IPPB3/423-265/13-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-265/13-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2013 r. (data wpływu 25 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy odsetki od obligacji wyemitowanych w celu pozyskania środków pieniężnych na nabycie akcji spółki stanowią koszty uzyskania przychodu w dacie zapłaty odsetek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy odsetki od obligacji wyemitowanych w celu pozyskania środków pieniężnych na nabycie akcji spółki stanowią koszty uzyskania przychodu w dacie zapłaty odsetek.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podmiotem należącym do Grupy Kapitałowej (dalej: Grupa"). Wnioskodawca nabył akcje w innej spółce należącej do Grupy. Spółka pozyskała środki na nabycie przedmiotowych akcji poprzez emisję obligacji. Cena emisyjna obligacji była równa ich wartości nominalnej. Spółka, jako emitent obligacji, będzie wypłacać obligatariuszom odsetki naliczane od wartości nominalnej obligacji. Wykup nastąpi poprzez zapłatę kwoty odpowiadającej wartości nominalnej obligacji. Obligacje wyemitowane przez Spółkę zostały objęte przez podmiot inny niż wymieniony w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 Ustawy p.d.o.p. tj. nie zachodzą przesłanki do zastosowania przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki od obligacji wyemitowanych przez Spółkę w celu sfinansowania ceny nabycia akcji stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów potrącalny w dacie zapłaty przez Spółkę tych odsetek.

Zdaniem Spółki, odsetki od obligacji wyemitowanych w celu pozyskania środków pieniężnych na nabycie akcji spółki z Grupy stanowią koszty uzyskania przychodów potrącalne w dacie zapłaty przez Spółkę tych odsetek.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 Ustawy POOP.

Zgodnie zaś z art. 16 ust. 1 pkt 11 Ustawy POOP nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Jak wskazał przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 marca 2009 r. (sygn. II FSK 1781/07)"Skoro według art. 16 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p. nie są kosztami naliczone lecz niezapłacone odsetki od pożyczek, to a contrario są nimi naliczone i zapłacone odsetki od pożyczek".

W stosunku do odsetek od wyemitowanych obligacji, Spółka stoi na stanowisku, że w omawianym przypadku należy traktować je analogicznie jak odsetki od pożyczek, tj. stanowią one koszt uzyskania przychodów w momencie zapłaty. Stanowisko to podzielane jest przez organy podatkowe. Przykładowo, zgodnie z interpretacją indywidualną z dnia 11 lipca 2008 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB3/423-559/08-2/MK)"Dokonując kwalifikacji prawnej odsetek od obligacji, w pierwszej kolejności należy natomiast odnieść się do regulacji art. 16 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na gruncie tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na wykup obligacji pomniejszonych o kwotę dyskonta. Ponoszone przez emitenta koszty wykupu obligacji w części dotyczącej należności głównej nie stanowią zatem kosztów podatkowych. Wyłączenie to nie obejmuje natomiast wydatków na zapłatę należności ubocznych w tym przedmiotowych odsetek wpłacanych obligatariuszowi przez Spółkę. W przypadku tych odsetek zastosowanie znajdzie cytowany już przepis art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczący odsetek od zobowiązań. Na jego mocy odsetki związane z emisją obligacji będą kosztem podatkowym w momencie faktycznej zapłaty". W rezultacie, w ocenie Spółki, odsetki od obligacji staną się kosztem uzyskania przychodu Spółki w dacie ich zapłaty. Natomiast, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce. Wydatki te stają się kosztem podatkowym dopiero w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji.

Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia "wydatków na nabycie lub objęcie udziałów lub akcji", użytego w art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy p.d.o.p. Zdaniem Spółki, do wydatków na nabycie udziałów/akcji (tekst jedn.: tych, które mogą zostać uznane za koszty podatkowe dopiero z momentem zbycia udziałów/akcji) zalicza się jedynie koszty bezpośrednio związane z nabyciem udziałów lub akcji, warunkujące ich nabycie (np. opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, prowizje biura maklerskiego oraz cenę nabycia akcji). Zdaniem Spółki, do wydatków na nabycie udziałów/akcji nie zalicza się kosztów zaliczanych ze sfinansowaniem nabycia udziałów, gdyż nie są one wydatkiem warunkującym nabycie.

Odsetki od obligacji są kosztami wynikającymi z wyboru sposobu finansowania zakupu akcji, i jako takie, są kosztem finansowania transakcji, a nie elementem ceny nabycia akcji. Co do zasady, Spółka mogłaby pozyskać potrzebne środki finansowe w inny sposób (np. w drodze sprzedaży aktywów, z pomocą których Spółka generuje obecnie przychody podatkowe). Decyzja Spółki o pozyskiwaniu środków na finansowych poprzez emisję obligacji jest warunkowana przez rachunek ekonomiczny, a nie jest niezbędnym kosztem, bez poniesienia którego nie doszłoby do nabycia akcji spółki z Grupy. W rezultacie, zdaniem Wnioskodawcy, odsetki od obligacji nie stanowią "wydatków na nabycie udziałów lub akcji" w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy p.d.o.p., analogicznie jak zaciągnięte w tym samym celu kredyty. Stanowisko to jest powszechnie podzielane przez sądy administracyjne. Przykładowo, WSA w Białymstoku w orzeczeniu z dnia 4 czerwca 2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 1 20/08) stwierdził, że: "Koszt zaciągniętego kredytu, czyli odsetki, prowizje oraz różnice kursowe nie są traktowane jako wydatki na nabycie udziałów lub akcji, lecz jako zapłata za kredyt, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. W konsekwencji w przypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu na wydatki związane z nabyciem akcji odsetki od kredytu oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p."

Także Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z dnia 7 kwietnia 2006 r. (sygn. akt II FSK 508/05) wyraźnie wskazał, że: "W wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia." To samo stanowisko zaprezentował WSA w Warszawie w wyroku z dnia 7 grudnia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 1483/09): "Podzielić należy stanowisko wyrażone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 kwietnia 2006 r. sygn. akt. II FSK 508/05, zgodnie z którym w wypadku zaciągnięcia przez podatnika kredytu bądź pożyczki na wydatki związane z objęciem lub nabyciem udziałów, wkładów, akcji i innych papierów wartościowych, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8u. p.d.o.p., odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu powołanego przepisu". Pogląd ten został również wyrażony w innych wcześniejszych wyrokach sądów administracyjnych, m.in.: w wyroku NSA z dnia 8 listopada 2004 r. (sygn. akt FSK 325/04) oraz w wyroku NSA z dnia 7 września 2004 r. (sygn. FSK 324/04). Powyższy pogląd - także bezpośrednio dotyczący odsetek od obligacji, a nie odsetek od kredytów - był także wielokrotnie potwierdzany przez organy podatkowe. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji Indywidualnej z dnia 12 stycznia 2010 r. (sygn. IBPBI/2/423-1 232/09/PP) stwierdził:" Ponoszone przez emitenta koszty wykupu obligacji w części dotyczącej należności głównej nie stanowią kosztów podatkowych. Wyłączenie to nie obejmuje natomiast wydatków na zapłatę należności ubocznych, w tym przedmiotowych odsetek wypłacanych obligatariuszowi przez Spółkę." Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, odsetki od wyemitowanych przez Spółkę obligacji służących sfinansowaniu ceny nabycia akcji spółki z Grupy, nie stanowią "wydatków na nabycie lub objęcie udziałów lub akcji", o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy p.d.o.p., a co za tym idzie, ich zaliczenie w koszty podatkowe nie jest odroczone do momentu zbycia tych udziałów/akcji.

Dodatkowo, dokonując analizy momentu zaliczenia odsetek od wyemitowanych obligacji do kosztów uzyskania przychodu, Spółka zauważa, iż, zgodnie z przepisami Ustawy p.d.o.p., koszty podatkowe dzieli się na koszty bezpośrednio związane z przychodami podatkowymi i koszty inne niż koszty bezpośrednio związane z osiąganymi przychodami podatkowymi (tzw. koszty pośrednie), które są ogólnie związane z prowadzoną działalnością. Spółka wyemitowała obligacje, aby w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonać zakupu akcji spółki z Grupy. W związku z pozyskaniem finansowania zakupu akcji w drodze emisji obligacji, Spółka zobowiązana będzie do ponoszenia kosztów odsetek, W ocenie Spółki, wydatki te stanowić będą tzw. pośrednie koszty uzyskania przychodu, ponieważ nie sposób przypisać ich do konkretnego przychodu osiąganego przez Spółkę, a zatem mają pośredni związek z uzyskiwanymi przez Wnioskodawcę przychodami, służąc zabezpieczeniu i zachowaniu źródła przychodów. Zgodnie z art. 15 ust. 4d Ustawy p.d.o.p., koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Oznacza to zatem, że na podstawie art. 15 ust. 4d w związku z art. 16 ust. 1 pkt 11 Ustawy p.d.o.p., Spółka uprawniona będzie do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odsetek od obligacji w dacie poniesienia tego kosztu rozumianego jako faktyczna zapłata odsetek.

Reasumując, w ocenie Spółki, uprawnione jest zakwalifikowanie odsetek od obligacji, stanowiących źródło finansowania zakupu akcji do kosztów uzyskania przychodu w momencie zapłaty tych odsetek

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl