IPPB3/423-258/09-2/MŚ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-258/09-2/MŚ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2008 r. (data wpływu 6 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* sposobu rozliczenia przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkłady niepieniężne - jest prawidłowe,

* sposobu rozliczenia kosztów z tytułu przeniesienia własności zabudowanej nieruchomości na rzecz spółki kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* sposobu rozliczenia przychodów z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkłady niepieniężne,

* sposobu rozliczenia kosztów z tytułu przeniesienia własności zabudowanej nieruchomości na rzecz spółki kapitałowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (Spółka A) w dniu 26 listopada 2008 r. objęła udziały w Spółce B. 2200 udziałów o łącznej wartości nominalnej 1.100.000 PLN, które pokryte zostały wkładem niepieniężnym w postaci zabudowanej nieruchomości.

W dniu 26 listopada 2008 r. podpisano akt notarialny - umowę przeniesienia własności zabudowanej nieruchomości na rzecz Spółki B. Natomiast rejestracja podwyższenia kapitału w Krajowym Rejestrze Sądowym Przedsiębiorców w Spółce B została dokonana 15 stycznia 2009 r. Pomiędzy dniem podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność zabudowanej nieruchomości, a dniem dokonania przez Sąd Rejestrowy stosownego wpisu o podwyższenie kapitału wypada dzień bilansowy.

Wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego Przedsiębiorców Spółka B złożyła 31 grudnia 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Jak podatkowo należy rozliczyć przychody z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej (Spółce B) w zamian za wkłady niepieniężne.

2.

Jak podatkowo należy rozliczyć koszty z tytułu przeniesienia własności zabudowanej nieruchomości na rzecz Spółki B.

Zdaniem Spółki w rozliczeniu podatkowym zarówno przychody jak i koszty tej operacji powstają w 2009 r. w oparciu o datę wpisu podwyższenia kapitału do krajowego Rejestru Sądowego Przedsiębiorców Spółki B tj. 15 stycznia 2009 r. zgodnie z postanowieniem Sądu z 15 stycznia 2009 r.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Z treści art. 12 ust. 1b pkt 2 tej ustawy wynika natomiast, iż przychód określony w ust. 1 pkt 7 ww. artykułu powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Zgodnie z art. 257 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), jeżeli podwyższenie kapitału zakładowego następuje nie na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego podwyższenie kapitału zakładowego i termin podwyższenia, może ono nastąpić jedynie przez zmianę umowy spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych (art. 257 § 2).

W przypadku zmiany umowy spółki (co reguluje art. 257 § 1 k.s.h.) w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego skuteczne objęcie udziałów przez wspólników następuje w momencie zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego. Zgodnie bowiem z art. 262 § 4 Kodeksu spółek handlowych podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, następuje z chwilą wpisania do rejestru.

Z art. 258 § 2 Kodeksu spółek handlowych wynika natomiast, że zachodzi konieczność objęcia nie tylko całej wartości nowoutworzonego udziału, ale także objęcie udziału już istniejącego, w części dotyczącej jego podwyższonej wartości.

W świetle ww. przepisów przychód powstaje w dniu wpisu do rejestru sądowego podwyższenia kapitału zakładowego. Nie ma natomiast znaczenia, czy podwyższenie kapitału następuje w drodze utworzenia nowych udziałów, czy też podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych udziałów. Przychodem jest bowiem, z zastrzeżeniem m.in. art. 14 ust. 1-3, nominalna wartość udziałów.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka objęła udziały w Spółce B w zamian za wkład niepieniężny w postaci zabudowanej nieruchomości. Rejestracja podwyższenia kapitału zakładowego Spółki B w KRS nastąpiła postanowieniem sądu w dniu 15 stycznia 2009 r. Zatem przychód z tytułu objęcia udziałów w Spółce B należy wykazać na ten dzień. W tym też dniu należy rozliczyć koszty uzyskania przychodu związane z objęciem udziałów w wysokości określonej w art. 15 ust. 1j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl