IPPB3/423-208/13-2/DP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-208/13-2/DP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2013 r. (data wpływu 29 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* konsekwencji podatkowych odpłatnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej na rzecz podmiotu trzeciego - jest prawidłowe;

* konsekwencji podatkowych odpłatnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej na rzecz tej spółki w celu ich umorzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia skutków podatkowych odpłatnego zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (dalej: "Wnioskodawca", "Spółka") jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą na terytorium Polski (polskim rezydentem podatkowym), podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

Udziałowiec Spółki będący osobą fizyczną polskim rezydentem podatkowym (dalej: "Udziałowiec") dokonał w 2011 r. podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy, na poczet którego wniósł udziały innej spółki kapitałowej (dalej: "Udziały"). Spółka kapitałowa, której Udziały były przedmiotem powyższej operacji (dalej: "Spółka Kapitałowa"), jest spółką akcyjną, z siedzibą na terytorium Polski (polskim rezydentem podatkowym), podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia.

W zamian za otrzymane Udziały, Wnioskodawca przekazał udziały własne (dalej: "Udziały Własne"), o określonej w umowie Spółki wartości nominalnej. Nie dokonano przy tym żadnych dopłat w gotówce. W wyniku opisanej transakcji Wnioskodawca uzyskał bezwzględną większość praw głosu w Spółce Kapitałowej. Opisana transakcja spełniała zatem wszystkie warunki do uznania jej za tzw. wymianę udziałów, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4d pkt 1 Ustawy CIT oraz art. 24 ust. 8a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361).

Po dokonaniu transakcji wymiany udziałów Spółka Kapitałowa zmieniała formę prawną prowadzenia działalności gospodarczej i przekształciła się w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: "SKA").

W rezultacie opisanych działań Wnioskodawca stał się akcjonariuszem SKA.

W ramach realizacji celów biznesowych, jakimi kieruje się Wnioskodawca, planuje on odpłatnie zbycie, w tym odpłatne zbycie na rzecz SKA w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne), posiadanych przez siebie akcji SKA. Odpłatne zbycie może dotyczyć całości lub części akcji SKA jakie posiada Wnioskodawca. Potencjalna transakcja umorzenia akcji SKA przez Wnioskodawcę nastąpi w drodze tzw. umorzenia dobrowolnego uregulowanego w przepisie art. 359 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej "k.s.h.").

W związku z powyższym, Wnioskodawca powziął wątpliwość jak powinien określić wysokość przychodu oraz dochodu do opodatkowania, jaki osiągnie na skutek zrealizowania planowanych transakcji.

Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż nie jest on w stanie na obecną chwilę opisać dokładnie w jaki sposób dokona on odpłatnego zbycia posiadanych przez siebie akcji SKA, tj. czy będzie to odpłatne zbycie na rzecz osoby trzeciej, czy tez będzie to dobrowolne umorzenie akcji w SKA Spółka dopiero planuje odpłatne zbycie posiadanych akcji SKA a realizacja określonego wariantu działania w dużej mierze zależeć będzie od skutków podatkowych jakie one spowodują (co zostanie określone w wydanej na niniejszy wniosek interpretacji indywidualnej).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1. Czy w przypadku odpłatnego zbycia akcji SKA, na rzecz podmiotu trzeciego, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości Udziałów Własnych wydanych Udziałowcom.

2. Czy w przypadku odpłatnego zbycia akcji SKA, na rzecz SKA w celu ich umorzenia (umorzenie dobrowolne akcji), przychodem Wnioskodawcy będzie nadwyżka ustalonego w uchwale SKA wynagrodzenia za umorzone akcje SKA nad wydatkami związanymi z ich nabyciem, gdzie wydatki należy przyjąć w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości Udziałów Własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcom, w zamian za Udziały Spółki Kapitałowej nabyte, w ramach transakcji wymiany udziałów, przed jej przekształceniem w SKA.

Ad. 1) W ocenie Wnioskodawcy w przypadku odpłatnego zbycia akcji SKA, na rzecz podmiotu trzeciego, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu uzyskania przychodu w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości Udziałów Własnych danych Udziałowcowi w zamian za Udziały Spółki Kapitałowej, przekształconej następnie w SKA.

Dla określenia w jakiej wysokości należy ustalić koszt uzyskania przychodu w opisanym zdarzeniu przyszłym, konieczna jest analiza wpływu zmiany formy prawnej spółki, której Udziały a następnie akcje posiadać będzie Wnioskodawca.

Zgodnie z art. 551 § 1 k.s.h. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być przekształcona w spółkę komandytowo akcyjną. W myśl art. 553 § 1 k.s.h. spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Wspólnicy spółki przekształcanej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 k.s.h.). Przy przekształceniu spółki kapitałowej w spółkę komandytowo-akcyjną muszą być także dopełnione warunki przewidziane w przepisie art. 575 oraz art. 576 § 1 k.s.h.

Z powyższego wynika, iż spółka przekształcona staje się co do zasady kontynuatorem praw i obowiązków przysługujących spółce przekształcanej. Należy zatem uznać, iż przekształcenie spółki w inną spółkę zgodnie z przepisem art. 551 k.s.h., ma charakter jedynie zmiany formy prawnej prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i nie powoduje powstania nowego podmiotu rozpoczynającego prowadzenie tejże działalności. Na gruncie prawa podatkowego problematykę następstwa prawnego reguluje rozdział 14 Ordynacji podatkowej.

Skutki podatkowe przekształcenia spółek zostały unormowane w przepisie art. 93a § 2 pkt 1 lit. b w związku z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki. Zatem proces przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową związany jest z sukcesją podatkową spółki przekształconej. Sukcesja podatkowa nie obejmuje jedynie tych praw i obowiązków, które miale spółka kapitałowa, a które nie funkcjonują w spółkach osobowych, w związku z czym prawa te i obowiązki nie mogą przejść po przekształceniu na spółkę osobową.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę komandytowo-akcyjną nie jest traktowane jako likwidacja spółki akcyjnej i powstanie nowego podmiotu (spółki komandytowo-akcyjnej) a jedynie jako proces zmierzający do zmiany formy prawnej prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Opisane powyżej skutki wynikające z sukcesji uniwersalnej, mającej miejsce przy przekształceniu pozwalają na stwierdzenie, że Wnioskodawca powinien mieć możliwość rozliczenia kosztu uzyskania przychodu powstałego przy nabyciu Udziałów, w tej samej wysokości - niezależnie od faktu, że Spółka Kapitałowa została przekształcona w SKA.

Z uwagi na to, że Wnioskodawca stał się akcjonariuszem SKA, na skutek wcześniejszego dokonania transakcji wymiany udziałów, o której mowa w przepisie art. 12 ust. 4d Ustawy CIT, przy określeniu kosztów uzyskania przychodów konieczne jest uwzględnienie dyspozycji przepisu art. 16 ust. 8e Ustawy CIT. Zgodnie z tym przepisem: "Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: (...) wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów wydatki te w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki, której udziały są nabywane powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia łych udziałów (akcji);".

W związku z przywołaną regulacją zdaniem Wnioskodawcy poniesione przez niego koszty na nabycie Udziałów Spółki Kapitałowej w ramach operacji wymiany udziałów będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie sprzedaży akcji SKA, które Wnioskodawca posiada w wyniku przekształcenia Spółki Kapitałowej. Wydane przez Wnioskodawcę Udziały Własne stanowią koszt (wydatek) jaki Wnioskodawca musiał ponieść w zamian za otrzymane Udziały Spółki Kapitałowej która następnie została przekształcona w SKA - co nie miało wpływu na wysokość poniesionego przez Wnioskodawcę kosztu (wydatku). Sposób określenia wartości poniesionego w tej sytuacji kosztu, jest wprost określony w cytowanym przepisie art. 16 ust. 8e Ustawy CIT - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości Udziałów Własnych wydanych Udziałowcom

Zaprezentowane stanowisko Wnioskodawcy, wprost wynikające z przepisów prawa znajduje także potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów. Przykładowo można wskazać następujące interpretacje:

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 maja 2012 r. (znak IPTPB3/423-76/12-4/PM), w której potwierdzono stanowisko podatnika, zgodnie z którym: "(...) w przypadku sprzedaży udziałów nabytych w ramach operacji wymiany udziałów, koszt uzyskania przychodów będzie stanowić wartość wydatków na ich nabycie w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych Udziałowcom Spółki Zbywanej."

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 maja 2011 r. (IPPB3/423-189/11-5/AG), w której potwierdzono stanowisko podatnika, zgodnie z którym: "W ocenie Wnioskodawcy w przypadku sprzedaży udziałów Spółki A przez Wnioskodawcę, otrzymanych przez Wnioskodawcę w ramach operacji wymiany udziałów, kosztem uzyskania przychodów Wnioskodawcy, na temat sprzedaży udziałów Spółki A będzie kwota odpowiadająca nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy wydanych Spółce zbywającej udziałowcowi Spółki A w ramach operacji wymiany udziałów."

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 1 sierpnia 2012 r. (znak IBPBI/2/423-476/AK): w której potwierdzono stanowisko podatnika, zgodnie z którym: "(...) w związku z odpłatnym zbyciem akcji Spółki X Wnioskodawca powinien ustalić koszt uzyskania przychodu na poziomie wartości nominalnej akcji Wnioskodawcy wydanych Wspólnikowi X w zamian za otrzymany wkład niepieniężny w postaci akcji Spółki X."

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 maja 2012 r. (znak IBPBI/2/423-190/12/AP): "W świetle powyższych przepisów w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym uznać należy, iż w przypadku sprzedaży udziałów (otrzymanych wcześniej w wyniku transakcji wymiany udziałów), Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej udziałów (własnych) wydanych w zamian za otrzymane udziały,"

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje dodatkowo potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydanych jeszcze przed wprowadzeniem do Ustawy CIT przepisu art. 16 ust. 8e. Przykładowo można wskazać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 17 września 2010 r. (znak ITPB3/423-390/10/PST): "Tym samym do wyliczenia wartości wydatków związanych z nabyciem lub objęciem akcji lub udziałów innej spółki wniesionych do Spółki, co do zasady należy przyjąć wartość nominalną wydanych udziałów Spółki w zamian za wniesiony aport." Zanim bowiem dodano do Ustawy CIT art. 16 ust. 8e istniał już problem ustalenia kosztów uzyskania przychodów w razie zbycia przez spółkę kapitałową składników majątku, które ta spółka otrzymała jako aport od swoich wspólników. Od początku organy podatkowe stały na stanowisku, iż kosztem uzyskania przychodów jest wartość nominalna udziałów własnych wydanych w zamian za aport.

Podsumowując, w ramach przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę akcji SKA, w dacie ich sprzedaży, Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów równowartość nominalnej wartości Udziałów Własnych, wydanych Udziałowcom w ramach operacji wymiany udziałów, w zamian za Udziały Spółki Kapitałowej przed jej przekształceniem w SKA.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku odpłatnego zbycia akcji SKA na rzecz SKA, w celu ich umorzenia, przychodem Wnioskodawcy będzie nadwyżka wartości ustalonego w uchwale SKA wynagrodzenia za umorzone akcje SKA nad wydatkami związanymi z ich nabyciem. Wydatki te należy natomiast przyjąć w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości Udziałów Własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcom, w zamian za Udziały Spółki Kapitałowej przed dokonaniem jej przekształcenia, nabyte w ramach transakcji wymiany udziałów.

W przekonaniu Wnioskodawcy uwagi poczynione przez niego w odpowiedzi na pytanie pierwsze, odnośnie skutków przekształcenia Spółki Kapitałowej w SKA pozostają aktualne także w odniesieniu do sytuacji, gdy Wnioskodawca dokona dobrowolnego umorzenia akcji SKA uregulowanego w przepisie art. 359 § 1 k.s.h.

W przypadku jednak umorzenia dobrowolnego akcji SKA w ocenie Spółki należy uwzględnić także regulację przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3 Ustawy CIT. Wnioskodawca pragnie jednocześnie zauważyć, że na zakres zastosowanie przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3 Ustawy CIT nie ma wpływu zmiana dokonana z dniem 1 stycznia 2011 r. polegająca na uchyleniu art. 10 ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT. Eliminując z katalogu dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych dochód z odpłatnego zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia nie dokonano bowiem zmiany treści przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3 Ustawy CIT.

Z uwagi na fakt, iż przepisy Ustawy CIT nie regulują wprost kwestii ustalania przychodu z tytułu umorzenia akcji SKA, znajdzie w tym przypadku zastosowanie ogólna reguła określania przychodu wynikająca z przepisu art. 12 ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT. Zgodnie z którym przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze wartości pieniężne w tym również różnice kursowe. W przypadku dobrowolnego umorzenia akcji SKA przychód stanowić będzie zatem wartość otrzymanego wynagrodzenia z tytułu umorzenia.

Zgodnie natomiast z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 3 Ustawy CIT do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami w wysokości określonej na dzień ich faktycznego wniesienia.

Z uwagi na to, że akcje SKA znalazły się w posiadaniu Wnioskodawcy, na skutek dokonania transakcji wymiany udziałów, ustalając koszt podatkowy nabycia, o którym mowa w przepisie art. 12 ust. 4 pkt 3 Ustawy CIT, należy odwołać się do regulacji przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e Ustawy CIT. Zgodnie z jego brzmieniem, koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów uzyskanych w ramach wymiany udziałów ustala się w wysokości nominalnej wartości własnych udziałów wydanych udziałowcom spółki, której udziały były nabywane (w tym przypadku nominalna wartość Udziałów Własnych Wnioskodawcy).

W konsekwencji zastosowania powyższego artykułu w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego, wydatki na nabycie akcji SKA, tj. wydatki w wysokości równej nominalnej wartości Udziałów Własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcom, w zamian za Udziały Spółki Kapitałowej przed jej przekształceniem w SKA, nabyte przez Wnioskodawcę w ramach wymiany udziałów, będą pomniejszały przychód podatkowy wykazywany na tej operacji.

W ramach opisanego zdarzenia przyszłego podstawą opodatkowania będzie więc nadwyżka otrzymanego przez Wnioskodawcę wynagrodzenia z tytułu zbycia akcji SKA celem umorzenia, nad wydatkami Wnioskodawcy na nabycie Udziałów Spółki Kapitałowej przed jej przekształceniem w SKA. Wydatki te należy natomiast przyjąć w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości Udziałów Własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcom w ramach operacji wymiany udziałów.

Jeżeli natomiast wynagrodzenie Wnioskodawcy z tytułu zbycia akcji SKA celem umorzenia, będzie niższe niż wydatki poniesione na nabycie Udziałów w Spółce Kapitałowej, czyli niższe niż nominalna wartość Udziałów Własnych Wnioskodawcy wydanych Udziałowcom w zamian za Udziały nabyte w ramach operacji wymiany udziałów, to Wnioskodawca nie wykaże w ogóle przychodu.

Wnioskodawca pragnie zauważyć, że zaprezentowane przez niego stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów. Przykładowo można wskazać następujące interpretacje:

* interpretacją indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 września 2012 r. (znak IPPB3/423-401/12-2/DP), w której potwierdzono stanowisko podatnika, zgodnie z którym: "Jednocześnie, dla ustalenia dochodu do opodatkowania z tytułu umorzenia udziałów/ akcji SKA dodatkowo zastosowanie znajduje art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o p.d.o.p., zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. W praktyce oznacza to, że opodatkowaniu p.d.o.p. podlega wyłącznie nadwyżka przychodów z tytułu umorzenia udziałów/ akcji SKA nad kosztami nabycia (objęcia) umarzanych udziałów/ akcji przez Spółkę. W związku z faktem, że udziały Spółek Operacyjnych zostały uzyskane przez Spółkę w ramach wymiany udziałów (Spółka w zamian za udziały Spółek Operacyjnych wydała swoje udziały), w zakresie ustalenia kosztów podatkowych tego nabycia zastosowanie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z tym przepisem, koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów uzyskanych w ramach wymiany udziałów ustała się w wysokości nominalnej wartości własnych udziałów wydanych udziałowcom spółki, której udziały były nabywane (w tym przypadku poprzedniemu udziałowcowi Spółek Operacyjnych). Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz fakt, że wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów Spółek Operacyjnych nie będzie przekraczać nominalnej wartości udziałów Spółki wydanych w związku z uzyskaniem udziałów Spółek Operacyjnych w ramach wymiany udziałów (nie powstanie nadwyżka przychodu z tytułu umorzenia udziałów/ akcji SKA nad kosztami nabycia umarzanych udziałów/ akcji,), umorzenie takie również nie będzie podlegać opodatkowaniu z perspektywy Spółki."

* interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej Warszawie z 13 września 2012 r. (znak IPPB3/423-399/12-6/AG), w której potwierdzono stanowisko podatnika, zgodnie z którym: "Jednocześnie, dla ustalenia dochodu do opodatkowania z tytułu umorzenia akcji SKA dodatkowo zastosowanie znajduje art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o p.d.o.p., zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. W praktyce oznacza to, że opodatkowaniu p.d.o.p. podlegać będzie wyłącznie nadwyżka przychodów z tytułu umorzenia akcji SKA nad kosztami nabycia (objęcia) umarzanych akcji przez Spółkę. W związku z faktem, że udziały Spółek Operacyjnych zostaną uzyskane przez Spółkę w ramach wymiany udziałów (Spółka w zamian za udziały Spółek Operacyjnych wydała swoje udziały) w zakresie ustalenia kosztów podatkowych tego nabycia zastosowanie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z tym przepisem koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów uzyskanych w ramach wymiany udziałów ustała się w wysokości nominalnej wartości własnych udziałów wydanych udziałowcom spółki której udziały były nabywane (w tym przypadku poprzedniemu udziałowcowi Spółek Operacyjnych). Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, koszt uzyskania przychodów stanowić będzie nominalna wartość własnych udziałów wydanych przez Spółkę w zamian za objęcie udziałów Spółek Operacyjnych w ramach wymiany udziałów Opodatkowaniu p.d.o.p. podlegać będzie zatem wyłącznie nadwyżka ustalonych przychodów nad tak określonymi kosztami uzyskania przychodów."

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl