IPPB3/423-1727/08-2/ER - Czy w przypadku przejęcia rozliczanego metodą łączenia udziałów (bez zamykania ksiąg) spółka podatkiem obliczonym zgodnie z metodą polegającą na ujęciu dochodu jako sumy przychodów i kosztów spółki przejmującej za cały rok 2008 oraz przychodów i kosztów uzyskania przychodów spółki przejmowanej, wykazanych od początku roku podatkowego 2009 do dnia poprzedzającego przejęcie a wartością zaliczek zapłaconych w roku 2008 przez spółki połączone?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1727/08-2/ER Czy w przypadku przejęcia rozliczanego metodą łączenia udziałów (bez zamykania ksiąg) spółka podatkiem obliczonym zgodnie z metodą polegającą na ujęciu dochodu jako sumy przychodów i kosztów spółki przejmującej za cały rok 2008 oraz przychodów i kosztów uzyskania przychodów spółki przejmowanej, wykazanych od początku roku podatkowego 2009 do dnia poprzedzającego przejęcie a wartością zaliczek zapłaconych w roku 2008 przez spółki połączone?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia- brak daty (data wpływu 31 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków podatkowych wynikających z połączenia spółek metodą łączenia udziałów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązków podatkowych wynikających z połączenia spółek metodą łączenia udziałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności spółek Cx Sp. z o.o. < Cx, Spółka> i C Polska Spółka z o.o. było prowadzenie sieci sklepów wielkopowierzchniowych i związana z tym działalność operacyjna w zakresie handlu i dystrybucji.

W 2008 r. jedyny udziałowiec obu spółek podjął decyzję o ich połączeniu. Głównymi celami połączenia było ujednolicenie modelu biznesowego, poprawę efektywności i zwiększenie rentowności działalności obu spółek.

Połączenie nastąpiło w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustaw z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 92, poz. 1037) tj. poprzez przejęcie C przez Cx. Połączenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym postanowieniem Sądu Rejonowego dla M. St. Warszawy w dniu 27 listopada 2008 r.

Połączenie odbyło się poprzez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej (C) na spółkę przejmującą (Cx) i zostało rozliczone zgodnie z art. 44c ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 76, poz. 694) czyli metodą łączenia udziałów. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, połączenie spółek rozliczane tą metodą nie wiąże się z zamknięciem ksiąg spółki przejmowanej.

Rokiem podatkowym obu spółek jest rok kalendarzowy. W roku połączenia spółka przejmowana (C) wykazała dodatni wynik podatkowy (dochód) i wpłacała zaliczki miesięczne na poczet podatku dochodowego od osób prawnych.

Po połączeniu, spółka przejmująca (Cx Sp. z o.o.) zmieniła nazwę i działa obecnie pod firmą C Polska Sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przypadku przejęcia spółki C przez Cx przy zastosowaniu metody łączenia udziałów (a więc bez zamknięcia ksiąg spółki przejmowanej), spółka przejmowana (C) ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego obejmującego okres od 1 stycznia 2008 r. do dnia poprzedzającego dzień przejęcia (tj. 26 listopada 2008 r.).

2.

Czy w przypadku przejęcia rozliczanego metodą łączenia udziałów (bez zamykania ksiąg) spółka podatkiem obliczonym zgodnie z metodą polegającą na ujęciu dochodu jako sumy przychodów i kosztów spółki przejmującej (Cx) za cały rok 2008 oraz przychodów i kosztów uzyskania przychodów spółki przejmowanej (C), wykazanych od początku roku podatkowego 2009 do dnia poprzedzającego przejęcie (tj. do 26 listopada 2008 r. włącznie), a wartością zaliczek zapłaconych w roku 2008 przez spółki połączone.

Zdaniem Spółki.

Ad 1)

Przejęcie spółki C metodą łączenia udziałów (bez zamykania ksiąg) nie skutkuje zakończeniem roku podatkowego tej spółki. W rezultacie, nie ma ona obowiązku składania zeznania podatkowego na dzień poprzedzający dzień przejęcia.

Ad 2)

Na dzień przejęcia Cx jako spółka przejmująca jest zobowiązana do uwzględnienia w swoim rozliczeniu podatkowym wszelkich przychodów i kosztów uzyskania przychodu spółki przejmowanej - za okres od początku roku podatkowego, w którym nastąpiło połączenie (tj. od 1 stycznia 2008 r.) do dnia poprzedzającego dzień przejęcia (tj. do 26 listopada 2008 r. włącznie).

Ad 3)

Ponieważ wyłącznie Cx jako spółka przejmująca składa za rok 2008 zeznanie podatkowe CIT-8, w części tego zeznania Cx powinna wykazać kwotę do zapłaty (lub nadpłatę podatku) wyliczoną jako różnicę pomiędzy:

*

podatkiem obliczonym zgodnie z metodą polegającą na ujęciu dochodu jako sumy przychodów i kosztów spółki przejmującej (Cx) za rok 2008 oraz przychodów i kosztów uzyskania przychodu spółki przejmowanej (C), wykazywanych od początku roku podatkowego 2008 r. do dnia poprzedzającego przejęcie (tj. do 26 listopada 2008 r. włącznie),

*

wartością zaliczek zapłaconych w roku 2008 r. przez spółki połączone.

Uzasadnienie

Artykuł 492 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) przewiduje, że jednym ze sposobów łączenia spółek kapitałowych jest przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) w zamian za udział) lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie).

Stosownie zaś do art. 493 § 2 k.s.h. połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby, odpowiednio spółki przejmującej (dzień połączenia). Wpis ten wywołuje skutek wykreślenia spółki przejmowanej. Artykuł 494 § 1 k.s.h. przewiduje zaś, że w dniu połączenia spółka przejmująca wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Na gruncie prawa podatkowego sukcesja praw i obowiązków następców prawny uregulowana została art. 93 i następnych ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926). Zgodnie z art. 93 § 2 O.P. osoba prawna powstała w wyniku przejęcia innej osoby prawnej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek.

W zakresie połączeń spółek ustawa o rachunkowości przewiduje różne metody ich rozliczania. Metoda łączenia udziałów została określona w art. 44c ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Polega ona na sumowaniu w księgach rachunkowych spółki przejmującej poszczególnych pozycji odpowiednich aktywów i pasywów oraz przychodów i kosztów połączonych spółek, według stanu na dzień połączenia, po uprzednim doprowadzeniu ich wartości do jednolitych metod wyceny i dokonaniu wyłączeń o których mowa w ust. 4 i 5 tego artykułu. W przypadku gdy rozliczenie przejęcia jednostki (spółki) następuje metodą łączenia udziałów i nie dochodzi do powstania nowej jednostki (spółki"), zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o rachunkowości, można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych. Zgodnie z art. 44a ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości łączenie się spółek, rozlicza się i ujmuje na dzień połączenia, tj. dzień wpisania połączenia do rejestru właściwego dla siedziby odpowiednio spółki przejmującej. Regulacja ta wywołuje skutki dla rozliczeń podatkowych spółek uczestniczących w połączeniu. Na gruncie przepisów podatkowych (art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) oznacza to zakończenie roku podatkowego tego podatnika. Zakończenie roku podatkowego pociąga za sobą obowiązek obliczania dochodu (straty) za ten rok i złożenia zeznania podatkowego (art. 27 ust. 1 u.p.d.o.p.).

W przypadku połączenia rozliczanego metodą łączenia udziałów nie dochodzi do zamknięcia ksiąg rachunkowych, a zatem w przedmiotowym stanie faktycznym spółka przejmowana nie dokonuje zamknięcia ksiąg (C) i nie następuje zakończenie jej roku podatkowego zgodnie z przepisami podatkowym.

Wskutek łączenia udziałów miało miejsce zsumowanie w księgach rachunkowych Cx jako spółki przejmującej odpowiednich pozycji przychodów i kosztów łączonych spółek. W rezultacie od dnia połączenia obowiązek rozliczenia podatkowego przychodów i kosztów spółki przejmowanej przejęła na siebie spółka przejmująca. Oznacza to, ze podmiot przejmujący powinien we własnym rozliczeniu podatkowym, poza przychodami i kosztami dotyczącymi prowadzonej przez siebie działalności, uwzględnić także przychody i koszty uzyskania przychodu spółki przejmowanej, osiągnięte od początku roku podatkowego tej spółki do dnia poprzedzającego dzień połączenia.

Reasumując, w sytuacji przejęcia C przez Cx, rozliczanego na gruncie przepisów ustawy o rachunkowości metodą łączenia udziałów (bez zamykania ksiąg), przy obliczaniu wyniku podatkowego Cx za okres styczeń-listopad 2008 r. (dla celów obliczania ewentualnej należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych), a następnie za cały już rok 2008 należy uwzględnić wszelkie przychody i koszty C jako spółki przejmowanej osiągnięty od 1 stycznia 2008 r. do dnia poprzedzającego dzień przejęcia tj. 26 listopada 2008 r.

W konsekwencji połączenia rozliczanego metodą łączenia udziałów, po zakończeniu roku podatkowego 2008 r., Cx jako spółka przejmująca składa rozliczenie roczne w dniu 31 marca 2009 r. W deklaracji CIT- 8 w części J, Cx powinna wykazać kwotę do zapłaty (lub nadpłatę podatku) uwzględniając kwoty kosztów i przychodów spółki przejmującej i spółki przejmowanej i obowiązującą stawkę podatku. Tak wyliczona wartość podatku należnego powinna zostać rozliczona z wartością zaliczek zapłaconych w roku 2008 r. przez spółki połączone.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl