IPPB3/423-165/10-2/ER

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-165/10-2/ER

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2010 r. (data wpływu 12 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczki-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów skapitalizowanych odsetek od pożyczki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Podatnik" lub "Wnioskodawca") jest komplementariuszem spółki K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna (dalej: "Spółka"). W celu finansowania bieżącej działalności gospodarczej Spółka zaciąga pożyczki od swojego akcjonariusza. Zgodnie z postanowieniami zawartych umów pożyczek, odsetki są co do zasady naliczane spłacane w okresach kwartalnych. Jednocześnie istnieje możliwość odroczenia ich spłaty o kolejny kwartał lub ich kapitalizacji. W praktyce mają miejsce sytuacje, w których odsetki naliczone za dany okres (np. rok) są kapitalizowane do kwoty głównej pożyczki. Podatnik, do tej pory, tj. w okresie od 11 grudnia 2006 r. nie uwzględniał skapitalizowanych odsetek w swoich kosztach uzyskania przychodu (w proporcji wynikającej z umowy Spółki) na dzień kapitalizacji - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit a) ustawy o p.d.o.p. Odsetki (zarówno wcześniej skapitalizowane oraz te naliczone i spłacane na bieżąco) były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie faktycznej zapłaty.

W związku z analizą obecnej linii orzecznictwa sądów administracyjnych oraz interpretacji indywidualnych wydawanych przez Ministra Finansów, Podatnik powziął wątpliwości odnośnie prawidłowości stosowanej metody uwzględniania skapitalizowanych odsetek w kosztach uzyskania przychodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy skapitalizowane odsetki powiększające kwotę główną pożyczki Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie kapitalizacji, czy też dopiero w momencie dokonania faktycznej spłaty skapitalizowanych odsetek.

Zdaniem Wnioskodawcy

Odsetki naliczone i kapitalizowane do kwoty głównej pożyczki podlegają zaliczeniu bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w dacie kapitalizacji. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jako, że zaciągnięte przez Spółkę pożyczki służą finansowaniu działalności gospodarczej nakierowanej na uzyskanie przychodu, nie ma wątpliwości, że koszty odsetkowe związane z zaciągniętymi zobowiązaniami powinny stanowić koszt uzyskania przychodów Podatnika (w wysokości odpowiadającej udziałowi w zysku Spółki - zgodnie z postanowieniami umowy Spółki). W myśl art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych lub umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek. Natomiast art. 16 ust. 1 pkt 10a stanowi, że za koszt uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków na spłatę kredytów, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych kredytów. Zestawiając wyżej wymienione przepisy art. 16 ust. 1 pkt 11 i 10a, należy uznać, że koszty uzyskania przychodów mogą stanowić dwie odrębne kategorie odsetek:

* naliczone i zapłacone, oraz

* skapitalizowane

Warto zwrócić uwagę, że ustawodawca w tym drugim przypadku nie formułuje dodatkowego warunku zaliczenia skapitalizowanych odsetek do kosztów uzyskania przychodów w postaci ich zapłaty. Ponadto, biorąc pod uwagę systematykę ustawy, uprawnionym jest pogląd o równowadze przychodów i kosztów ich uzyskania. Skoro zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 skapitalizowane odsetki są przychodem (tu ustawodawca również nie wskazuje, na konieczność ich zapłaty), to odpowiednio powinny również stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie ich kapitalizacji. Sam moment spłaty skapitalizowanych odsetek nie powinien mieć zatem znaczenia dla momentu określenia kosztów uzyskania przychodów. Niezależnie, nawet gdyby przyjąć (kierując się literalnym brzmieniem art. 16 ust. 1 pkt 11), że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć jedynie odsetki zapłacone, Podatnik stoi na stanowisku, iż kapitalizację należy traktować jako specyficzną formę zapłaty. Zdaniem Podatnika kapitalizacja stanowi metodę zapłaty odsetek wierzycielowi, który wyraża zgodę, aby zamiast wypłacenia mu należnej sumy, odsetki w drodze kapitalizacji powiększały wartość kwoty zobowiązania głównego. Operacja ta skutkuje powiększeniem kwoty zobowiązania głównego o wartość skapitalizowanych odsetek i obliczaniem oprocentowania od zwiększonej wartości kwoty głównej. Od strony ekonomicznej kapitalizacja odsetek jest więc zabiegiem tożsamym z ich spłatą - w momencie kapitalizacji na dłużniku przestaje ciążyć obowiązek zapłaty naliczonych odsetek, natomiast pożyczkodawca uzyskuje korzyść w postaci naliczenia odsetek od nowej (wyższej) kwoty udzielonej pożyczki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl