaliczyła dotychczas wyżej wymienionych wydatków na nabycie akcji Spółki Zależnej do kosztów podatkowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy na moment sprzedaży akcji Spółki Zależnej (nabytych za gotówkę w latach 2006-2011) Spółka będzie miała prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartość zapłaconej ceny z tytułu nabycia akcji Spółki Zależnej (zapłaconej w gotówce).

2. Czy na moment sprzedaży akcji Spółki Zależnej (nabytych przez Spółkę w roku 2012, za które zapłata nastąpiła poprzez umowne potrącenie wierzytelności) Spółka będzie miała prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartość ceny nabycia akcji Spółki Zależnej zapłaconej poprzez umowne potrącenie wierzytelności.

3. Czy na moment sprzedaży akcji Spółki Zależnej (nabytych przez Spółkę w roku 2011 w formie aportu wniesionego przez Skarb Państwa) Spółka będzie miała prawo cło zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartość nominalną akcji Spółki wydanych na rzecz Skarbu Państwa w zamian za aport.

4. Czy na moment sprzedaży akcji Spółki Zależnej (nabytych za gotówkę) Spółka będzie miała prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na nabycie usług świadczonych przez domy maklerskie w zakresie przygotowania i obsługi procesu nabycia akcji Spółki Zależnej.

5. W którym momencie Spółka powinna rozpoznać przychód z tytułu sprzedaży akcji Spółki Zależnej.

Ad. 1)

C. stoi na stanowisku, iż na moment sprzedaży akcji Spółki Zależnej (nabytych za gotówkę w latach 2006-2011) Spółka będzie miała prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartość zapłaconej ceny z tytułu nabycia akcji Spółki Zależnej (zapłaconej w gotówce).

Ad. 2)

C. stoi na stanowisku, iż na moment odpłatnego zbycia akcji Spółki Zależnej (nabytych przez Spółkę w roku 2012, za które zapłata nastąpiła poprzez umowne potrącenie wierzytelności), Spółka będzie miała prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartość ceny nabycia akcji Spółki Zależnej zapłaconej poprzez umowne potrącenie wierzytelności.

Ad. 3)

C. stoi na stanowisku, iż na moment odpłatnego zbycia akcji Spółki Zależnej (nabytych przez Spółkę w roku 2011 w formie aportu wniesionego przez Skarb Państwa), Spółka będzie miała prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartość nominalną akcji Spółki wydanych na rzecz Skarbu Państwa w zamian za aport.

Ad. 4)

C. stoi na stanowisku, iż na moment odpłatnego zbycia akcji Spółki Zależnej (nabytych za gotówkę), Spółka będzie miała prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na nabycie usług świadczonych przez domy maklerskie w zakresie przygotowania i obsługi procesu nabycia akcji Spółki Zależnej.

Ad. 5)

C. stoi na stanowisku, iż stosownie do art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy z tytułu sprzedaży akcji Spółki Zależnej w dacie wystąpienia pierwszego z następujących zdarzeń:

* zbycia/przeniesienia własności akcji Spółki Zależnej, albo

* wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż akcji Spółki Zależnej, albo

* uregulowania należności za sprzedawane akcje Spółki Zależnej.

UZASADNIENIE

Ad. 1) wydatki na nabycie akcji Spółki Zależnej (nabycie za gotówkę)

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (do końca 2006 r., przepisy ustawy o CIT uznawały za koszty podatkowe wyłącznie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów), z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszystkie poniesione przez podatnika wydatki, pod warunkiem, że:

a.

ich poniesienie ma lub też może mieć wpływ na osiąganie przez podatnika przychodów lub służy zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów, oraz

b.

wydatki te nie są wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, jako wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Ad. a) - związek wydatku z przychodem

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, C. nabył akcje Spółki Zależnej w celu rozszerzenia działalności w zakresie produktów chemii organicznej, redukcji ryzyka operacyjnego poprzez dywersyfikację działalności oraz zwiększenia konkurencyjności Spółki na rynku. Konsekwencją nabycia akcji Spółki Zależnej miało być zatem wzmocnienie pozycji Spółki w obrębie sektora chemicznego i, tym samym, zwiększenie przychodów z działalności operacyjnej.

Co więcej, w związku z planowaną sprzedażą akcji Spółki Zależnej, C. osiągnie przychód z tytułu takiej sprzedaży akcji. Tym samym, w wyniku przedmiotowej transakcji, Spółka wykaże przychody podatkowe.

W konsekwencji powyższego, wydatki poniesione na nabycie akcji Spółki Zależnej będą pozostawać w bezpośrednim związku z przychodami podatkowymi uzyskanymi z tytułu sprzedaży tych akcji. Spełniony jest zatem pierwszy z wyżej przedstawionych warunków dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy.

Należy jednocześnie wskazać, iż powyższej konkluzji nie zmienia fakt, że w chwili sprzedaży akcji Spółka Zależna może być spółką w upadłości. Również okoliczność, iż możliwa do uzyskania cena z tytułu sprzedaży akcji Spółki Zależnej będzie niższa od wydatków poniesionych historycznie przez C. na nabycie tych akcji, nie ma wpływu na powyższą konkluzję. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe, np.:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 marca 2013 r. (sygn. IPPB3/423-12/13-2/PK1),

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 10 stycznia 2012 r. (sygn. IPTPB3/423-275/11-2/MF).

Ad. b) - brak wyłączenia z kosztów podatkowych

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od roku 2006 do chwili obecnej za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie akcji w spółce, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych akcji.

W świetle cytowanej regulacji, wydatki "na objęcie lub nabycie akcji" mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale dopiero z chwilą sprzedaży akcji. Natomiast wydatkiem poniesionym na nabycie akcji Spółki Zależnej jest w omawianym przypadku wartość zapłaconej przez Spółkę w latach 2006-2011 ceny nabycia akcji.

Wniosek:

Stosownie do art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT na moment odpłatnego zbycia akcji Spółki Zależnej (nabytych za gotówkę) Spółka będzie miała prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartość zapłaconej ceny z tytułu nabycia akcji Spółki Zależnej.

Ad. 2) - wydatki na nabycie akcji Spółki Zależnej w roku 2012 (za które zapłata nastąpiła poprzez umowne potracenie wierzytelności)

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania jarzy chodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszystkie poniesione przez podatnika wydatki, pod warunkiem, że:

a.

ich poniesienie ma lub też może mieć wpływ na osiąganie przez podatnika przychodów lub służy zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów, oraz

b.

wydatki te nie są wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, jako wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Ad. a) - związek wydatku z przychodem

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, C. nabył akcje Spółki Zależnej w celu rozszerzenia działalności w zakresie produktów chemii organicznej, redukcji ryzyka operacyjnego poprzez dywersyfikację działalności oraz zwiększenia konkurencyjności Spółki na rynku. Konsekwencją nabycia akcji Spółki Zależnej miało być zatem wzmocnienie pozycji Spółki w obrębie sektora chemicznego i, tym samym, zwiększenie przychodów z działalności operacyjnej.

Co więcej, w związku z planowaną sprzedażą akcji Spółki Zależnej, C. osiągnie przychód z tytułu takiej sprzedaży akcji. Tym samym, w wyniku przedmiotowej transakcji, Spółka wykaże przychody podatkowe.

W konsekwencji powyższego, wydatki poniesione na nabycie akcji Spółki Zależnej będą pozostawać w bezpośrednim związku z przychodami podatkowymi uzyskanymi z tytułu sprzedaży tych akcji. Spełniony jest zatem pierwszy z wyżej przedstawionych warunków dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy.

Należy jednocześnie wskazać, iż powyższej konkluzji nie zmienia fakt, że w chwili sprzedaży akcji Spółka Zależna może być spółką w upadłości. Również okoliczność, iż możliwa do uzyskania cena z tytułu sprzedaży akcji Spółki Zależnej będzie niższa od wydatków poniesionych historycznie przez C. na nabycie tych akcji, nie ma wpływu na powyższą konkluzję.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe, np.:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 marca 2013 r. (sygn, IPPB3/423-12/13-2/PK1),

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 10 stycznia 2012 r. sygn. (IPTPB3/423-275/11-2/MF).

Ad. b) brak wyłączenia z kosztów podatkowych

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od roku 2006 do chwili obecnej za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie akcji w spółce, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych akcji.

W świetle cytowanej regulacji, wydatki "na objęcie lub nabycie akcji" mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale dopiero z chwilą sprzedaży akcji.

W zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku do wydatków na nabycie akcji Spółki Zależnej należy zaliczyć wartość ceny nabycia akcji zapłaconej przez C. w formie umownego potrącenia wierzytelności. Potrącenie wierzytelności stanowi bowiem formę uregulowania zobowiązań lub należności, która rodzi takie same skutki podatkowe jak zaplata w gotówce.

W tym miejscu Spółka pragnie zaznaczyć, że w ustawie o CIT ustawodawca w kilku miejscach zrównał zapłatę z wykonaniem zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez potrącenie. Dla przykładu można przywołać przepis art. 15a ust. 7 ustawy o CIT, zgodnie z którym za dzień zapłaty uważa się, cyt. "dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności", lub przepis art. 26 ust. 7 ustawy o CIT, według którego "wypłata (...) oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez zapłatę, potrącenie lub kapitalizację odsetek."

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w indywidualnych interpretacjach przepisów prawa podatkowego, m.in.:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 10 grudnia 2013 r. (sygn. IPTPB3/423-349/13-4/PM),

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 9 grudnia 2013 r. (sygn. ILPB3/423-420/13-4/JG).

Wniosek:

Stosownie do art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT na moment odpłatnego zbycia akcji Spółki Zależnej (nabytych przez Spółkę w roku 2012, za które zapłata nastąpiła poprzez umowne potrącenie wierzytelności), Spółka będzie miała prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartość ceny nabycia akcji Spółki Zależnej zapłaconej poprzez umowne potrącenie wierzytelności.

Ad. 3) - wydatki na nabycie akcji Spółki Zależnej w 2011 r. w drodze aportu wniesionego przez Skarb Państwa

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art, 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszystkie poniesione przez podatnika wydatki, pod warunkiem, że:

a.

ich poniesienie ma lub też może mieć wpływ na osiąganie przez podatnika przychodów lub służy zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów, oraz

b.

wydatki te nie są wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, jako wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Ad. a) - związek wydatku z przychodem

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, C. nabył akcje Spółki Zależnej w celu rozszerzenia działalności w zakresie produktów chemii organicznej, redukcji ryzyka operacyjnego poprzez dywersyfikację działalności oraz zwiększenia konkurencyjności Spółki na rynku. Konsekwencją nabycia akcji Spółki Zależnej miało być zatem wzmocnienie pozycji Spółki w obrębie sektora chemicznego i, tym samym, zwiększenie przychodów z działalności operacyjnej.

Co więcej, w związku z planowaną sprzedażą akcji Spółki Zależnej, C. osiągnie przychód z tytułu takiej sprzedaży akcji. Tym samym, w wyniku przedmiotowej transakcji, Spółka wykaże przychody podatkowe.

W konsekwencji powyższego, wydatki poniesione na nabycie akcji Spółki Zależnej w postaci wniesienia ich przez Skarb Państwa jako wkład niepieniężny w 2011 r. (wartość nominalna wydanych akcji C. na rzecz Skarbu Państwa) będą pozostawać w bezpośrednim związku z przychodami podatkowymi uzyskanymi z tytułu sprzedaży tych akcji. Spełniony jest zatem pierwszy z wyżej przedstawionych warunków dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy.

Należy jednocześnie wskazać, iż powyższej konkluzji nie zmienia fakt, że w chwili sprzedaży akcji Spółka Zależna może być spółką w upadłości. Również okoliczność, iż możliwa do uzyskania cena z tytułu sprzedaży akcji Spółki Zależnej będzie niższa od wydatków poniesionych historycznie przez C. na nabycie tych akcji (tekst jedn.: od wartości nominalnej akcji wydanych przez C. na rzecz Skarbu Państwa w zamian za aport), nie ma wpływu na powyższą konkluzję.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe, np.:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 marca 2013 r. (sygn. IPPB3/423-12/13-2/PK1),

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 10 stycznia 2012 r. sygn. (IPTPB3/423-275/11-2/MF).

Ad. b) - brak wyłączenia z kosztów podatkowych

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym w 2011 r., cyt,:

"Jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

a.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

b.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów)."

W świetle powyższego, transakcja wniesienia przez Skarb Państwa aportem akcji Spółki Zależnej w 2011 r. w zamian za wyemitowane akcje C. spełniła wszystkie przesłanki wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT. Należy bowiem wskazać, iż:

* wszystkie podmioty biorące udział w przedmiotowej transakcji podlegały w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (przy czym Skarb Państwa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, zwolnionym od podatku na mocy art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT),

* w zamian za otrzymane od Skarbu Państwa akcje Spółki Zależnej Spółka wydała Skarbowi Państwa akcje własne (przy czym wartość nominalna wydanych akcji była niższa od wartości rynkowej aportu wnoszonego przez Skarb Państwa),

* w wyniku wniesionego przez Skarb Państwa aportu akcji Spółki Zależnej C. zwiększył posiadaną już bezwzględną większość praw głosu w Spółce Zależnej,

W świetle powyższego, w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 16 ust, 1 pkt 8e ustawy o CIT obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 r., na mocy którego za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów. Wydatki te, w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości akcji wydanych akcjonariuszowi spółki, której udziały są nabywane (powiększone o ewentualną zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT), są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych akcji.

Oznacza to, że w przypadku sprzedaży akcji Spółki Zależnej objętych w wyniku wniesienia do C. aportu przez Skarb Państwa, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość nominalna akcji C. wydanych na rzecz Skarbu Państwa w zamian za aport.

Powyższe stanowisko znalazło potwierdzenie m.in. w wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie na rzecz Spółki indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 27 marca 2012 r. (sygn. IPPB3/423-1094/11-2/AG).

Wniosek:

Stosownie do art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT na moment odpłatnego zbycia akcji Spółki Zależnej (nabytych przez Spółkę w roku 2011 w formie aportu wniesionego przez Skarb Państwa), Spółka będzie miała prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartość nominalną akcji Spółki wydanych na rzecz Skarbu Państwa w zamian za aport wniesiony w 2011 r.

Ad. 4) - wydatki na nabycie usług świadczonych przez domy maklerskie w zakresie przygotowania i obsługi procesu nabycia akcji Spółki Zależnej (w latach 2006-2011)

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (do końca 2006 r. przepisy ustawy o CIT uznawały za koszty podatkowe wyłącznie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów), z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Kosztami uzyskania przychodów są zatem wszystkie poniesione przez podatnika wydatki, pod warunkiem, że:

a.

ich poniesienie ma lub też może mieć wpływ na osiąganie przez podatnika przychodów lub służy zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów, oraz

b.

wydatki te nie są wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, jako wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Ad. a) związek wydatku z przychodem

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, C. nabył akcje Spółki Zależnej w celu rozszerzenia działalności w zakresie produktów chemii organicznej, redukcji ryzyka operacyjnego poprzez dywersyfikację działalności oraz zwiększenia konkurencyjności Spółki na rynku. Konsekwencją nabycia akcji Spółki Zależnej miało być zatem wzmocnienie pozycji Spółki w obrębie sektora chemicznego i, tym samym, zwiększenie przychodów z działalności operacyjnej.

Co więcej, w związku z planowaną sprzedażą akcji Spółki Zależnej, C. osiągnie przychód z tytułu takiej sprzedaży akcji. Tym samym, w wyniku przedmiotowej transakcji, Spółka wykaże przychody podatkowe.

W konsekwencji powyższego, wydatki poniesione na usługi świadczone przez domy maklerskie w zakresie przygotowania i obsługi procesu nabycia akcji Spółki Zależnej będą pozostawać w bezpośrednim związku z przychodami podatkowymi uzyskanymi z tytułu sprzedaży tych akcji. Spełniony jest zatem pierwszy z wyżej przedstawionych warunków dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy.

Należy jednocześnie wskazać, iż powyższej konkluzji nie zmienia fakt, że w chwiłi sprzedaży akcji Spółka Zależna może być spółką w upadłości. Również okoliczność, iż możliwa do uzyskania cena z tytułu sprzedaży akcji Spółki Zależnej będzie niższa od wydatków poniesionych historycznie przez C. na nabycie tych akcji, nie ma wpływu na powyższą konkluzję. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe w stanach faktycznych analogicznych do przedmiotowego, np:

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 marca 2013 r. (sygn. IPPB3/423-12/13-2/PK1),

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 10 stycznia 2012 r. sygn. (IPTPB3/423-275/11-2/MF).

Ad. b) - brak wyłączenia z kosztów podatkowych

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od roku 2006 do chwili obecnej za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie łub nabycie akcji w spółce, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych akcji.

W świetle cytowanej regulacji, wydatki "na objęcie lub nabycie akcji" mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale dopiero z chwilą sprzedaży akcji. Natomiast wydatkiem poniesionym na nabycie akcji Spółki Zależnej jest w analizowanym przypadku kwota zapłacona przez Spółkę z tytułu zakupu usług świadczonych przez domy maklerskie w zakresie przygotowania i obsługi procesu nabycia akcji Spółki Zależnej.

W orzecznictwie sądów administracyjnych i praktyce organów podatkowych prezentowane jest stanowisko, iż art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT obejmuje swym zakresem wydatki warunkujące nabycie akcji, tzn. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów/akcji nie byłoby możliwe. Do typowych kosztów warunkujących nabycie lub objęcie akcji zalicza się m.in. wydatki na nabycie usług świadczonych przez domy maklerskie.

Takie stanowisko znalazło potwierdzenie m.in. w następujących orzeczeniach sądów administracyjnych oraz w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe, np.:

* wyrok NSA z dnia 7 kwietnia 2006 r., sygn. II FSK 643/05, w którym sąd stwierdził, iż, cyt.:

"Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów lub akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.)."

* wyrok NSA z dnia 7 września 2004 r., sygn. FSK 324/04, w którym sąd stwierdził, iż, cyt.

"Przechodząc na grunt przepisów ustawy, należy zatem stwierdzić, że przez wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., należy rozumieć wydatki podatnika bezpośrednio związane z nabyciem akcji, a więc w szczególności ich cenę, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego."

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 18 grudnia 2012 r., (sygn. ITPB3/423-625a/12/ AW),

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 16 lipca 2012 r., (sygn. ITPB3/423-206/12/AK),

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 16 lipca 2012 r., (sygn. ITPB3/423-206/12/AK),

* interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2011 r" (sygn. IPPB3/423-139/11-2/MC).

Wniosek:

Stosownie do art. 15 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT na moment odpłatnego zbycia akcji Spółki Zależnej (nabytych za gotówkę) Spółka będzie miała prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na nabycie usług świadczonych przez domy maklerskie w zakresie przygotowania i obsługi procesu nabycia akcji Spółki Zależnej.

Ad. 5) moment powstania przychodu z tytułu sprzedaży akcji Spółki Zależnej

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT za przychody związane z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania ww. przychodu uważa się, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności, za wyjątkiem sytuacji określonych w art. 12 ust. 3c-3e ustawy o CIT.

Oznacza to, że o momencie powstania przychodu w CIT decyduje fakt, które ze zdarzeń wymienionych w przepisie art. 12 ust. 3a ustawy o CIT zachodzi pierwsze.

Wniosek:

W zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy z tytułu sprzedaży akcji Spółki Zależnej w dacie wystąpienia pierwszego z następujących zdarzeń:

* zbycia/przeniesienia własności akcji Spółki Zależnej albo

* wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż akcji Spółki Zależnej albo

* uregulowania należności za sprzedawane akcje Spółki Zależnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl