IPPB3/423-14/09-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-14/09-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2009 r. (data wpływu 26 stycznia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przez Wnioskodawcę dochodu z tytułu sprzedaży akcji w spółce komandytowo-akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przez Wnioskodawcę dochodu z tytułu sprzedaży akcji w spółce komandytowo-akcyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następując zdarzenie przyszłe.

Spółka S.A. (dalej: "Spółka" lub "A") jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej zabudowanej starymi budynkami o charakterze przemysłowym. Dodatkowo, na opisywanej działce gruntu Spółka ponosi nakłady o charakterze porządkowym. Spółka zamierza wnieść przedmiotowe prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z naniesieniami (dalej: "Nieruchomość") do Spółki komandytowo-akcyjnej. Następnie A zamierza sprzedać powyższe akcje objęte w Spółce Komandytowo-akcyjnej (dalej: SKA).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jak należy ustalić dochód A, osiągnięty w wyniku sprzedaży akcji w Spółce komandytowo-akcyjnej objętych w zamian za aport w postaci prawa własności nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z poniesionymi nakładami.

Stanowisko Wnioskodawcy.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654. z późn. zm. Dalej: u.p.d.o.p.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. Tym samym, aby dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:

1.

wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

2.

wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków określonych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, (...) wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...).

W związku z powyższym, zdaniem Spółki, skoro w wyniku sprzedaży przez A akcji SKA, A uzyska przychód z tytułu odpłatnego zbycia akcji SKA, to kosztami uzyskania tego przychodu będą wydatki poniesione przez A na objęcie akcji SKA (art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.p.). Akcje SKA zostaną objęte przez A za wkłady niepieniężne w postaci prawa własności nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z poniesionymi nakładami, tj. w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Dlatego, w przypadku odpłatnego zbycia przez A akcji SKA, w sprawie znajdzie zastosowanie przepis art. 15 ust. 1k pkt 1 u.p.d.o.p., zgodnie z którym, w przypadku odpłatnego zbycia akcji w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, na dzień zbycia tych akcji, koszt uzyskania przychodów ustała się w wysokości nominalnej wartości objętych akcji z dnia ich objęcia.

Oznacza to, że w momencie zbycia akcji SKA objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci majątku trwałego, nie będącego przedsiębiorstwem ani zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, A powinien ustalić koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji SKA w wysokości równej wartości nominalnej zbywanych akcji z dnia ich objęcia.

Powyższa wykładnia przepisów u.p.d.o.p. znajduje potwierdzenie w treści indywidualnych interpretacji prawa podatkowego wydawanych przez Ministra Finansów (por. np. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 października 2008 r. nr IPPB3/423-1074/08-2/MS, z dnia 1 września 2008 r. nr IP-PB3-423-957/08-2/MS oraz z dnia 21 kwietnia 2008 r. lPPB3-423-148/08-2/MS), a także w treści interpretacji prawa podatkowego wydawanych wcześniej przez organy podatkowe (w postanowieniu Naczelnika Pierwszego MUS w Warszawie z dnia 24 sierpnia 2007 r. nr 1471/DPR1/423-61/07/MK, w postanowieniu Naczelnika Pierwszego MUS w Warszawie z dnia 19 lipca 2007 r. nr 1471/DPR1/423-55/07/k.k., w postanowieniu Naczelnika Drugiego MUS w Warszawie z dnia10 lipca 2006 r. nr 1472/ROP1/423-120-226/06/AJ), które publikowane są na stronie internetowej http://sip.mf.gov.pl.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl