IPPB3/423-1394/08-2/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPB3/423-1394/08-2/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2008 r. (data wpływu 1 września 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w spółce osobowe jest prawidłowe,

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w spółce osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. jest właścicielem nieruchomości gruntowych o następujących wartościach księgowych na dzień 31 grudnia 2007 r.

* działka o powierzchni 11 953,00 m2 - 15 357 214,40 PLN

* działka o powierzchni 3 622,00 m2 - 4 653 545,60 PLN

* działka o powierzchni 8 696,00 m2 - 11 172 620,80 PLN.

Nieruchomości te Spółka z o.o. planuje wnieść aportem do jednej spółki osobowej lub kilku spółek osobowych, w których będzie wspólnikiem i podwyższyć wartość swojego wkładu w danej spółce osobowej o wartość rynkową nieruchomości. Wartość rynkowa jest co do zasady wyższa od ich wartości księgowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wniesienie aportem nieruchomości do spółki osobowej skutkuje powstaniem przychodu, który może być opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych w spółce Spółka z o.o. na dzień wniesienia aportu.

2.

Czy stanowisko przedstawione w odpowiedzi na pytanie nr 1 znajduje zastosowanie również w przypadku wniesienia poszczególnych nieruchomości do kilku spółek osobowych.

3.

Jak ustalić dla potrzeb amortyzacji wartość początkową nieruchomości wniesionej aportem do spółki osobowej.

Ad.1.

Zdaniem wnioskodawcy wniesienie aportem do spółki osobowej nieruchomości gruntowej nie powoduje powstania przychodu dla wnoszącej aport spółki z o.o.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. dalej jako "ustawa o CIT"), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe; Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Przepis art. 5 ustawy o CIT wyraźnie mówi o przychodzie z udziału, nie jest więc przychodem wartość wkładu, która powiększa sam udział, o powstaniu przychodu możemy mówić w przypadku definitywnego przysporzenia majątkowego, które zwiększa majątek podatnika. Wartość wkładu do spółki osobowej nie jest takim przysporzeniem dla jej wspólnika. Rzeczy i prawa wniesione do spółki osobowej tytułem wkładu należą do jej majątku. Majątek spółki osobowej jest traktowany jako majątek odrębny od majątku wspólników. Za uznaniem wniesionego aportu do spółki osobowej za przychód podatkowy nie przemawiają również przepisy szczególne ustawy o CIT dotyczące przychodu.

W analizowanym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, który za przychód przyjmuje nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian z wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Przepis ten ma zastosowanie w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych czy spółdzielni. Kodeks spółek handlowych do spółek kapitałowych zalicza spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę akcyjną. Literalne brzmienie przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT wyklucza jego zastosowanie w przypadku wnoszenia wkładów do spółek osobowych.

Stanowisko Wnioskodawcy zostało potwierdzone w interpretacjach prawa podatkowego umieszczonych na stronach Ministerstwa Finansów.

Ad.2.

Zdaniem wnioskodawcy wniesienie aportem poszczególnych nieruchomości do kilku spółek osobowych nie powoduje zatem powstania przychodu dla wnoszącej aport - spółki Sp. Z o.o.

Ad.3.

Zdaniem wnioskodawcy wartość początkowa nieruchomości wniesionej wkładem do spółki osobowej powinna odpowiadać wartości ustalonej przez wspólników na dzień wniesienia wkładu i nie może być wyższa od jej wartości rynkowej na ten dzień. Oznacza to, że podatnik może określić wartość początkową nieruchomości wniesionej wkładem do spółki osobowej według wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, podatnikami tego podatku są jej wspólnicy. Gdy wspólnikiem spółki osobowej jest spółka z o.o., to spółka z o.o. jest podatnikiem, a właściwe do jej opodatkowania są przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Prowadzona ewidencja środków trwałych ma zapewnić prawidłowość dokonywania odpisów amortyzacyjnych przez podatnika, czyli będącą wspólnikiem spółki osobowej spółkę z o.o. (art. 9 ust. 1 u.p.d.o.p.). Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych dla celów amortyzacji przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych określa art. 16g u.p.d.o.p. W przepisie tym brak jest jednak wyraźnej regulacji dotyczącej ustalania wartości początkowej środków trwałych wniesionych aportem przez spółkę kapitałową do spółki osobowej. Art. 16g określa jedynie sposób ustalania wartości początkowej przy środkach trwałych wniesionych aportem do spółek kapitałowych tj. spółki akcyjnej czy spółki z o.o. W takim przypadku za wartość początkową środków trwałych uważa się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

Regulacje dotyczące ustalania wartości początkowej środków trwałych wnoszonych aportem do spółek osobowych przewiduje natomiast art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej u.p.d o.f). Za wartość początkową tych środków trwałych uważa się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, wartość poszczególnych środków trwałych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu. Wobec powyższego zasadne jest przyjęcie, że dla ustalania wartości początkowej środka trwałego wniesionego aportem do spółki osobowej przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, należy przyjąć wartość ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, nie wyższą niż wartość rynkowa z tego dnia. Rozwiązanie to znajdzie zastosowanie mimo braku wyraźnych regulacji u.p.d.o.p. w tym zakresie. W takim przypadku opieramy się na innych metodach wykładni prawa niż wykładnia językowa. Przyjęte stanowisko wynika z wykładni:

a.

systemowej, która przy interpretacji prawa nakazuje kierować się zachowaniem spójności systemu prawnego - przyjęcie na gruncie u.p.d.o.p. rozwiązania analogicznego do tego, jakie przewiduje literalnie art. 22g u. p.d.o.f. zapewnia spójność systemu prawa podatkowego, oraz

b.

celowościowej - celowe jest, w kontekście konstytucyjnej zasady równości wobec prawa, aby w przypadku spółki osobowej, w której wspólnikami są osoby fizyczne i prawne majątek spółki osobowej posiadał tę samą wartość z punktu widzenia wszystkich wspólników.

Stanowisko Wnioskodawcy zostało potwierdzone w interpretacjach prawa podatkowego umieszczonych na stronach Ministerstwa Finansów.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl