IPPB3/423-1497/08-2/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1497/08-2/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2008 r. (data wpływu 28 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego z tytułu zwrotu wydatków za zapłacenie odsetek za zwłokę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodu podatkowego z tytułu zwrotu wydatków za zapłacenie odsetek za zwłokę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Na mocy zawartych wcześniej umów "P" spółka z o.o. (dalej również: Spółka), dostarcza podmiotom gospodarczym energię elektryczną trakcyjną. Rozliczenia za zużytą energię dokonywane są min. na podstawie danych przekazanych przez przewoźników kolejowych o wielkości pracy przewozowej wykonanej w danym okresie na poszczególnych trasach kolejowych; dane te stanowią podstawę do wyliczenia ilości pobranej energii elektrycznej. W związku z tym, iż jeden z klientów w sposób nieprawidłowy wskazał dane niezbędne do określenia ilości zużytej przez niego energii elektrycznej Spółka wystawiła faktury VAT podając zaniżoną ilość dostarczonej energii elektrycznej.

Kontrahent poinformował Spółkę o fakcie przekazywania zaniżonych danych w 2008 r. Spółka zobowiązana jest do wystawienia faktur korygujących, zwiększających kwotę należności. W związku z powyższym Spółka dokona korekty deklaracji VAT-7 za okresy wcześniejsze. W wyniku dokonywanych korekt deklaracji podatkowych powstaną zaległości podatkowe, które Spółka ureguluje wraz z należytymi odsetkami od zaległości podatkowych.

Spółka zawrze z kontrahentem ugodę, która określać będzie terminy spłaty przez kontrahenta zaległości wobec Spółki. W ugodzie, którą Spółka podpisze z kontrahentem zobowiąże się on do zwrotu na rzecz "P" spółka z o.o. kosztów, jakie ta poniesie z powodu obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę. Kontrahent zwróci Spółce zapłacone odsetki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przypisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dokonany przez kontrahenta zwrot wydatków za zapłacenie odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych, będzie stanowił dla "P" spółka z o.o. przychód do opodatkowania.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej: u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, lub zachowania albo zabezpieczenie źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p. nie uważa się z koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej. Odsetki zapłacone za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku od towarów i usług nie będą zatem stanowiły dla "P" spółka z o.o. kosztów uzyskania przychodów.

Jednocześnie zgodnie z treścią art. 12 ust. 4 pkt 6a u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli zatem podatnik nie zaliczył określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodów, a następnie został mu on zwrócony, to nie powstaje u niego z tego tytułu przychód. Skoro bowiem podatnik nie obniżył podstawy opodatkowania poprzez zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów, to nie ma podstaw do zaliczenia otrzymanego zwrotu wydatków do przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy art. 12 ust. 4 pkt 6a u.p.d.o.p. ma zastosowanie nie tylko do należności budżetowych zwracanych podatnikowi przez organy podatkowe, ale również do wypłacanego przez kontrahenta "odszkodowania", o którym mowa w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym. Kontrahent Spółki, będzie bowiem zobowiązany do zwrotu kosztów związanych z obowiązkiem zapłacenia przez Spółkę odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty należności budżetowych, poniesionych przez Spółkę z winy kontrahenta. Będzie to dla Spółki zwrot wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Stosownie zatem do treści przepisu art. 12 ust. 4 pkt 6a u.p.d.o.p., zwrot wydatków niezaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów nie jest zaliczany do przychodów w rachunku podatkowym. Skoro bowiem Spółka otrzyma od kontrahenta równowartość zapłaconych przez nią odsetek od należności budżetowej, powstałych z powodu błędnego wskazania przez kontrahenta danych niezbędnych do określenia ilości zużytej energii, to w świetle art. 12 ust. 4 pkt 6a u.p.d.o.p. zwrot ten nie będzie stanowił dla niej przychodu.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołuje pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 10 lutego 2004 r. (znak: PUS.I/423/5/2004) w sprawie dotyczącej zwrotu przez "nowego" kontrahenta kary umownej, jaką musiał ponieść dostawca usługi w związku z odstąpieniem od umowy z dotychczasowym klientem. W decyzji tej organ podatkowy stwierdził, iż zwrot wydatków niezaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów nie jest zaliczany do przychodu w rachunku podatkowym. Skoro spółka otrzymała od nowego kontrahenta zwrot zapłaconej kary, to w świetle wskazanego art. 12 ust. 4 pkt 6a zwrot ten nie będzie stanowił przychodu.

Spółka zauważa, iż kara umowna, będąca przedmiotem powyższej decyzji nie stanowi kosztów uzyskania przychodów podobnie, jak odsetki wymienione w art. 16 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl