IPPB3/423-147/14-2/EŻ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-147/14-2/EŻ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2014 r. (data wpływu 17 lutego 2014 r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów podatkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu uzyskania przychodu z tytułu realizacji kart prezentowych oraz rozpoznania przychodu w momencie upływu terminu ważności karty prezentowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka S. Sp. z o.o. (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży hurtowej i detalicznej artykułów do tworzenia biżuterii, decoupage'u, filcowania, scrapbookingu i innych artykułów pozwalających na kreatywne spędzanie wolnego czasu. Sprzedaż detaliczna prowadzona jest w wyspecjalizowanym kreatywnym sklepie M. (dalej: Sklep).

W celu rozpropagowania kreatywnego spędzania wolnego czasu a także wyjściu na przeciw indywidualnym Klientom Sklepu, Spółka planuje wprowadzić sprzedaż kart prezentowych M. (K.). Karty K., w zamyśle Szefostwa Spółki, mają stanowić plastikowy bon towarowy wydany na okaziciela, w formie tzw. znaku legitymacyjnego.

Karty, w głównym zamyśle, mają być sprzedawane Klientom indywidualnym Sklepu.

K. będą miały, z góry określony termin realizacji oraz wartość nominalną. Karta ma nie podlegać wymianie na środki pieniężne (gotówkę) w całości ani w części oraz nie będzie mogła być zwrócona Nabywcy. Nabywca, zgodnie z przygotowanym Regulaminem karty prezentowej M., to osoba, która nabywa od wydawcy kartę K. w zamian za przekazanie środków pieniężnych.

W przypadku zapłaty kartą K. za towar - jeżeli wartość wydawanego towaru przekroczy wartość karty prezentowej - Klient dopłaca różnicę inną formą płatności. Jeżeli zaś wartość nabywanego towaru będzie poniżej wartości K., Klient pozostałe środki na karcie prezentowej K. traci. Spółka nie przewiduje możliwości dwu-lub kilku-krotnego wykorzystywania kary K. "na raty".

Każda karta K. posiada unikatowy numer pozwalający na jej jednoznaczną identyfikację. Spółka zamierza prowadzić szczegółową ewidencję K., która pozwoli jednoznacznie określić: kiedy karta została nabyta, jaka jest wartość towaru, który może być za nią nabyty, oraz kiedy upływa termin ważności karty.

Przekazanie karty Klientowi detalicznemu będzie potwierdzane wydaniem asygnaty kasowej k.p. (kasa przyjmie) i jednocześnie wprowadzane do szczegółowej ewidencji kart prezentowych KMPL; przekazanie karty Klientowi instytucjonalnemu - dodatkowo będzie potwierdzane notą księgową.

W dniu uregulowania płatności za zakupy, w Sklepie Spółki, kartą prezentową K., transakcja będzie potwierdzana paragonem fiskalnym.

Tym samym, w dniu sprzedaży towarów, za który Klient ureguluje płatność kartą K., dokonana transakcja będzie klasyfikowana jako przychód podatku dochodowego od osób prawnych oraz ujmowana w rejestrze VAT sprzedaży.

W przypadku zakupów płaconych kartą K., których wartość będzie niższa od nominału karty K., różnica również zostanie zaewidencjonowana na kasie rejestrującej jako odrębna sprzedaż - odrębna transakcja.

W terminie upływu ważności karty K., Spółka zamierza dokonywać ewidencji pełnej wartości nominału karty K. na kasie rejestrującej będącej na wyposażeniu Sklepu.

W obu przypadkach (tekst jedn.: pozostałej kwoty na karcie jak i upływu terminu ważności) - z ustaleniem stawki podatku od towarów i usług nie będzie kłopotów, gdyż wszystkie towary sprzedawane przez Sklep są opodatkowane stawką 23%.

Spółka zamierza rozpoznawać przychód podatkowy (podatku dochodowego) w momencie realizacji transakcji sprzedaży, za którą płatność jest regulowana kartą K. na zasadach określonych w art. 12 ust. 3a Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.) lub w momencie upływu terminu ważności karty. Spółka nie planuje rozpoznawania przychodu w momencie otrzymania środków pieniężnych z tytułu wydania karty, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p.

Ponadto Spółka zamierza wykazywać podatek od towarów i usług - VAT należny - zgodnie z art. 19a Ustawy o podatku od towarów i usług (uptu), z chwilą dokonania dostawy towarów, czyli w momencie realizacji sprzedaży. Spółka nie planuje rozpoznawania powstania obowiązku podatku VAT w momencie otrzymania środków pieniężnych z tytułu wydania karty K.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Czy prawidłowo jest rozpoznawanie przychodu w momencie realizacji transakcji przy wykorzystaniu karty K. na zasadach określonych w art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: u.p.d.o.p.).

2. Czy prawidłowe jest w myśl art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p., rozpoznawanie przychodu w momencie upływu terminu ważności karty K....

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p. do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od pożyczek (kredytów).

Powyżej przytoczony przepis (art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p.) wyłącza z przychodów, w tym z przychodów z działalności gospodarczej, pobrane wpłaty, gdy wpłaty te dotyczą dostaw towarów i usług, które będą wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Taka sytuacja będzie miała miejsce w przedstawionym planowanym zamiarze Spółki dokonywania sprzedaży kart prezentowych K. Środki pieniężne otrzymywane przez Spółkę jako wynagrodzenie za wydawanie karty K. stanowić będą wpłatę na poczet przyszłych dostaw towarów. Warto zauważyć, iż pojęcie wpłat, do którego odwołuje się art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p. nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane. Wykładnia językowa prowadzi do wniosku, że wpłata może obejmować zarówno całą należność jak też jej część (czyli zaliczkę). W świetle więc przytaczanego art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p., planowane otrzymywanie przez Spółkę wynagrodzenia powinno być uznawane za wpłatę na poczet przyszłych dostaw towarów.

Podobne stanowisko, wyrażone w Interpretacji indywidualnej z dnia 15 czerwca 2012 r. sygn. IPPB3/423-168/12-2/k.k., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie - zostało uznane za prawidłowe. Do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów, które to dostawy zostaną zrealizowane w następnych okresach sprawozdawczych. Nie stawiany jest wymóg, aby przedmiotowe należności lub wpłaty miały charakter zaliczek, Z brzmienia przytoczonej Interpretacji wynika, że nawet otrzymanie całkowitej zapłaty nie kreuje przychodu po stronie otrzymującego, jeżeli zapłata dotyczy dostawy towarów, która będzie realizowana w następnych okresach sprawozdawczych. Dopiero w momencie wydania towaru, a więc realizacji transakcji sprzedaży z wykorzystaniem karty K., Spółka będzie miała możliwość przyporządkowania wpłaty - otrzymanej tytułem wynagrodzenia za wydanie karty - a towarem.

Podsumowując, wynagrodzenie które Spółka planuje otrzymać tytułem wydawania karty K., należy kwalifikować jako wpłaty na poczet dostaw towarów które to dostawy zostaną zrealizowane (wykonane) w następnych okresach sprawozdawczych w rozumieniu art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p. Zatem środki pieniężne, które Spółka zamierza otrzymywać tytułem wynagrodzenia za wydanie karty K. nie stanowią przychodów w rozumieniu u.p.d.o.p.

Ad. 2.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p., za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

W przypadku planowanych, przez Spółkę, sprzedaży detalicznych, których płatność regulowana będzie kartą K., przez dzień uregulowania należności - należy rozumieć moment faktycznej realizacji transakcji. Według Spółki - dzień, w którym Spółka wyda towar, a tym samym nastąpi przyporządkowanie wpłaty otrzymanej tytułem wynagrodzenia za wydanie karty K. a wydaniem towaru - nastąpi dzień uregulowania należności.

Ponadto, w ocenie Spółki, w dniu upływu terminu ważności karty K., wynagrodzenie otrzymane przez Spółkę tytułem wydania karty K., powinno stanowić przychód. W przypadku upływu terminu ważności karty K., okaziciel karty K. traci możliwość zapłaty za towary w Sklepie Spółki przy użyciu karty K. Wówczas wynagrodzenie otrzymane za wydanie karty K. - wcześniej traktowane jako wpłaty na poczet przyszłych dostaw towarów - powinno stanowić przychód podatkowy w dacie upływu ważności karty K., zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. Środki pieniężne otrzymane za wydanie karty, zgodnie z regulaminem karty podarunkowej K., nie podlegają zwrotowi - przychód z tytułu otrzymanych środków pieniężnych staje się jednoznaczny i rodzi obowiązek jego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, w tym zakresie odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl