IPPB3/423-1484/08-2/MS - Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowiących elementy składowe aportu wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej oraz zasad określania przychodów w związku z wniesieniem ww. aportu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1484/08-2/MS Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowiących elementy składowe aportu wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej oraz zasad określania przychodów w związku z wniesieniem ww. aportu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2008 r. (data wpływu 10 października 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowiących elementy składowe aportu wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej oraz zasad określania przychodów w związku z wniesieniem ww. aportu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowiących elementy składowe aportu wniesionego tytułem wkładu niepieniężnego do spółki osobowej oraz zasad określania przychodów w związku z wniesieniem ww. aportu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

S SA. (dalej: Spółka) przystąpi jako komandytariusz do spółki komandytowej (dalej: Komandytowa). Komplementariuszem Spółki Komandytowej będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Na poczet swojego wkładu Spółka wniesie znak towarowy, uzyskując tym samym prawo do udziału w zysku Spółki Komandytowej. Spółka będzie partycypować w zysku Spółki Komandytowej zgodnie z umową Spółki Komandytowej. Przedmiot wkładu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Spółka Komandytowa będzie wykorzystywać znak towarowy będący przedmiotem aportu w ramach swojej działalności poprzez udzielenie licencji na odpłatne korzystanie ze znaku towarowego spółkom z Grupy S SA. (dalej: Grupa S).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w związku z wniesieniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej powstanie dla Spółki przychód zgodnie z ustawą o P.D.O.P...

2.

Jak należy określić wartość początkową wnoszonego przez Spółkę znaku towarowego w ewidencji środków trwałych Spółki Komandytowej...

Stanowisko Spółki.

Ad.1

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku wniesienia do Spółki Komandytowej wkładu niepieniężnego nie powstaje dla Spółki - wnoszącego aport, przychód w podatku dochodowym od osób prawnych z uwagi na fakt, że w ustawie o P.D.O.P. brak jest szczególnego przepisu określającego konsekwencje podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o P.D.O.P., przychodem osoby prawnej jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Z kolei stosownie do art. 12 ust. 1b ustawy o P.D.O.P., przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o P.D.O.P. powstaje w dniu:

1.

zarejestrowania spółki kapitałowej albo

2.

wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3.

wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zdaniem Spółki przepis zawarty w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o P.D.O.P. nie ma zastosowania w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej - Kodeks spółek handlowych) spółkami kapitałowymi są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna. Natomiast zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych spółka komandytowa zaliczana jest do spółek osobowych. Jednocześnie jak wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych w przypadku spółki komandytowej nie występuje pojęcie kapitału zakładowego. Pojęcie kapitału zakładowego występuje wyłącznie w spółkach kapitałowych, tj. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 152 Kodeksu spółek handlowych) i spółce akcyjnej (art. 302 Kodeksu spółek handlowych), a ze spółek osobowych tylko w spółce komandytowo-akcyjnej (art. 126 Kodeksu spółek handlowych).

Jako, że w spółce komandytowej nie występuje pojęcie kapitału zakładowego, należy stwierdzić, iż przepis zawarty w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o P.D.O.P. w związku z art. 12 ust. 1b ustawy o P.D.O.P. nie znajduje zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym. Ustawa o P.D.O.P. nie zawiera przepisów analogicznych do art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o P.D.O.P. w odniesieniu do wkładu niepieniężnego do spółek osobowych.

W konsekwencji wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie jest zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego, ponieważ zgodnie z zasadami prawa podatkowego podatek może być należny wyłącznie w przypadku, gdy istnieje ustawowa podstawa do jego nałożenia.

Ponadto, w świetle przyjętej doktryny prawa podatkowego o przychodzie można mówić jedynie wtedy, gdy następuje trwałe definitywne przysporzenie majątkowe. W przypadku wkładu wnoszonego przez wspólnika do spółki komandytowej nie występuje definitywny przyrost majątku, ponieważ zgodnie z Kodeksem spółek handlowych wkład taki może być zwrócony w całości lub części. W konsekwencji zgodnie ze stanowiskiem Spółki wniesienie znaku towarowego jako wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej nie generuje przychodu podatkowego ani dla Spółki ani dla pozostałych wspólników Spółki Komandytowej.

Jednocześnie Spółka podkreśla, że przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko zostało potwierdzone w pismach organów podatkowych:

Ad. 2

Spółka stoi na stanowisku, iż wartość początkowa znaku towarowego wnoszonego w postaci wkładu powinna zostać ustalona w ewidencji Spółki Komandytowej zgodnie z jego wartością określoną przez wspólników Spółki Komandytowej (w akcie notarialnym) na dzień wniesienia wkładu, jednak nie wyższą od jego wartości rynkowej.

Z uwagi na fakt Iż spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej, z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu udziału w zyskach spółki osobowej są poszczególni wspólnicy. Zgodnie bowiem z art. 5 ustawy o P.D.O.P., przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

W konsekwencji, zgodnie z dyspozycją powyżej wskazanego przepisu, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki osobowej a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi, powinny być rozpatrywane w oparciu o ustawę o P.D.O.P. Z uwagi na brak szczególnych unormowań dotyczących sposobu określenia wartości początkowej składników majątkowych otrzymanych jako wkład przez spółkę osobową w związku z koniecznością ujęcia amortyzacji przedmiotu wkładu w rozliczeniu podatkowym jej wspólników - osób prawnych, zdaniem Spółki zastosowanie powinna znaleźć zasada określona w przepisach ustawy o P.D.O.P. dotycząca wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółki kapitałowej (art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o P.D.O.P.). Zgodnie z tym przepisem za wartość początkową środków trwałych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Przepis ten odnosi się do ustalenia wartości początkowej środków trwałych nabytych w formie aportu przez podatników podatku dochodowego. Z analogiczną sytuacją - wniesieniem aktywa w postaci wkładu niepieniężnego do spółki - mamy do czynienia w omawianym stanie faktycznym, z tą jednak różnicą że spółka, do której zostanie wniesiony wkład nie będzie spółką kapitałową, lecz spółką osobową. Odpisy amortyzacyjne od wkładu niepieniężnego będą jednak rozliczane dla celów podatkowych przez wspólników spółki osobowej.

Dodatkowo Spółka zauważa, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych potwierdza prawidłowość takiego ustalenia wartości początkowej w odniesieniu do spółek osobowych. Zgodnie bowiem z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej, ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

W konsekwencji Spółka stoi na stanowisku, iż wartość początkowa znaku towarowego wnoszonego w postaci wkładu powinna zostać ustalona w ewidencji Spółki Komandytowej zgodnie z jej wartością określoną przez wspólników Spółki Komandytowej (w akcie notarialnym) na dzień wniesienia wkładu, jednak nie wyższą od wartości rynkowej.

Jednocześnie Spółka podkreśla, że przedstawione przez Wnioskodawcę stanowisko zostało potwierdzone w pismach organów podatkowych:

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że interpretacja nie ma mocy wiążącej dla udziałowców spółki z o.o., bowiem interpretacja wywiera skutek wyłącznie w stosunku do tego podmiotu do którego jest skierowana.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl