IPPB3/423-302/09-6/AG - Możliwość skorzystania przez wspólnika spółki ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych dochodów z dywidend w związku z wniesieniem przez spółkę aportu do funduszu inwestycyjnego zamkniętego w zamian za objęcie certyfikatów inwestycyjnych, a następnie likwidacji tego funduszu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-302/09-6/AG Możliwość skorzystania przez wspólnika spółki ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych dochodów z dywidend w związku z wniesieniem przez spółkę aportu do funduszu inwestycyjnego zamkniętego w zamian za objęcie certyfikatów inwestycyjnych, a następnie likwidacji tego funduszu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2009 r. (data wpływu 27 maja 2009 r.), uzupełnionym na wezwanie z dnia 24 czerwca 2009 r. Nr IPPB3/423-302/09-2/AG pismem z dnia 6 lipca 2009 r. (data nadania 6 lipca 2009 r., data wpływu 9 lipca 2009 r.), w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie podatkowych skutków wypłaty przez Spółkę wspólnikowi części zysków (pytanie oznaczone numerem 3) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków wypłaty wspólnikowi części zysków, przez Spółkę jako płatnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Kapitał zakładowy Podatnika ma zostać podwyższony przez Wspólnika w drodze wniesienia aportu w postaci akcji/udziałów spółki trzeciej, które na zgromadzeniu wspólników/ akcjonariuszy tej spółki trzeciej dają bezwzględna większość w kapitale zakładowym oraz taką samą ilość głosów.

Następnie Podatnik zamierza tak nabyty aport - posiadane aktywa w postaci akcji/udziałów w spółkach dających bezwzględną większość w kapitale oraz taką samą % ilość głosów na zgromadzeniu - wnieść do funduszu inwestycyjnego zamkniętego zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146 poz. 1546) i w ten sposób pokryć cenę obejmowanych certyfikatów inwestycyjnych, przy czym wartość obejmowanych certyfikatów będzie tożsama z ujętą w księgach rachunkowych Podatnika wartością przywołanych aktywów.

Podatnik rozważa także:

1.

zbycie w przyszłości certyfikatów inwestycyjnych objętych w ramach powyższej procedury i przekazanie tych kwot w ramach udziału w zysku na rzecz wspólnika, bądź

2.

otrzymanie kwot/części majątku z likwidacji funduszu (o ile będzie prowadzona likwidacja tej osoby prawnej) oraz przekazanie przypadającej Podatnikowi części majątku z likwidacji funduszu - otrzymanych przez Podatnika kwot na rzecz Wspólnika w formie udziału w zysku - dywidendy.

W związku z powyższym, spółka wniosła o udzielenie odpowiedzi na pytanie, oznaczone numerem 3:

1.

Czy w przypadku likwidacji funduszu inwestycyjnego i otrzymaniu przez Podatnika majątku w związku z likwidacją osoby prawnej - przywołanego funduszu inwestycyjnego, a następnie przekazaniu przez Podatnika na rzecz Wspólnika części zysków (dywidendy) - czy Wspólnik przy zachowaniu dyspozycji przepisu art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych może korzystać z zawartego tam zwolnienia...

Stanowisko wnioskodawcy, w zakresie wskazanym wyżej.

Przy spełnieniu przesłanek określonych w przywołanym w pytaniu przepisie art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) i w realizacji nakreślonego przyszłego stanu faktycznego, tj. zdarzeń: wniesienia aportu do Podatnika, wniesieniu przez Podatnika składników stanowiących ów aport w zamian za objęcie certyfikatów inwestycyjnych Funduszu zamkniętego oraz wypłata na rzecz Wspólnika części kwot - dochodu w ramach udziału w zysku (z tytułu zbycia certyfikatów lub udziału w kwocie likwidacyjnej), przy założeniu utrzymania zaangażowania kapitałowego w kapitale Podatnika przez Wspólnika pierwotnie wnoszącego omawiany aport - możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia.

Spółka jako płatnik wypłacający należność z tytułu określonego w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. dywidendy z tytułu udziału w zysku Spółki, o której mowa w art. 10 tej ustawy, ma zatem prawo zastosować zwolnienie określone w art. 22 ust. 4 ww. ustawy w stosunku do przychodu Wspólnika z tego tytułu,.

Wypłata przez Spółkę na rzecz jej Wspólnika dywidendy dokonywana będzie przy spełnieniu następujących przesłanek:

a.

wypłacającym dywidendę będzie spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

b.

uzyskującym dochody z dywidendy będzie polska spółka akcyjna podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

c.

spółka, o której mowa w lit. b), posiada bezpośrednio 100 % udziałów w kapitale spółki, o której mowa w lit. a),

d.

odbiorcą dochodów z dywidend jest spółka, o której mowa w lit. b), a więc zdarzenie to będzie zgodne z dyspozycją art. 22 ust. 4 ww. ustawy.

Jednocześnie spółka uzyskująca dochody z dywidendy wypłacanej przez wnioskodawcę pozostaje jedynym Wspólnikiem Spółki, tj. posiada 100% w kapitale i w głosach na zgromadzeniu, z tym że udziały te posiada od 2 miesięcy, ale z zamiarem utrzymania wskazanego zaangażowania kapitałowego (100%), tj. nieprzerwanego posiadania udziałów przez co najmniej dwa lata.

Okres ten dobiegnie końca już po zdarzeniu w postaci otrzymania dywidendy - uzyskania dochodu z tego tytułu. Powyższe stanowić będzie wypełnienie dyspozycji art. 22 ust. 4b ww. ustawy.

W zaprezentowanym stanie faktycznym, zdaniem Spółki, wobec spełnienia przesłanek z art. 22 ust 4 - 6 ww. ustawy możliwe będzie skorzystanie przez Wspólnika ze zwolnienia opisanego w art. 22 ust 4 ustawy.

Z kolei środki na wypłatę dywidendy przez Spółkę pochodzić będą ze zbycia posiadanych certyfikatów inwestycyjnych, które zostaną objęte w zamian za wniesiony do Spółki przez Wspólnika aport w postaci udziałów i akcji lub też pochodzić będą z likwidacji funduszu inwestycyjnego - czyli otrzymanej wartości majątku z likwidacji osoby prawnej (art. 10 ust. 1-3 ww. ustawy).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania oznaczonego numerem 3, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl