IPPB3/423-238/13-2/MC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-238/13-2/MC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2013 r. (data wpływu 15 kwietnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu do opodatkowania z tytułu nabycia udziałów własnych w celu ich dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu do opodatkowania z tytułu nabycia udziałów własnych w celu ich dobrowolnego umorzenia bez wynagrodzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka"), jest spółką której udziałowcem jest inna osoba prawna. Do Spółki mają przystąpić inne osoby prawne, które obejmą udziały w kapitale zakładowym Spółki w zamian za wniesione do niej wkłady o charakterze pieniężnym lub niepieniężnym. W przyszłości planowane jest umorzenie udziałów Spółki należących do jej aktualnego udziałowca, w drodze nabycia tych udziałów przez Spółkę za zgodą udziałowca tj. w formie tzw. umorzenia dobrowolnego, o którym mowa art. 199 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (dalej: "k.s.h."). Umorzenie przeprowadzone będzie na podstawie art. 199 § 3 k.s.h. i za zgodą udziałowca zostanie dokonane nieodpłatnie, tj. bez wypłaty wynagrodzenia na jego rzecz.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z dobrowolnym umorzeniem udziałów własnych bez wynagrodzenia, po stronie Spółki powstanie przychód/dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, w związku z nieodpłatnym nabyciem przez nią własnych udziałów celem ich umorzenia, po stronie Spółki nie powstanie przychód/dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: podatek CIT"). Transakcja nieodpłatnego umorzenia udziałów będzie dla Spółki neutralna na gruncie podatku CIT. Umorzenie udziałów polega na ich prawnym unicestwieniu, tj. wygaśnięciu wszelkich praw, zarówno o charakterze majątkowym jak i korporacyjnym, wynikających z posiadania udziałów. Tryb umarzania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością został uregulowany w art. 199 k.s.h.

Umorzenie może być przeprowadzone:

* za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziałów przez spółkę -. tzw. umorzenie dobrowolne;

* bez zgody wspólnika - tzw. umorzenie przymusowe;

* w razie ziszczenia się określonego zdarzenia - tzw. umorzenie automatyczne,

Ponadto umorzenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może nastąpić bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz wspólnika, którego udziały są umarzane. Przesądza o tym wprost art. 199 § 3 k.s.h. W takim przypadku dochodzi do nieodpłatnego nabycia udziałów przez spółkę od jej udziałowca w celu ich umorzenia.

W pierwszej kolejności należy ocenić czy dobrowolne umorzenie udziałów bez wynagrodzenia wiąże się z powstaniem jakiegokolwiek przychodu po stronie Spółki nabywającej własne udziały w celu umorzenia1 bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz udziałowca, którego udziały są umarzane.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej. "ustawa o CIT) nie zawiera przy tym generalnej definicji przychodu. Art. 12 ust. 1 ustawy o CIT wymienia jedynie rodzaje przysporzeń majątkowych uznawanych na gruncie podatku CIT za przychody podlegające opodatkowaniu. W artykule tym jako zdarzenia powodujące powstanie przychodu nie zostało wymienione nabycie bez wynagrodzenia własnych udziałów celem umorzenia. Zdaniem Spółki, pomimo że katalog przychodów określony w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT ma charakter otwarty, nieuzasadnione byłoby twierdzenie, że umorzenie udziałów własnych bez wynagrodzenia prowadzi do powstania przychodu po stronie Spółki.

Z przywołanych powyżej przepisów ustawy o CIT wynika, że aby dane przysporzenie majątkowe mogło zostać uznane za przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem CIT, powinno mieć ono konkretny wymiar finansowy i definitywny charakter. Innymi słowy, w sposób ostateczny powinno ono faktycznie powiększać aktywa (zmniejszyć zobowiązania) podatnika.

Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego należy wskazać, że pod względem ekonomicznym, w wyniku nabycia udziałów własnych w celu umorzenia bez wynagrodzenia, Spółka nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego o konkretnym wymiarze finansowym. Umorzenie udziałów własnych nie powoduje wpływu środków finansowych do Spółki - w sensie ekonomicznym Spółka nie uzyskuje żadnej korzyści majątkowej. Udziały własne nabywane przez Spółkę w celu umorzenia nie przedstawiają dla Spółki żadnej wartości majątkowej, ani też nie dają Spółce jakichkolwiek praw korporacyjnych - ich nabycie dokonywane jest wyłącznie celem ich niezwłocznego umorzenia tj. prawnego unicestwienia.

W związku z powyższym, w analizowanej sytuacji nie będzie miał także zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, zgodnie z którym przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem CIT jest także wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. W praktyce organów podatkowych oraz w orzecznictwem sądów administracyjnych powszechne jest stanowisko, że za otrzymane nieodpłatnie rzeczy, prawa lub świadczenia należy uznać wszystkie te zdarzenia prawne oraz gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątkowe mające konkretny wymiar finansowy. W wyniku nieodpłatnego umorzenia udziałów Spółka nie uzyska żadnego przysporzenia w postaci nieodpłatnego świadczenia, a jej majątek nie wzrośnie. Nie można zatem mówić o uzyskaniu przez Spółkę przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Brak jest również podstaw do zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem CIT jest także wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, W ocenie Spółki, nieodpłatne nabycie udziałów własnych w celu umorzenia, nie może być na gruncie prawa podatkowego utożsamiane z umorzeniem jakichkolwiek zobowiązań Spółki. Z udziałem ani z jego umorzeniem nie są związane żadne skonkretyzowane zobowiązania Spółki wobec udziałowca, dlatego umorzenie udziałów bez wynagrodzenia nie zwalnia Spółki z jakichkolwiek świadczeń na jego rzecz. Możliwość umorzenia udziałów bez wynagrodzenie wprost przewiduje art. 199 § 3 k.s.h. Dlatego też umorzenie udziałów bez wynagrodzenia nie można uznać za tożsame umorzeniu zobowiązań, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Prawidłowość powyższego stanowiska potwierdza jednolita linia interpretacyjna prezentowana przez Dyrektorów Izb Skarbowych wydających indywidualne interpretacje podatkowe z upoważnienia Ministra Finansów, w tym m.in.:

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 13 lutego 2013 r. sygn. IPTPB3/423-423/12-2/MF,

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 stycznia 2013 r. sygn. IBPBI/2/423-1300/12/CzP,

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 listopada 2012 r. sygn. IBPBI/2/423-1129/12/PC,

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 20 sierpnia 2012 r. sygn. ILPB3/423-199/12-2/JS,

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 13 września 2012 r. sygn. ITPB3/423-313a/12/DK.

Reasumując zdaniem Spółki, w związku z nieodpłatnym nabyciem przez nią własnych udziałów celem ich umorzenia, po stronie Spółki nie powstanie przychód / dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem podatek CIT Transakcja nieodpłatnego umorzenia udziałów będzie dla Spółki neutralna na gruncie podatku CIT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl