IPPB3/423-160/10-2/ER

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-160/10-2/ER

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2010 r. (data wpływu 10 marca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ograniczeń wynikających z zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy, uzupełnionym w dniu 25 maja 2010 r. (data wpływu 28 maja 2010 r.), na wezwanie organu z dnia 17 maja 2010 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ograniczeń wynikających z zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: "Spółka"), zaciąga pożyczki od spółki C oraz spółki D. Obie te spółki mają siedziby poza terytorium Polski. Jedynym właścicielem Spółki jest spółka A, także z siedzibą poza terytorium Polski (dalej: "Spółka matka"). Właścicielem około 50% udziałów spółki A jest spółka B z siedzibą poza terytorium Polski ("Spółka babka").

Spółka B posiada udziały w spółkach C i D.

W dniu 26 marca 2010 r., na wezwanie Organu podatkowego, Spółka uzupełniła wniosek o dodatkowe wyjaśnienia, z których wynika, iż wskazane we wniosku pożyczki zostały/zostaną zaciągnięte w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Służą one finansowaniu bieżących zobowiązań Spółki wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym stanie faktycznym Spółka będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów całości wydatków na spłatę odsetek od pożyczek udzielonych przez spółki C i D.

Zdaniem wnioskodawcy.

Odsetki od pożyczek udzielonych przez Spółki C i D ze względu na fakt, iż podmioty te nie są udziałowcami Spółki, będą (w momencie spłaty) stanowić w całości koszt uzyskania przychodu.

Jak wynika z treści art. 16 ust. 1 pkt 60 u.p.d.o.p. za koszty uzyskania przychodu nie uznaje się odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Zgodnie natomiast z art. 16 ust. 1 pkt 61 u.p.d.o.p. kosztami uzyskania nie są także odsetki od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Zatem do kosztów podatkowych danej spółki nie będą mogły zostać zaliczone co do zasady odsetki od pożyczek udzielonych przez (z uwzględnieniem pozostałych postanowień):

a.

udziałowców danego podmiotu,

b.

spółek, w których udziałowiec pożyczkobiorcy posiada udziały.

Przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 u.p.d.o.p. posługuję się pojęciem udziałowca posiadającego określoną ilość udziałów. Wykładnia językowa przepisów jest w tym zakresie jasna / nie budzi wątpliwości. Wynika z niej, że ograniczenia cienkiej kapitalizacji dotyczą tylko pożyczek udzielonych przez "bezpośrednich" udziałowców Spółki (w tym przypadku Spółki A) lub spółek, w których bezpośredni udziałowiec (czyli Spółka A) posiada również udziały.

Natomiast kodeks spółek handlowych definiuje "udziałowca (akcjonariusza)" jedynie w sposób pośredni. Jest to podmiot posiadający uprawnienia polegające na wykonywaniu praw z posiadanych udziałów (akcji). Do takich uprawnień zalicza się między innymi prawo głosu, prawo do dywidendy lub prawo do podziału majątku w przypadku likwidacji spółki. Oznacza to, że udziałowcem (akcjonariuszem) spółki w rozumieniu k.s.h. jest wyłącznie podmiot posiadający udział w kapitale zakładowym spółki. W myśl regulacji k.s.h., udziałowcem danej spółki nie jest zatem jakikolwiek inny podmiot, w tym posiadający udziały w kapitale zakładowym spółki "matki" danej spółki czy pozostający w innym stosunku powiązania kapitałowego że spółką niż bezpośredni.

Przenosząc powyższe na grunt przepisów u.p.d.o.p., systemowa i językowa wykładnia pojęcia "udziałowiec (akcjonariusz)" prowadzi do wniosku, iż art. 16 ust. 1 pkt 60 u.p.d.o.p., ma zastosowanie wyłącznie do odsetek od pożyczek udzielonych przez udziałowca (akcjonariusza). Przepis ten nie obejmuje natomiast sytuacji, w której dany podmiot będący pożyczkodawcą nie posiada w ogóle udziałów (akcji) w kapitale spółki pożyczkobiorcy. Wyjątkiem jest art. 16 ust. 1 pkt 61 u.p.d.o.p., który wprost odnosi się spółki "siostry", tj. spółki udzielającej pożyczki w której udziałowcem (akcjonariuszem) jest podmiot, będący jednocześnie udziałowcem (akcjonariuszem) spółki zaciągającej pożyczkę.

W analizowanym stanie faktycznym żadna z ww. okoliczności nie występuje, co zdaniem Spółki oznacza, że przy spłacie odsetek od pożyczek przez Spółkę na rzecz Spółek C i D nie mają zastosowania przepisy wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 u.p.d.o.p., a w związku z tym odsetki mogą w całości stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie ich spłaty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl