IPPB3/423-295/09-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-295/09-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2009 r. (data wpływu 4 maja 2009 r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia przez Spółkę akcji innej spółki kapitałowej uprzednio wniesionych aportem do Spółki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia przez Spółkę akcji innej spółki kapitałowej uprzednio wniesionych aportem do Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2008 r. spółka z o.o. (dalej jako "B.") otrzymała od spółki akcyjnej (dalej jako "Spółka Zbywająca") wkład niepieniężny w postaci akcji innej spółki akcyjnej (dalej jako: "Spółka Akcyjna"). W zamian za wkład w postaci akcji Spółki Akcyjnej, Spółka Zbywająca objęła nowoutworzone udziały B. (tzw. wymiana udziałów - art. 12 ust. 4dustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Akcje Spółki Akcyjnej będące przedmiotem wkładu wniesiono do B. w wartości aportowej i w tej wysokości zostały one wykazane w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego oraz w księgach B.

Nowoutworzone udziały B. zostały objęte przez Spółkę Zbywającą po cenie wyższej od wartości nominalnej. Wartość nominalna nowoutworzonych udziałów B. wynosiła 10% wartości aportowej akcji Spółki Akcyjnej.

Nadwyżka powyżej wartości nominalnej nowoutworzonych udziałów (w wysokości 90% wartości aportowej akcji Spółki Akcyjnej) została przelana do kapitału zapasowego B. (agio; art. 154 § 3 zd. 2 Kodeksu spółek handlowych).

W wyniku otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci akcji Spółki Akcyjnej B. uzyskał bezwzględną większość (75,1%) praw głosu w Spółce Akcyjnej.

Z uwagi na fakt, że zarówno Spółka Zbywająca jak i B. są spółkami podlegającymi w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, wniesienie przez Spółkę Zbywającą do B. aportu w postaci akcji Spółki Akcyjnej nie skutkowało powstaniem przychodu po stronie Spółki Zbywającej oraz B. (art. 12 ust. 4dustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W związku z istniejącą sytuacją na rynku międzybankowym, w szczególności bardzo utrudnionym dostępem do dłużnych instrumentów finansowania instytucji finansowych, Grupa B. zmuszona jest podjąć działania, które zapewnią jej odpowiednią pulę środków pieniężnych na bieżące funkcjonowanie. W tym ramach B. rozważa, między innymi, sprzedaż otrzymanych aportem akcji Spółki Akcyjnej zewnętrznemu inwestorowi niepowiązanemu.

W związku z powyższym, spółka wniosła o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

Czy prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży przez B. otrzymanych aportem akcji Spółki Akcyjnej zewnętrznemu inwestorowi niepowiązanemu będzie stanowiła wartość tych akcji określona w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego B. (tzw. wartość aportowa), która będzie równa sumie: (i) wartości nominalnej nowoutworzonych udziałów B. wydanych Spółce Zbywającej w zamian za akcje Spółki Akcyjnej oraz (ii) nadwyżki powyżej wartości nominalnej tych udziałów, która została przelana za kapitał zapasowy B. (agio).

Stanowisko wnioskodawcy.

Zdaniem B., koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży przez B. otrzymanych aportem akcji Spółki Akcyjnej zewnętrznemu inwestorowi niepowiązanemu będzie stanowiła wartość tych akcji, określona w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego (tj. ich wartość aportowa), która będzie równa sumie:

I.

wartości nominalnej nowoutworzonych udziałów B. wydanych Spółce Zbywającej w zamian za akcje Spółki Akcyjnej oraz

II.

nadwyżki powyżej wartości nominalnej tych udziałów, która została przelana za kapitał zapasowy B. (agio).

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera szczególnych przepisów regulujących zasady ustalania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów/akcji otrzymanych przez spółkę w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego przez inną spółkę. Należy zatem przyjąć, że w tym zakresie zastosowanie będą miały ogólne zasady zawarte w art. 12 ust. 1 i ust. 3 tej ustawy. Brak jest również szczegółowej regulacji dotyczącej kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia takich udziałów. Wprawdzie art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy stanowi, iż koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów/akcji stanowią wydatki na ich objęcie lub nabycie, jednakże przepis ten nie precyzuje, w jaki sposób należy ustalić kwotę tych wydatków w sytuacji, gdy zbywane udziały/akcje zostały nabyte w drodze wkładu niepieniężnego (aportu).

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera szczegółowe unormowania dotyczące zasad ustalania niektórych kategorii kosztów uzyskania przychodów. Przykładowo, mają one zastosowanie w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów/akcji w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny (art. 15 ust. 1k) albo z odpłatnego zbycia udziałów/akcji otrzymanych przez spółkę w zamian za udziały przekazane innej spółce w sposób, o którym mowa w art. 12 ust. 4d, tj. w ramach tzw. wymiany udziałów (art. 16 ust. 1 pkt 8d w związku z art. 16 ust. 1 pkt 8 i art. 15 ust. 1k).

Żadna z powyższych regulacji nie odnosi się jednak do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia przez spółkę akcji/udziałów przekazanych jej aportem przez inną spółkę w ramach wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ww. ustawy. Otrzymanie aportem udziałów/akcji nie stanowi bowiem ich "objęcia w zamian za wkład niepieniężny", zatem nie znajdzie tu zastosowania art. 15 ust. 1k ww. ustawy.

Z kolei wspomniany art. 16 ust. 1pkt 8d tej ustawy stanowi, iż nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych innej spółce w sposób, o którym mowa w art. 12 ust. 4d; wydatki te stanowią natomiast koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów/akcji, ustalony zgodnie z pkt 8 art. 15 ust. 1k. Transakcja, o której mowa w art. 12 ust. 4d, polega na przekazaniu (zbyciu) przez spółkę kapitałową udziałów/akcji jednej spółki kapitałowej innej spółce kapitałowej, w zamian za wynagrodzenie w postaci udziałów/akcji spółki nabywającej (tzw. wymiana udziałów). Taka operacja jest neutralna podatkowo dla uczestniczących w niej spółek (tj. zarówno dla spółki zbywającej jak i nabywającej), pod warunkiem, że w wyniku wymiany udziałów/akcji spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały/akcje są zbywane (albo zwiększy posiadaną już większość praw głosu). Konsekwencją wyłączenia z opodatkowania na etapie wymiany udziałów jest regulacja zawarta w art. 16 ust. 1 pkt 8d ww. ustawy, zgodnie z którą wydatki na nabycie/objęcie akcji przekazywanych spółce nabywającej przez spółkę zbywającą w ramach wymiany udziałów stanowią koszt uzyskania przychodów dopiero w momencie odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów/akcji w spółce nabywającej. Wysokość kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu należy wówczas ustalić w sposób określony w art. 16 ust. 1 pkt 8 i art. 15 ust. 1k.

W przełożeniu na okoliczności niniejszej sprawy, dyspozycja art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczyłaby kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia przez Spółkę Zbywającą udziałów w B., otrzymanych przez Spółkę Zbywającą w zamian za akcje Spółki Akcyjnej przekazane B. w ramach wymiany udziałów. Przepis ten nie reguluje natomiast zasad ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji/udziałów przekazanych w ramach wymiany udziałów spółce nabywającej przez spółkę zbywającą tj. jak w niniejszej sprawie - odpłatnego zbycia przez B. akcji Spółki Akcyjnej przekazanych B. przez Spółkę Zbywającą w zamian za udziały B. Z uwagi na brak w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych szczegółowych regulacji w tym zakresie, w celu określenia wysokości tych kosztów należy posłużyć się ogólnymi zasadami zawartymi w art. 15 ust. 1. W konsekwencji, kosztami uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przez B. akcji Spółki Akcyjnej otrzymanych jako wkład niepieniężny od Spółki Zbywającej będą koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z tego tytułu.

Zdaniem B., w uwagi na brak w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych przepisu, który definiowałby, jak należy rozumieć zawarte w art. 15 ust. 1 wyrażenie "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów" w sytuacji, gdy podatnik uzyskał przychód z tytułu odpłatnego zbycia udziałów/akcji otrzymanych przez niego w drodze wkładu niepieniężnego, w celu ustalenia znaczenia tego przepisu należy się odwołać do wartości, na jaką wyceniono wkład (tj. przedmiotowe udziały/akcje) w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego B. Koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży przedmiotu aportu powinna bowiem stanowić realna wartość przysporzenia otrzymanego przez B. tytułem wkładu od udziałowca, tak aby na poziomie spółki zachować istotę opodatkowania podatkiem dochodowym, jaką jest opodatkowanie dochodu, czyli faktycznego przysporzenia majątkowego (wzbogacenia) powstałego w bilansie podatnika (o ile przepisy nie ustalają szczególnych regulacji, co ma miejsce przykładowo w przypadku przychodów z dywidend, które nie podlegają pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów - takie szczególne zasady nie mają jednakże zastosowania w przypadku przychodów z odpłatnego zbycia udziałów/akcji). W przypadku sprzedaży przez B. udziałów/akcji otrzymanych w drodze aportu, takim przysporzeniem będzie niewątpliwie nadwyżka ceny uzyskanej ze sprzedaży nad wartością aportową sprzedanych akcji wykazaną w bilansie B. Skoro B. otrzymał od wspólnika wkład o określonej wartości aportowej, która została odzwierciedlona w jego bilansie, to dokonując sprzedaży przedmiotów tego aportu (akcji Spółki Akcyjnej) B. uzyska przychód ze sprzedaży i jednocześnie poniesie koszt uzyskania tego przychodu w wysokości równej wartości aportowej sprzedawanych akcji. Spółka pozbędzie się bowiem ze swego bilansu aktywów o określonej wartości (tj. poniesie koszt równy wartości bilansowej tych aktywów), w zamian za środki pieniężne otrzymane od nabywcy.

Powyższy sposób rozumowania znajduje dodatkowe potwierdzenie w brzmieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 zd. 2 oraz art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 stanowi, iż wydatki na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji w spółce stanowią koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia przedmiotowych udziałów/akcji. Z kolei art. 16g ust. 1 pkt 4 reguluje zasady ustalania wartości początkowej (dla potrzeb amortyzacji) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej. Wartość początkową nabytych w ten sposób aktywów stanowi wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu.

Zdaniem B., przytoczony art. 16g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy stanowi rozwinięcie ogólnej zasady zawartej w art. 16g ust. 1 pkt 1, zgodnie z którym za wartość początkową składników majątku przyjmuje się zasadniczo cenę ich nabycia przez podatnika. Natomiast art. 16g ust. 1 pkt 4 doprecyzowuje, że w przypadku, gdy nabycie aktywów następuje w szczególnej formie, tj. w postaci wkładu niepieniężnego, za cenę nabycia należy uznać ich wartość ustaloną na dzień wniesienia wkładu.

Mając na uwadze fakt, iż wskazany przepis art. 16g ust. 1 pkt 4 jest jedynym przepisem ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wskazuje na intencję ustawodawcy odnośnie określania, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, ceny nabycia składnika majątku otrzymanego w drodze aportu, w pełni uzasadnione jest posłużenie się nim jako wskazówką również przy ustalaniu kosztów ustalania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów/akcji nabytych w drodze wkładu niepieniężnego. W efekcie należy uznać, że kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia takich udziałów/akcji jest ich wartość ustalona na dzień wniesienia wkładu.

Analogiczne zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia niepodlegających amortyzacji aktywów nabytych w drodze aportu zostały przedstawione w licznych interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21 czerwca 2007 r. nr USIl/423/17/2007 dotyczącym określenia kwoty kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia gruntu otrzymanego przez spółkę w drodze wkładu niepieniężnego doszedł do wniosku, że: "Spółka przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży gruntu winna przychód uzyskany ze sprzedaży gruntu wniesionego aportem pomniejszyć o koszt uzyskania przychodu (wydatki na nabycie gruntu), który stanowi wartość gruntu ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia aportu."

Podobne stanowisko odnośnie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia otrzymanych aportem aktywów (w tym papierów wartościowych) zajął Dyrektor izby Skarbowej w Gdańsku w decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28 grudnia 2007 r. nr BI/415-1070/07: "w sytuacji, gdy spółka zbędzie aktywa, które Podatnik wniósł do niej jako wkład, w celu ustalenia kosztów uzyska przychodów dotyczących takiej transakcji należy się odwołać do wartości w jakiej wyceniono wkład w umowie spółki." Mając na uwadze przedstawioną powyżej argumentację a także przytoczone poglądy organów podatkowych należy dojść do wniosku, że w przypadku sprzedaży przez B. akcji Spółki Akcyjnej zewnętrznemu inwestorowi, kosztem uzyskania przychodu z tego tytułu (w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy) będzie wartość aportowa przedmiotowych akcji, tj. ich wartość określona w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego i zmianie aktu założycielskiego B. W analizowanym stanie faktycznym kwota ta będzie równa sumie: wartości nominalnej nowoutworzonych udziałów B. wydanych Spółce Zbywającej w zamian za akcje Spółki Akcyjnej oraz nadwyżki powyżej wartości nominalnej tych udziałów, która została przelana za kapitał zapasowy B. (agio).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy, tj. w katalogu zawierającym wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów.

Natomiast stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, który znajdzie zastosowanie w niniejszej sprawie, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Powyższy przepis stanowi, iż wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego ich zbycia. Należy zauważyć, iż pojęcie wydatków jest szerokie, a ustawa nie ogranicza wskazanego pojęcia tylko i wyłącznie do wydatków pieniężnych podmiotu nabywającego dane składniki majątkowe.

W konsekwencji wskazany przepis będzie odnosił się do sytuacji przedstawionej we wniosku, polegającej na nabyciu w ramach "wymiany udziałów" akcji innej spółki (następnie zbytych w przyszłości przez wnioskodawcę) w zamian za określoną liczbę udziałów własnych wnioskodawcy, które to udziały stanowią swego rodzaju wynagrodzenie za wnoszony aport w postaci akcji w innej spółce kapitałowej.

Podkreślić należy, iż pojęcie wydatków zostało użyte przez ustawodawcę w kontekście celu jakim jest "objęcie lub nabycie" określonych udziałów (akcji) w spółce. Tym samym sformułowanie "wydatki na objęcie lub nabycie" będzie odnosiło się do wydatków zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych bezpośrednio warunkujących nabycie danych udziałów (akcji), tj. wydatków, bez których poniesienia skuteczne objęcie lub nabycie nie byłoby możliwe.

Zauważyć również należy, iż w myśl art. 154 § 3 w związku z art. 261 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się na kapitał zapasowy. Zatem zasadą jest obejmowanie udziałów według wartości zbawczej wkładów z dnia ich wniesienia, co nie zmienia oczywiście faktu, że możliwe jest wystąpienie agio.

Skoro wydane udziały własne Spółki stanowią zapłatę za otrzymane w ramach "wymiany udziałów" akcje innej spółki akcyjnej, to ich wartość, stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powinna stanowić koszt uzyskania przychodu z tytułu późniejszego zbycia tych akcji.

Tym samym do wyliczenia wartości wydatków związanych z nabyciem lub objęciem udziałów (akcji) innej spółki wniesionych do Spółki będącej wnioskodawcą, co do zasady należy przyjąć wartość nominalną wydanych udziałów Spółki w zamian za wniesiony aport.

Jako, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym wartość wnoszonych akcji innej spółki kapitałowej będzie wyższa od wartości nominalnej udziałów objętych w zamian za przedmiotowy aport, spółka nie będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nadwyżki powyżej wartości nominalnej udziałów własnych wydanych Spółce Zbywającej w zamian za akcje Spółki Akcyjnej, która została przelana za kapitał zapasowy B. (agio). Wartość przewyższająca wartość nominalną wydanych udziałów własnych Spółki nie tworzy kapitału zakładowego, a co najważniejsze - nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych - art. 12 ust. 4 pkt 11 ww. ustawy. Skoro więc jest ona neutralna po stronie przychodów podatkowych, to nie powinna również sztucznie wpływać na wielkość kosztów uzyskania przychodu.

Powyższe koreluje z brzmieniem art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który stanowi, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Cytowany przepis, chociaż nie odnosi się bezpośrednio do zdarzenia przyszłego w zakresie objętym przedmiotową interpretacją, statuuje ogólną zasadę przyjmowania, dla celów określenia kosztów uzyskania przychodów, wartości nominalnej wydanych udziałów w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Podkreślić trzeba przy tym, że powołany we wniosku przez Spółkę jako potwierdzenie zajętego przez nią stanowiska art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczący zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych nabytych w postaci aportu do spółki kapitałowej - dla celów amortyzacji podatkowej, nie znajduje w danej sprawie zastosowania, ani też nie nawiązuje do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Ponadto należy zwrócić uwagę, że z przepisem tym należy powiązać regulację wynikającą z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ww. ustawy, zgodnie z którą nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Reasumując powyższe uzasadnienie, organ podatkowy stwierdza, iż Spółka dokonując sprzedaży wniesionych aportem akcji będzie miała prawo wykazania kosztów uzyskania przychodów w wartości nominalnej nowoutworzonych udziałów B. wydanych Spółce Zbywającej w zamian za akcje Spółki Akcyjnej.

Odnosząc się do powołanych przez wnioskodawcę we wniosku interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego podkreślić należy, iż zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podatników i nie są wiążące w sprawie wydania przedmiotowej interpretacji indywidualnej. Dodatkowo należy zauważyć, że interpretacje te dotyczyły odmiennych stanów faktycznych, w których, w szczególności nie wystąpiło agio, czyli nadwyżka wartości przedmiotu aportu nad wartością nominalną udziałów/akcji objętych w zamian za taki aport.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl