IPPB3/423-218/09-4/ER

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-218/09-4/ER

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2009 r. (data wpływu 30 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym pismem w dniu 28 maja 2009 r., na wezwanie organu z dnia 14 maja 2009 r., z którego wynika upoważnienie Pana C. M. do udzielania pełnomocnictw w imieniu Spółki; o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu na nabycie udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2009 r., został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu na nabycie udziałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

K. Sp. z o.o. (dalej: K. lub spółka) z siedzibą w W. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka od 2005 r. jest 100% udziałowcem spółek R. Sp. z o.o. (dalej:R) oraz S. S.A. (dalej:S) Spółki te są właścicielami Galerii Handlowych (odpowiednio w R i w W).

Na zakup udziałów w tych spółkach K zaciągnęła od zagranicznego podmiotu kredyt. W związku z zaciągnięciem kredytu spółka nalicza i kapitalizuje odsetki. Kwota z odsetek przewyższa przychody podatkowe spółki - w roku 2008 oraz obecnie K. wykazuje stratę podatkową. Jednocześnie, dzięki dobrym wynikom spółki S. w 2008 r. otrzymała od tej spółki dywidendę.

Spółka aktualnie rozważa sprzedaż udziałów w spółce R. W tym celu przygotowana została profesjonalna wycena wartości udziałów spółki R. przez niezależnego eksperta, która może być w przyszłości pomocna do ustalenia ceny sprzedaży tych udziałów. Spółka rozważa również połączenie ze spółką S. z K jako spółką przejmującą (art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych).

W związku z powyższym, spółka pragnie uzyskać potwierdzenie co do zasad rozliczania kosztów finansowych (odsetek) w kontekście skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w przedstawionym stanie faktycznym, odsetki od kredytu na nabycie udziałów będą stanowiły dla spółki koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia/kapitalizacji i czy koszt ten będzie mógł zostać rozliczony z przychodem z tytułu zbycia udziałów w spółce R. lub z przychodami z działalności Galerii Handlowej, które spółka uzyska po przejęciu spółki S.

Zdaniem wnioskodawcy.

W przedstawionym stanie faktycznym odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie udziałów są kosztem uzyskania przychodów w dacie zapłaty, bądź kapitalizacji. W szczególności, odsetki te jako koszt podatkowy będą mogły zostać "potrącone" z przychodem ze zbycia udziałów w spółce R., bądź z przychodami z działalności Galerii Handlowej, które K będzie uzyskiwać po przejęciu (po połączeniu) S.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o p.d.o.p. koszty uzyskania przychodu bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Przepis art. 15 ust. 4d ustawy o p.d.o.p. stanowi z kolei, że: "koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia, jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą".

Przepisem szczególnym w stosunku do art. 15 ust. 4 i 4d ustawy o p.d.o.p. jest art. 16 ust. 1 pkt 10a i 11 tej ustawy, zgodnie z którymi nie uważa się za koszty uzyskania przychodów "naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów)" oraz "wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów)". Oznacza to, że odsetki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów dopiero z chwilą zapłaty bądź kapitalizacji pod dodatkowym warunkiem, że inny przepis art. 16 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. nie wyłącza ich z katalogu kosztów podatkowych.

Treść art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na nabycie udziałów, akcji, innych papierów wartościowych, tytułów uczestnictwa oraz jednostek uczestnictwa w funduszach; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie zbycia.

Pojęcie "wydatków na nabycie udziałów" użyte w treści art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT dotyczy wyłącznie wydatków, które są bezpośrednio związane z nabyciem udziałów-bezpośrednio warunkują takie nabycie (bez tych wydatków nie doszłoby do nabycia udziałów). Do wydatków "na nabycie udziałów" zaliczą się w szczególności zapłaconą cenę, opłaty notarialne, itp. - wydatki ściśle związane z przeprowadzeniem samej transakcji. Z katalogu tych wydatków wyłączone są natomiast odsetki. Tego rodzaju wydatki w żaden sposób nie warunkują nabycia udziału - są to koszty około transakcyjne jedynie związane z nabyciem udziałów (nie są objęte hipotezą art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT).

Za takim rozumieniem pojęcia "wydatki na nabycie" przemawia przede wszystkim wykładnia literalna. Zgodnie bowiem z uniwersalnym Słownikiem Języka Polskiego pod redakcją prof. S. Dubisza (wydawnictwo naukowe PWN Warszawa, z 2006 r., wydatek to "suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś", ponadto słowo wydatkować to "wydać, wydawać pieniądze na coś".

Definicja ta zawiera element bezpośredniości poniesienia wydatku na dany cel. Odsetki od pożyczki (kredytu) udzielonej na sfinansowanie zakupu udziałów i akcji są zatem wydatkiem akcesoryjnym, mającym na celu zapewnienie funkcjonowania źródła przychodów (jakim mogą być w przyszłości udziały/akcje), nie zaś bezpośrednio wydatkiem na nabycie udziałów/akcji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p.

Odsetki od kredytu finansującego nabycie udziałów są zatem kosztem podatkowym w dacie zapłaty bądź kapitalizacji.

Takie stanowisko powszechnie akceptują sądy administracyjne - por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2005 r. sygn. II FSK 508/05 i wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 stycznia 2006 r. (sygn. II FSK 229/06), w którym sąd wskazał: "przechodząc na grunt ustawy podatkowej, należy stwierdzić, że przez wydatki, o których mowa w jej art. 16 ust. 1 pkt 8, należy rozumieć wydatki dokonane przez podatnika, bezpośrednio związane z nabyciem akcji. Są nimi w szczególności cena nabycia, opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego. Przy takim rozumieniu pojęcia wydatków, nie można do nich zaliczyć odsetek od kredytów zaciągniętych przez podatników na nabycie akcji, ponieważ wydatki z tego tytułu nie pozostają w bezpośrednim związku z ich nabyciem".

Podobne stanowisko zaprezentował także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 września 2004 r. (sygn. FSK 324/04) i w wyroku z 7 kwietnia 2006 r. (sygn. II FSK 508/05). Powyższe stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W szczególności, Ministerstwo Finansów w piśmie z 12 marca 2001 r. (sygn. PB4/BA-8214-486-94/01) wskazało, że "użycie przez ustawodawcę określenia wydatków na nabycie" oznacza, że do kosztów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji - zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów lub akcji (...). Mając na uwadze stan faktyczny oraz przedstawiony stan prawny, koszty zaciągniętego kredytu, tj. odsetki, prowizje oraz różnice kursowe, które występują ze względu na zaciągnięcie kredytu denominowanego w USD nie traktuje się jako wydatków na nabycie udziałów, lecz jako zapłatę za kredyt, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji".

Także w piśmie z 7 sierpnia 2002 r. Minister Finansów uznał, że odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup akcji / udziałów nie są wydatkami na ich nabycie (i mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty).

Zdaniem Ministerstwa, należy "rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. (...) Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji), niewątpliwie jednak pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów, są kosztem w momencie zapłaty lub kapitalizacji".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl